Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

o intrebare : Noi controlam creierul sau el pe noi ?

Creat de night!, Noiembrie 21, 2008, 02:11:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

raul

Citat din: Iuly_Reloaded din Ianuarie 25, 2009, 12:49:16 PM
Noi suntem creierul si creierul este noi!!!!ce este asa greu de inteles??uite de exemplu  cand stranuti nu inseamna ca,creierul a ordonat asta,inseamna ca sinusul tau este sensibil ;) sau hai sa zicem ca stranutul pleaca de la creier,daca ati observat cand ne vine sa stranutam avem doua variante stranutam sau ne tinem de nas si anulam posibila stranutare :'( pai daca creierul  ma controla atunci eu nu mai puteam sa ma tin de nas cu scopul sa nu mai stranut pentru ca,creierul avea control asupra mea si nu puteam sa ma opun ordinelor lui.

Cum adica creierul este noi? Creierul este un organ care este o parte din noi, asa cum este inima, stomacul, ficatul. O parte din noi. Doar ca este extrem de complex.

Exemplul tau cu stranutul nu este tocmai bun. Tot asa poti sa zici si cu respiratia; cand dormim, nu simtim ca respiram , desi acest lucru se intampla. Totusi daca vrem , cand suntem trezi, putem sa controlam respiratia si sa respiram mai repede sau mai incet, in fct de cum dorim. Si asta pt ca sunt mai multe mecanisme prin care putem respira. Este un centru in trunchiul cerebral care cu asta se ocupa, cu respiratia inconstienta. Deci el constant descarca stimuli care ajung la muschii respiratori, care se contracta si astfel putem respira fara sa ne dam seama.

Dar daca vrem noi inadins, ne putem concentra si putem respira mai rapid de exemplu, sau mai profund. Atunci impulsul pleaca din scoarta cerebrala ( de aia constientizam) tot la muschii respiratori, care se contracta in mod voit de data asta.

Tot cam la fel e si cu stranutul.

Decebal

Citat din: night! din Noiembrie 21, 2008, 02:11:21 AM
Eu imi pot misca mana ( actiunea o fac eu prin vointa mea proprie ), eu pot respira ( dar nu mai e actiune facuta de mine ci de creier )
alt exemplu : sughit, actiunea nu e facuta de mine prin vointa mea, ci tot de creier si nu pot oprii acest lucru.

Deci pana la urma, cine detine controlul ?
Creierul este un fel de pilot automat care conduce intregul trup atata timp cat sufletul omului (sinele) doarme.In timpul somnului profund tot trupul (si deci si creierul) se odihneste benefic,iar sufletul omului (sinele) preia conducerea trupului asigurandu-i astfel existenta vitala.

Adi

In timpul somnului, creierul da, este un pilot automat (felicitari pentru analogie, e foarte faina). Intrebarea e cine ia decizia rationala din timpul zilei: eu sau creierul? Eu tind sa cred ca eu sunt creierul si ca in conditii speciale de tehnologie, creierul poate trai fara nici un organ, fara cap macar, atat timp cat poate primi informatii de la trup artificial sau poate fi simulat pe creier direct senzatii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

#33
Citat din: Decebal din Februarie 02, 2009, 03:25:36 PM
In timpul somnului profund tot trupul (si deci si creierul) se odihneste benefic,iar sufletul omului (sinele) preia conducerea trupului asigurandu-i astfel existenta vitala.
Cum ai ajuns la concluzia asta?

Citat din: Adi din Februarie 02, 2009, 07:58:15 PM
Eu tind sa cred ca eu sunt creierul si ca in conditii speciale de tehnologie, creierul poate trai fara nici un organ, fara cap macar, atat timp cat poate primi informatii de la trup artificial sau poate fi simulat pe creier direct senzatii.

Nu prea pot sa imi imaginez ceea ce vrei sa spui. Poti te rog sa detaliezi un pic?

Adi

#34
Citat din: raul din Februarie 02, 2009, 11:39:57 PM
Citat din: Decebal din Februarie 02, 2009, 03:25:36 PM
In timpul somnului profund tot trupul (si deci si creierul) se odihneste benefic,iar sufletul omului (sinele) preia conducerea trupului asigurandu-i astfel existenta vitala.
Cum ai ajuns la concluzia asta?

Citat din: Adi din Februarie 02, 2009, 07:58:15 PM
Eu tind sa cred ca eu sunt creierul si ca in conditii speciale de tehnologie, creierul poate trai fara nici un organ, fara cap macar, atat timp cat poate primi informatii de la trup artificial sau poate fi simulat pe creier direct senzatii.

