Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema clasa x

Creat de DaNNiel(Yo), Noiembrie 02, 2008, 05:28:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DaNNiel(Yo)

  Intr-un cilindru orizontal inchis la ambele capete cu lungimea l=1 m se afla un piston mobil cu grosime neglijabila , care se poate misca fara frecare.De-o parte si de cealalta a pistonului se afla doua gaze : hidrogen cu masa m1=8 g si oxigen cu masa m2=64g la temperatura de t1=27 grade celsius.Sa se afle :
a) raportul volumelor VH2/VO2,daca acestea sunt la echilibrul termic si masele lor molare sunt miuH2=2 x 10^-3 kg/mol si miuO2 = 32 x 10^-3 kg/mol ;
b)lungimea compartimentului cu hidrogen dupa ce acesta a fost incalzit la temperatura de t2=127 grade celsius ;
c) presiunea din cilindru dupa inlaturarea pistonului,daca temperatura in cilindru este t3=227 grade celsius , iar S=1 dm^2.

         Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea problemei de mai sus .

HarapAlb

Ai incercat sa folosesti legea gazelor (se mai numeste si ecuatia de stare) ?

DaNNiel(Yo)

 - da am incercat ... dar tot nu mi-a iesit rezolvarea .. te rog sa ma ajuti tu ..  ??? .Multumesc anticipat 1

HarapAlb

Citat din: DaNNiel(Yo) din Noiembrie 02, 2008, 07:21:13 PM
- da am incercat ... dar tot nu mi-a iesit rezolvarea .. te rog sa ma ajuti tu ..  ??? .Multumesc anticipat 1
Important este sa intelegi cum se rezolva primul punct.
Cum ai incercat sa folosesti legea gazelor? Spune in cuvinte rationamentul pe care l-ai facut.

DaNNiel(Yo)

 a) am scris ecuatia de stare pentru fiecare gaz si otinem pentru hidrogen  pVH2=(m1/miuH2) RT si pentru oxigen (pVO2=m2/miuO2)RT.Apoi am impartit reletiile si am obtinut = 2
  Primul punct al problemei l-am rezolvat .. vroiam sa-mi dai idei pentru celelalte punte . Daca se poate cat mai explicite ...

HarapAlb

Citat din: DaNNiel(Yo) din Noiembrie 02, 2008, 07:39:09 PM
a) am scris ecuatia de stare pentru fiecare gaz si otinem pentru hidrogen  pVH2=(m1/miuH2) RT si pentru oxigen (pVO2=m2/miuO2)RT.Apoi am impartit reletiile si am obtinut = 2
Perfect. puntctul 2) este la fel ca primul, deosebirea consta in faptul ca acum gazele au temperaturi diferite. Calculezi iarasi raportul volumelor, pentru a alfa lungimea compartimentului cu H2 trebuie sa ai in vedere lungimea totala a pistonului nu se modifica (adica faptul ca VH2+VO2=constant).

Adi

Multumiri lui HarapAlb pentru raspunsul prompt la problema ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DaNNiel(Yo)

 - am inteles . Te rog ma ajuti si la ultimul punct ... Multumesc anticipat pentru ajutor .

HarapAlb

La punctul 3 trebuie sa folosesti legea presiunilor partiale pentru ca ai un amestec de gaze. Stii volumul, temperatura... calculezi presiunile partiale.

DaNNiel(Yo)

  - Multumesc mult ! O seara buna ! :)