Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cat de multe stim despre apa?

Creat de Adi, Octombrie 23, 2008, 06:44:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Anatol din Iulie 22, 2009, 07:55:25 PM
Daca tot se ajunge ca anume molecula H2O are proprietati de memorie,

Atentie, aceasta este doar o ipoteza. Putem sa rationam ce s-ar intampla daca e adevarata, ce ar cauza-o, dar sa nu uitam ca oficial este doar o ipoteza falsa, cel putin pana nu va fi observata experimental.

Citat din: Anatol din Iulie 22, 2009, 07:55:25 PM
sa fie oare protonul,neuronu hidrogenului un atom nu standart,care se modifica dupa constructia particolelor ce formeaza aceste particole?
Deseori am parerea ca un proton dintr-un atom nu poate fi inlocuit cu alt proton din alt atom.

Mecanica cuantica prezice ca orice proton din Univers se comporta ca orice alt proton. Si mecanica cuantica functioneaza excelent. Tu de unde ai imprsia ca nu ar fi toti protonii la fel?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Cineva incercase sa faca aur , dar protonii,... adaugati nu se tin acolo. Au  ei o  deosebire sant intr-un fel sintetizati in careva atom. Cum se formeaza un anumit atom ? Hidrogenul arde complet, face caldura , nu face protoni, acest proton arde iar de la bomba cu plutoniu la temperatura ceia rezista.

Adi

Incurci notiunile, faci un amalgam din toate.

Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Cineva incercase sa faca aur , dar protonii,... adaugati nu se tin acolo.

Da link sau referinta experimentului sa citesc sa inteleg ce ziceau ei cu adevarat, caci de la tine nu inteleg.


Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Au  ei o  deosebire sant intr-un fel sintetizati in careva atom.

Este doar o ipoteza a ta deocamdata.


Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Cum se formeaza un anumit atom ? Hidrogenul arde complet, face caldura , nu face protoni,

Asta pentru ca arderea este o reactie chimica, tine de chimie, adica de electroni, nu de nucleu, adica de protnoi.


Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
acest proton arde iar de la bomba cu plutoniu la temperatura ceia rezista.

Nu protonul arder, ci atomul de hidrogen se combina chimic cu oxigenul la nivelul electronoilor, protonul rezista foarte bine in reactia de ardere. Cum am spus, incurci notiunile foarte grav.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Iulie 20, 2009, 09:11:59 PM
Apa vie si apa moarta era practic apa facuta prin electroliza. Am baut si eu din astea cand eram mic. Una era mai acida si una mai bazica. Astea nu tin neaparat de proprietati speciale ale apei.

Cum poti sa faci apa prin electroliza? Electroliza a ce?
Cred ca era vorba de electroliza apei cu ceva impuritati si separarea apei din jurul celor doi electrozi.
La un electrod ai ioni OH- plus ceva ion metalic, deci va fi bazica.
Da nu e mai usor sa dizolvi o baza in apa (sau un acid)?

Nu zic ca apa profesorului Manzatu are de-a face direct cu memoria apei.
Era doar un alt exemplu de chestii mai putin fundamentate, sa le spun asa, in legatura cu apa.
Sant si acum multe situri unde se ofera spre vanzare apa energizata, apa magnetizata, apa bio-energizata, sau cu energie din cristale,etc.

A, si uitasem mai e si apa sfintita, de la biserica. Eu cand eram mic am baut din asta. Si n-am patit nimic. Ba uite ca mai sint in viata si acum.

mircea_p

Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Cineva incercase sa faca aur , dar protonii,... adaugati nu se tin acolo.
Si altcineva a reusit. Smecheria e sa pui si niste neutroni daca vrei ca aurul sa fie stabil.


Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Au  ei o  deosebire sant intr-un fel sintetizati in careva atom.
Vrei sa zici ca au ceva ca o marca de fabricatie? "Made in carbon", "Made in siliciu", ceva de genul asta.
In functie de atomul in care au fost "facuti"?
Problema e ca protonii nu sant facuti intr-un atom ci atomii sant facuti din protoni.

Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 12:00:10 AM
Cum se formeaza un anumit atom ? Hidrogenul arde complet, face caldura , nu face protoni, acest proton arde iar de la bomba cu plutoniu la temperatura ceia rezista.
Ce legatura are cu bomba cu plutoniu? Nu e nici un fel de hidrogen in ea.
Poate vrei sa zici bomba termonucleara?


Oricum, dupa cum a mai zis si Adi de cateva ori, ar trebui sa te rezumi la o singura problema pe care o putem discuta pana ne lamurim. Aici e un amestec de tot felul, greu de inteles.




Adi

Citat din: mircea_p din Iulie 23, 2009, 12:20:24 AM
Cum poti sa faci apa prin electroliza? Electroliza a ce?
Cred ca era vorba de electroliza apei cu ceva impuritati si separarea apei din jurul celor doi electrozi.
La un electrod ai ioni OH- plus ceva ion metalic, deci va fi bazica.