Nu prea pot sa imi imaginez ceea ce vrei sa spui. Poti te rog sa detaliezi un pic?

In seriile ce preced seria Dune de Franck Herbert se descrie razboiul omului contra masinilor, pe care pana la urma oamenii l-au castigat si apoi au dus o viata fara masini si calculatoare (actiunea din ciclul de carti Dune). In acest razboi, erau si cativa oameni ce luptau de partea masinilor. Acesti oameni, pentru a trai mai mult, renuntasera la trupul lor. Li se luase doar creierul si li se pusese intr-o cutie cu lichid special si asta era tot. De ce nu ar trai creierul daca este hranit si daca primeste informatie asa cum ar primi de la trup? Apoi puteau pune trup de robot care trimitea impulsuri. Avem deja implant cohlear care ia sunete de la un microfon si le duce direct la nervul optic. La fel poti face in viitor cu orice nerv. Aveau si orgasm. Aveau de toate. Si puteau sa puna creierul lor in orice forma de trup (de om, de paianjan, de tanc). Plus ca traiau cateva mii de ani.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

Acum am inteles mai bine ce ai vrut sa spui. Intr-adevar, teoretic putem vorbi de asa ceva, insa stii cumva daca s-a propus asa ceva printre oameni de stiinta? s-au doar in seria Dune?

Creierul e cel mai complex organ, 120 miliarde de neuroni ( cate galaxii se preconizeaza ca sunt in univers si cate stele se considera ca ar contine o galaxie  :) ) fiecare cu rolul sau , insa ma gandesc ca s-ar putea face cumva legatura intre diferite parti din creier, de exemplu cele raspunzatoare de miscare, cu diferite parti ale unui robot de exemplu.

Adi

Este doar science-fiction, dar cum zici si tu, in principiu cred ca se poate realiza. In practica este greu. Dar in practica intra multi nervi in creier. Atata tot. Acesti nervi aduc informatie. Mai intra vase de sange ce hranesc creierul. Atat. Asta e tot ce ii trebuie creierului. Pe masura ce se va dezvolta nanotehnologia, se vor crea nervi artificiali, se va identifica fiecare nerv in parte, se va putea transmite fiecarui nerv informatia pe care o vrem. Se vor construi vase de sange care vor lua lichid direct dintr-o cutie si vor alimenta creierul. Da, ii trebuie o sursa de energie exterioara. Apoi nu trebuie decat sa iti inchipui ca senzori artificiali vor fi conectati la acesti nervi din creier. Si daca ei reusesc sa transmita exact informatia pe care ar trimite-o senzorii umani, atunci am putea vedea, auzi, mirosi si asa mai departe. Cum numai tehnologia ne limiteaza dar in principiu este posibil, eu raman la parerea ca creierul suntem noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

#37
Citat din: Adi din Februarie 03, 2009, 02:51:14 AM
Cum numai tehnologia ne limiteaza dar in principiu este posibil, eu raman la parerea ca creierul suntem noi.

Chiar daca in timpul zilei aparent creierul (pilotul automat) conduce trupul,sufletul omului (sinele) este cel care ii da instructiunile de pilotaj conform liberului arbitru deci de fapt sufletul (sinele) este cel care conduce si coordoneaza trupul pe toata perioada de existenta a trupului indiferent de starea de veghe sau de somn a trupului.In timpul starii de veghe a trupului in cazuri cu probleme extraordinare si/sau vitale sufletul se trezeste pentru a lua si a transmite masurile necesare in vederea rezolvarii acestor acestor probleme.Poate un pilot automat sa conduca avionul in bune conditii daca nu ar avea un program cu instructiuni clare de zbor si daca omul nu i-ar da comanda sa piloteze avionul?

<Modificat de Adi: scos bold la text. Daca vrei sa atragi atentia asupra textului, mai bine ai respecta semnele de punctuatie si spatiere si astfel il vei face mai usor de citit. Sau vei sublinia numai cuvintele cheie. /Adi>

yueh

Daca facem o analogie cu un computer,creierul e hardul,iar "sufletul" e softul.Atuncii ceea ce ne conduce sunt instructiunile stocate in ADN,iar creierul le executa.Deci nu creierul ne conduce ci codul genetic.

