Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de matematica

Creat de Decebal, Noiembrie 11, 2008, 10:47:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Chiar dumneavoastra ati spus ca 0,(9) ESTE limita sirului si tot dumneavoastra spuneti ca limita ESTE 1. Atunci cum nu este 0,(9) IDENTIC cu 1?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Decebal, atata timp cat nu cunosti notatiile din matematica si nu le folosesti corect, e complet inutila discutia cu tine pe acest subiect.

Te-am intrebat ce intelegi tu cand scri "0,(9)1" si inca nu ai raspuns. A scrie un nonsens matematic si a da vina pe matematica e o eroare de principiu, de incompetenta in domeniu. E ca si cum ai vorbi de un patrat cu trei laturi sau de un numar zecimal cu doua virgule. Invata notatiile corecte inainte sa incerci rezolvarea de probleme.


e-

PS: Apropo, recomand sa nu ne mai pierdem vremea cu acest utilizator incompetent in ale matematicii.
Don't believe everything you think.

Decebal

#62
Citat din: Adi din Februarie 07, 2009, 10:02:47 AM
Chiar dumneavoastra ati spus ca 0,(9) ESTE limita sirului si tot dumneavoastra spuneti ca limita ESTE 1. Atunci cum nu este 0,(9) IDENTIC cu 1?
0,(9) nu este limita unui sir pentru ca 0,(9)=9/10+9/(10^2)+...+9/(10^n)+....=S=o suma de fractii.Am gresit cand am scris ca 0,(9)=Limita din [9/10+9/(10^2)+...+9/(10^n)+....] si trebuia sa scriu ca 0,(9) tinde la "1" ,atunci cand Limita cand "n" tinde la infinit din S=1 .Asta inseamna ca in numarul 0,(9) oricate cifre de 9 ar fi dupa virgula atunci 0,(9)<1,caci altfel putem inventa un nou mod de impartire:
1,00000:1
10         0,99....9....
  9
  10
.........
        10
          9
          10
....
Deci initial s-ar considera ca numarul "1" intra de zero ori in numarul "1" si apoi ca numarul "1" intra de noua ori in numarul "10" si asa mai departe....ar rezulta ca 1:1=0,999999.....9...=0,(9) ceea ce mi se pare absurd.Dati-mi dreptate va rog frumos!Cum sa-i explic unui elev o astfel de impartire si ce facem cu tabla inmultirii in acest caz si nu numai in acest caz?!!!???Pe un forum un foarte bun profesor de gimnaziu a pus intrebarea:"Ce este un numar?"
Acelasi profesor posteaza pe acel forum urmatoarea problema:
"Daca x=a,bcdef... si y=A,BCDEF.... , care este conditia necesara si suficienta ca x=y?"Raspundeti va rog frumos!
Imi pare foarte rau ca nu putem comunica conform unui dialog rational de nivel Socratian si fara jigniri nedemne de conditia de Om!
   

Electron

Decebal, te rog sa-ti retragi aberatiile pe care le-ai scris precum "0,(9)1". Te mai rog sa inveti sa folosesti corect notatiile matematice, inainte sa mai ai ceva pretentii de la membri acestui forum.

Apropo, de cat timp esti profesor?

e-
Don't believe everything you think.

Alexu`

Sa inteleg ca 0,9(1)=0,9999...9991, adica 9 de infinit de ori si cu un 1 la sfarsit???
Deci ai gasit capatul infinitului, i-ai tras o linie si i-ai mai adaugat un 1??  ;D
Demonstratia ca 0,(9)=1 de pe wikipedia e foarte usor de inteles.
Ai mai putea considera ca 0,(9)=1- 10^-infinit si 10^-infinit=0, iar 0,(9)=1

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 07, 2009, 07:03:47 PM
Decebal, te rog sa-ti retragi aberatiile pe care le-ai scris precum "0,(9)1". Te mai rog sa inveti sa folosesti corect notatiile matematice, inainte sa mai ai ceva pretentii de la membri acestui forum.

Apropo, de cat timp esti profesor?

e-
Si numerele complexe au fost aberatii si totusi ele sunt azi folosite in multe domeni printre care si in electrotehnica.Si teoria lui Bolyai parea absurda dar iata ca a fost inceputul geometriei neeuclidiene.Nu retrag nimic pentru ca asta este parerea mea.
De 10 ani sunt profesor?Sper ca la anul sa ajung la liceu daca pleaca pensionarii.

AlexandruLazar

CitatAsta inseamna ca in numarul 0,(9) oricate cifre de 9 ar fi dupa virgula atunci 0,(9)<1

Tocmai asta e ideea: orice reprezentare trunchiată a lui 0.(9) este mai mică decât 1, dar nicio reprezentare trunchiată a lui 0.(9) nu e egală cu 0.(9).

Altfel formulat: 0.99....9 < 0.(9) indiferent ce număr finit de zecimale considerăm pentru 0.99..9. 0.(9) nu are un număr finit de zecimale.

E mai clar aşa?

Decebal

#67
Citat din: AlexandruLazar din Februarie 07, 2009, 08:10:06 PM
CitatAsta inseamna ca in numarul 0,(9) oricate cifre de 9 ar fi dupa virgula atunci 0,(9)<1

Tocmai asta e ideea: orice reprezentare trunchiată a lui 0.(9) este mai mică decât 1, dar nicio reprezentare trunchiată a lui 0.(9) nu e egală cu 0.(9).