M-am exprimat gresit. Prin electroliza nu faci apa. Ci prin electrolizi separi o parte din apa in OH si H, sau vorba ta, ceva minerale din apa. Si o parte era mai acida si una mai bazica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

De acord cu Mircea la discutia propusa de Anatol.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Reesind din stiinta HOH nu are nici o memorie, spre deosebire de apa di jur care devine tot mai murdara.

Dar sa concretizez intrebarea mea precedenta,  gazul natural arde complet,? ( nu stiu formula) aproximativ H2+O2=O2+Q , atunci protonu ori neuronu hidrogenului unde se duce? , ca nu avem radiatie ci numai caldura. Eu singur ma incalziam la camin cu gaz. Si daca hidrogenul arde complet de ce protonii ori neuronii uranului la explozia bombii atomice  la a cea temperatura inalta nu se transforma in caldura?

mircea_p

Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 02:10:59 AM
Reesind din stiinta HOH nu are nici o memorie, spre deosebire de apa di jur care devine tot mai murdara.
Ce formula are apa, conform conceptie tale? Este alta decat HOH? Daca da, care este?
Apa din jurul HOH devine murdara?

Citat din: Anatol din Iulie 23, 2009, 02:10:59 AM
Dar sa concretizez intrebarea mea precedenta,  gazul natural arde complet,? ( nu stiu formula) aproximativ H2+O2=O2+Q , atunci protonu ori neuronu hidrogenului unde se duce? , ca nu avem radiatie ci numai caldura. Eu singur ma incalziam la camin cu gaz. Si daca hidrogenul arde complet de ce protonii ori neuronii uranului la explozia bombii atomice  la a cea temperatura inalta nu se transforma in caldura?

In romaneste "gaz natural" inseamna un amsetec de gaze combustibile care se gasesc in zacaminte.
Componentul majoritar este metanul (CH4) iar alte componente sant hidrocarburi mai grele (etan, propan, etc.).
Arderea este geva de genul CH4+O2 -> CO2+H2O
Dupa cum vezi, hidrogenul nu dispare ci se regaseste in molecula de apa in partea dreapta a ecuatiei.
Arderea e o reactie chimica. Asta inseamana ca nucleele atomilor nu sant afectate si se regasesc neschimbate in produsii de reactie. Cred ca ti-a mai zis si Adi asta.
In cazul hidrogenului nucleul este format dintr-un singur proton (nu are si neutroni).
Si protonul nu "arde" la fel cum nu ard nucleele de oxigen sau de carbon. Are loc o rearanjare a atomilor si a configuratiilor electronice.

"Ardere completa" inseamna ca se obtine starea de oxidare maxima in produsii de reactie.
Adica, de exemplu se obtine CO2 si nu CO (monoxid de carbon). Arderea incompleta se intampla cand nu este destul oxigen disponibil.
Dar nici asta nu are nici o legatura cu protonul. Doar o clarificare a notiunilor.

Sper ca intelegi acum ca in nici unul din cazurile descrise de tine (arderea gazului natural sau explozia nucleara) protonii nu se transforma in caldura. Sau in altceva. Raman la fel de protoni ca si la inceput.
   

Anatol

Da se pare ca cu ideele mele eu retin stiinta gresit ,multumesc frumos tuturor , este un site super, adios cu retragerele mele in studiere. Desigur aici probabil am avut ,din pacate, doar un tratament psihologic gratuit.
Dar nu vreu sa intimidez pe majoritatea ce primesc refuzuri aici si adaug ca si Columb cand a descoperit America tot a gresit ca India a gasito, asta e ca aici trebue matematic de expus ideele si atunci greselele a altor lucruri pot fi oricate.

Adi

Anatol, apreciem ca ai fost alaturi de noi. Mult succes in continuare!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Multumesc Adi , de asemenea iti doresc succes in continuare. Sa speram ca avem si noi pe ai nostri care stu ei totul.

mihaelax

apa  are memorie ne poate vindeca ne tine sanatosi

mircea_p

Citat din: mihaelax din Decembrie 10, 2010, 03:11:37 PM
apa  are memorie ne poate vindeca ne tine sanatosi
De acord cu partea asta (in rosu). Fara apa nu ramai sanatos prea multa vreme.
Ce boli crezi ca poate vindeca apa? In afara de cele produse de dehidratare, bineinteles.
"Memoria apei" e o ipoteza neconfirmata dupa cate stiu.

florin_try

#29
 Navigind aleator pe internet am gasit un site despre apa, probabil cel mai complet. Are vre-o 1000 de referinte la articole.

Are toate formele de cristale de gheata precum si cristalele formate de apa cu metanul.(poate nu stiati, dar cea mai mare cantitate de energie pe carbon nu e sub forma de petrol ci sub forma de cristale de apa + metan ce se gasesc pe fundul marii.  ).

Are o multime despre experimente si modele teoretice + comparatii intre ce prezic aceste modele.
Vorbeste in detaliu despre multe anomalii ale apei si explica de ce sunt anomalii. Si multe altele.

Iata linkul: http://www.btinternet.com/~martin.chaplin/molecule.html   sau: http://www.btinternet.com/~martin.chaplin/index2.html