Decebal

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:00:04 PM
Daca facem o analogie cu un computer,creierul e hardul,iar "sufletul" e softul.Atuncii ceea ce ne conduce sunt instructiunile stocate in ADN,iar creierul le executa.Deci nu creierul ne conduce ci codul genetic.
Dupa moartea trupului ADN mai este vactiv sau mai poate fi activat?Sufletul este cel care asigura activitatea ADN.

yueh

Ce intelegi tu prin "suflet".Si eu mai vorbesc de Dumnezeu,ca ar putea exista,dar nu sunt sigur.Te referi la suflet in sens religios? Atunci sa stii ca eu nu sunt religios,si mi se pare greu de crezut chestia cu sufletul.Daca insa intelegi acest concept in alt sens,te rog sa imi spui in care.

Adi

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:00:04 PM
Daca facem o analogie cu un computer,creierul e hardul,iar "sufletul" e softul.Atuncii ceea ce ne conduce sunt instructiunile stocate in ADN,iar creierul le executa.Deci nu creierul ne conduce ci codul genetic.

Poate analogia nu e corecta. Poate exita si soft si hard intr-o singura masinarie. Eu nu cred ca exista suflet. Ci doar trup. Ratiunea si constiinta face parte din trup, mai precis din creier. Asta e parerea mea si banuiesc ca este si a stiintei oficiale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

CitatPoate analogia nu e corecta. Poate exita si soft si hard intr-o singura masinarie. Eu nu cred ca exista suflet. Ci doar trup. Ratiunea si constiinta face parte din trup, mai precis din creier. Asta e parerea mea si banuiesc ca este si a stiintei oficiale
Pai,softul face parte din hard,ca o colectie de instructiuni stocate in memorie(apropo,mi se pare ca poate exista memorii genetice,in masura in care idendificam ADN-ul cu o memorie care contine informatiile de constructie a organismului) si executate de o structura specializata,in acest caz creierul,similar unui microprocesor.
Citatsufletul omului (sinele)
Decebal,tot n-ai spus ce intelegi prin "suflet".Eu am zis cum vad "sufletul".

Decebal

Citat din: yueh din Februarie 05, 2009, 05:23:06 PM
Ce intelegi tu prin "suflet".Si eu mai vorbesc de Dumnezeu,ca ar putea exista,dar nu sunt sigur.Te referi la suflet in sens religios? Atunci sa stii ca eu nu sunt religios,si mi se pare greu de crezut chestia cu sufletul.Daca insa intelegi acest concept in alt sens,te rog sa imi spui in care.
Nici eu nu sunt religios,dar cred ca Dumnezu exista si cred ca Biblia este in mare parte adevarata.Sufletul este de o natura materiala subtila si care nu este vizibila de catre oricine si este cel care sustine existenta trupului.Sufletul are in el toate principiile de existenta in afara si in trupul respectiv,principii inoculate de catre o forta supranaturala numita Dumnezeu.

Decebal

Citat din: raul din Februarie 02, 2009, 11:39:57 PM
Citat din: Decebal din Februarie 02, 2009, 03:25:36 PM
In timpul somnului profund tot trupul (si deci si creierul) se odihneste benefic,iar sufletul omului (sinele) preia conducerea trupului asigurandu-i astfel existenta vitala.
Cum ai ajuns la concluzia asta?

Citat din: Adi din Februarie 02, 2009, 07:58:15 PM
Eu tind sa cred ca eu sunt creierul si ca in conditii speciale de tehnologie, creierul poate trai fara nici un organ, fara cap macar, atat timp cat poate primi informatii de la trup artificial sau poate fi simulat pe creier direct senzatii.

Nu prea pot sa imi imaginez ceea ce vrei sa spui. Poti te rog sa detaliezi un pic?
Sufletul este ca un computer al unei masini!Fara curent electric si fara programe masina nu functioneaza.Ai scos computerul din masina sau ai intrerupt legaturile lui cu masina sau distrugi programele,atunci masina nu mai functioneaza (a murit).Masina cu computer are ca "Dumnezeu" pe om,dar omul nu va putea face niciodata ce a facut Dumnezeu care este Creatorul Universului si deci si al omului.Sufletul omului este legat de trup prin funia (unii ii zic cordon) de argint si cand acest cordon se rupe trupul moare,putrezeste si sufletul asteapta o noua reintrupare.
Daca un om nu doarme profund in timpul noptilor atunci dupa un anumit timp SI scade putand duce prea rapid la moartea trupului.Medicamentele si vitaminele artificiale sau naturale nu pot asigura decat in foarte mica masura (as zice de maxim 0,1% si doar o vreme) vitalitatea trupului.Niciun fel de hrana fizica oricat de energetica ar fi nu este suficienta pentru a mentine viata daca omul nu are un somn profund,caci in timpul somnului profund sufletul iese din trup si se hraneste cu adevarata hrana energetica subtila.