Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de matematica

Creat de Decebal, Noiembrie 11, 2008, 10:47:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 05, 2009, 05:03:20 PM
CitatDvs. si multi altii va ganditi poate la o limita cand sustineti ca
0,(9)=1.

Nu mă gândesc la nicio limită. 0.(9) nu e o variabilă, care să "tindă" la ceva anume. E un număr şi cu asta basta.

Dacă ții neapărat să reprezinți pe 0.(9) pe axa numerelor, asta se poate face foarte simplu. Ai învățat în clasa a şasea cum se scriu numerele cu perioadă ca numere raționale. Cum se scrie 0.(9) ca număr rațional? (i.e. ca fracție)

Edit: ca să clarific mai bine ceea ce a spus Adi şi am reluat şi eu: eroarea în a asimila pe 0.(9) cu limita unui şir constă în faptul că expresia limitei unui şir vine să "completeze" un şir trunchiat artificial. Altfel spus, faptul că un şir tinde la o anumită valoare dar nu o atinge niciodată este consecința faptului că nu poți ajunge niciodată la acel termen al şirului care sa aibă exact valoarea limitei.

Morala: variabilele sunt cele care tind la o limită. Constantele nu tind la nimic altceva în afară de ele însele.
De cate ori intra numarul "1" in numarul "1"?

AlexandruLazar

În mod foarte logic, o dată.

Acum că ți-am răspuns, ne răspunzi şi tu mie şi lui electron ;D? Cum se scrie 0.(9) ca fracție? Poți da exemplu de un număr dintre 0.(9) şi 1?

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 06, 2009, 11:56:02 AM
În mod foarte logic, o dată.

Acum că ți-am răspuns, ne răspunzi şi tu mie şi lui electron ;D? Cum se scrie 0.(9) ca fracție? Poți da exemplu de un număr dintre 0.(9) şi 1?
Sigur numarul "1" intra in numarul "1" o data si numai o singura data?Demonstrati!
Teorema Nr.1:Orice fractie se poate scrie ca un numar zecimal.Reciproca Teoremei Nr.1 nu este adevarata:Nu orice numar zecimal se poate scrie ca o fractie.
0,(9)<0,(9)1<0,(9)2<......<0,(9)234<....<1

Electron

Decebal, pe tine cine te invata matematica ?

Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 05:46:21 PM
0,(9)1
??? Ce inseamna aberatia asta ?

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

"Electron",eu astept mai intai un raspuns de la "AlexandruLazar" si te rog raspunde si tu la intrebarea mea:
"De cate ori intra numarul "1" in numarul "1"?"
 decizia administratorului

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 07:23:53 PM
te rog raspunde si tu la intrebarea mea:
"De cate ori intra numarul "1" in numarul "1"?"
Exact o data: 1 x 1 = 1.

Decebal, ce nivel de studii de matematica ai?

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 06, 2009, 07:56:55 PM
Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 07:23:53 PM
te rog raspunde si tu la intrebarea mea:
"De cate ori intra numarul "1" in numarul "1"?"
Exact o data: 1 x 1 = 1.

Decebal, ce nivel de studii de matematica ai?

e-
Daca numarul "1" intra o data in numarul "1" atunci de ce 1:1=0,(9)?!!!!????Din aceasta egalitate rezulta aberatia ca numarul "1" intra de zero ori in numarul "1"!!!! ???Electron anuleaza te rog avertismentul de nivel "1" altfel plec de pe forum!Cam multi pleaca de pe forum!

Adi

Decebal, nimeni nu ti-a dat avertizare de nivel 1. L-am rugat pe Electron, dar el a zis ca nu ai incalcat nici o regula, inca. Asa ca am sters si eu mesajul meu. Insa din punctul meu de vedere, poti sa pleci de pe forum. Nu aduci nimic pe forum, ci ne seci aici de energie. Si daca refuzi sa ne spui ce nivel de matematica ai, curand nu o sa il mai rog pe Electron, o sa te zbor eu direct de pe forum. Ce daca pleaca multi? Sa plece cei care sunt asa ca tine, in bataie de joc fata de baniii mei care platesc hostingul la acest forum, fata de timpul celor care isi iau din timpul lor sa le raspunda lor la intrebari si ei raspund in bataie de joc.

Ultimul avertizment: ce nivel de studii ai?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 06, 2009, 08:24:04 PM
Decebal, nimeni nu ti-a dat avertizare de nivel 1. L-am rugat pe Electron, dar el a zis ca nu ai incalcat nici o regula, inca. Asa ca am sters si eu mesajul meu. Insa din punctul meu de vedere, poti sa pleci de pe forum. Nu aduci nimic pe forum, ci ne seci aici de energie. Si daca refuzi sa ne spui ce nivel de matematica ai, curand nu o sa il mai rog pe Electron, o sa te zbor eu direct de pe forum. Ce daca pleaca multi? Sa plece cei care sunt asa ca tine, in bataie de joc fata de baniii mei care platesc hostingul la acest forum, fata de timpul celor care isi iau din timpul lor sa le raspunda lor la intrebari si ei raspund in bataie de joc.

Ultimul avertizment: ce nivel de studii ai?

Sunt profesor de matematica.

Adi

La nivel de liceu? La nivel universitar?

Adica tu esti profesor (nu elev de clasa a sasea) si inca nu crezi ca 1=0,(9)?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 06, 2009, 08:28:42 PM
La nivel de liceu? La nivel universitar?

Adica tu esti profesor (nu elev de clasa a sasea) si inca nu crezi ca 1=0,(9)?
La nivel de gimnaziu.Pai daca 1=0,(9) de ce mi s-a raspuns ca numarul "1" intra o singura data in numarul "1" cand din 1:1=0,(9) se vede ca numarul "1" intra si de zero ori in numarul "1"!!!???Explica te rog frumos ca sa inteleg si eu!Pai cum sa-i spun eu unui elev de gimnaziu ca 1:1=0,(9)??!!!"Electron" si "AlexandruLazar" au afirmat ca numarul "1" intra o singura data in numarul "1" si atunci nu intra in contradictie cu egalitatea 1:1=0,(9)?!!Unde este logica bunului simt?

HarapAlb

Decebal, ia o pauza si studiaza pagina asta din wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 08:26:40 PM
Sunt profesor de matematica.
:o
Serios, domnule "Decebal", mi-ar fi rusine sa ma prezint cu nivelul dumneavoastra ca fiind "profesor". Daca ati fi chiar profesor, ar trebui sa stiti ce inseamna notatiile matematice si nu ati scrie asemenea prostii precum "0,(9)1".

Mi-e mila sincer de cei care ajung sa va fie elevi.

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

Citat din: HarapAlb din Februarie 06, 2009, 08:51:51 PM
Decebal, ia o pauza si studiaza pagina asta din wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...
Asta o stiam,dar vezi ca la limita cand "n" tinde la infinit 0,(9) tinde la "1" dar nu este "1".Nu inteleg!Atunci explica 1:1=0,(9) adica cum numarul "1" intra de zero ori in numarul "1"???!!!!????Cum sa-i explic unui elev o astfel de impartire?!!!??

AlexandruLazar

Pentru a n-a oară, în expresia:

0.(9)

unde vezi tu vreun n care tinde la infinit sau la orice altceva?