Altfel formulat: 0.99....9 < 0.(9) indiferent ce număr finit de zecimale considerăm pentru 0.99..9. 0.(9) nu are un număr finit de zecimale.

E mai clar aşa?
Sa inteleg ca esti de acord cu modul urmator de impartire:
1,00000:1
10         0,99....9....
  9
  10
.........
        10
          9
          10
...............................????!!!???
Deci initial s-ar considera ca numarul "1" intra de zero ori in numarul "1" si apoi ca numarul "1" intra de noua ori in numarul "10" si asa mai departe....ar rezulta ca 1:1=0,999999.....9...=0,(9) si deci nu crezi ca este aberant un acest mod de impartire caci asta rezulta din asa zisa egalitate:1=0,(9)?

Adi

Eu unul ma retrag de la aceasta discutie. Am incredere in cititorii nostri ca vor citi intregul topic si vor vedea rationamentele lui Decebal, pe ale noastre si vor alege ce cred ei ca e corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citatsi deci nu crezi ca este aberant un acest mod de impartire caci asta rezulta din asa zisa egalitate:1=0,(9)

Nu cred că e aberant -- dealtfel rezultatul lui confirmă egalitatea pe baza teoremei împărțirii cu rest ;). Desigur că e cam incomod, dar orişicât.

Totuşi, mi se pare că folosiți un algoritm de împărțire care nu era în cartea mea de aritmetică ;D.

Decebal

#70
Citat din: AlexandruLazar din Februarie 07, 2009, 08:28:42 PM
Citatsi deci nu crezi ca este aberant un acest mod de impartire caci asta rezulta din asa zisa egalitate:1=0,(9)

Nu cred că e aberant -- dealtfel rezultatul lui confirmă egalitatea pe baza teoremei împărțirii cu rest ;). Desigur că e cam incomod, dar orişicât.

Totuşi, mi se pare că folosiți un algoritm de împărțire care nu era în cartea mea de aritmetică ;D.
Interesant!Inteleg ca sunteti profesor de matematica!Deci modul de impartire gandit de mine il veti introduce in cartea Dvs. de aritmetica intr-o viitoare editie?Presupun ca este o aritmetica la nivelul celei a domnului profesor Popovici care am invatat-o la facultate si care mi-a placut foarte mult.Puteti sa postati pe internet aritmetica Dvs.?
Daca 1:1=0,(9) atunci poate inventam si o noua tabla a inmultirii!Misterioasa mai este matematica!

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 07, 2009, 07:37:28 PM
Si numerele complexe au fost aberatii si totusi ele sunt azi folosite in multe domeni printre care si in electrotehnica. Si teoria lui Bolyai parea absurda dar iata ca a fost inceputul geometriei neeuclidiene
Numerele complexe nu au fost niciodata aberatii, nici geometriile neeuclidiene. Ceea ce faci tu e incompetenta in notatie, scriere de termeni in mod incorect. Tu nu aduci idei noi, ci faci greseli de gramatica in folosirea notatiilor matematice. "0,(9)1" e la fel de aberant si gresit ca "1,44354,354". Tu scrii erori. Astea trebuie sa le retragi. Nu stii sa scrii cuvinte, dar vrei sa intelegi propozitii. Asta nu se poate.

CitatNu retrag nimic pentru ca asta este parerea mea.
Desigur, ai dreptul la parerea ta. Totusi, inca nu ai raspuns ce inseamna "0,(9)1".

CitatDe 10 ani sunt profesor?Sper ca la anul sa ajung la liceu daca pleaca pensionarii.
Asta inseamna ca esti un mincinos. Pe alt forum ai declarat ca nu esti profesor. Te rog sa-ti retragi minciuna acolo unde ai scris-o (aici sau pe celalalt forum), altfel vei fi exclus de aici petru minciuna.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Nu sunt profesor, dar am învățat şi eu după cărți de aritmetică...

Nu văd nimic în neregulă la faptul că 1 x 0.(9) = 1, dar văd ceva în neregulă la felul cum faceți împărțirea ;D (mie 1 îmi intră în 1 o dată, nu de zero ori).

Ca fapt divers, e ultimul mesaj pe care îl postez înainte să-mi arătați un număr dintre 0.(9) şi 1, că aşa vorbim un an de-acum încolo.

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 07, 2009, 08:54:24 PM
Nu sunt profesor, dar am învățat şi eu după cărți de aritmetică...

Nu văd nimic în neregulă la faptul că 1 x 0.(9) = 1, dar văd ceva în neregulă la felul cum faceți împărțirea ;D (mie 1 îmi intră în 1 o dată, nu de zero ori).

Ca fapt divers, e ultimul mesaj pe care îl postez înainte să-mi arătați un număr dintre 0.(9) şi 1, că aşa vorbim un an de-acum încolo.
Deci modul de impartire 1:1 dat de mine este gresit sau aberant?

HarapAlb

Decebal, uite un forum de matematicieni http://forum.matematic.ro/index.php sunt sigur ca iti vor clarifica toate nelamuririle tale mai bine decat incercam noi.