Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum evolueaza speciile in alte specii?

Creat de Adi, Octombrie 08, 2008, 04:52:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pentru prima dată a fost observat un caz în care o specie se diferenţiază în mai multe specii în ciuda faptului că indivizii locuisc toţi în acelaşi loc. Studiul a fost efectuat asupra unor specii de peşti din lacul Victoria din Africa de o echipă de de cercetători de la universităţile din Berna, Elveţia, şi din Maryland (SUA). Aceştia au observat peste 500 de specii provenite din o singură specie de peşti, diferenţele dintre specii fiind culoarea în care vedeau, aceasta fiind în concordanţă cu adâncimea la care locuiau. Studiul a fost publicat în ultimul număr al prestigioasei reviste Nature, din 1 octombrie 2008.

Articolul complet
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Vedeti si cele trei chestionare din partea de sus a coloanei din dreapta. Puteti sa va exprimati parerea despre originea speciilor, varta Pamantului si existenta lui Dumnezeu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Pai nu locuiau toti in acelasi loc daca diferea batimetria.
Intrebarea interesanta este, care este varsta acestor noi specii?

Adi

Articolul a fost preluat si de EvZ, cu link catre noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 04:29:24 PM
Pai nu locuiau toti in acelasi loc daca diferea batimetria.
Intrebarea interesanta este, care este varsta acestor noi specii?

Da, este drept, dar ideea e ca ei au ales sa nu locuiasca in acelasi loc, dar in principiu puteam merge in orice loc din lac. Nu e doar cum se credea pana acum, ca deveneau despartiti de munti mari si apoi nu mai aveau contact unul cu altul. Ca o analogie, e ca si cum ai avea o savana si leii ar evolua pe de o partea sa stea mereu la Soare si pe de alta sa stea mereu la umbra si astia nu s-ar mai intalnii unii cu altii si nu s-ar mai reproduce unii cu altii si atunci ar deveni doua specii diferite. Este vorba asadar de un mecanism nou, inca necunoscut, in evolutia si crearea de noi specii.

PS. Ce inseamna batimetrie?:)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Batimetrie, adancimea apei.

Nu, nu este ceva nou, e foarte logic. Numarul pestilor din specia X ce locuiau de obicei la 1m adancime a crescut destul de mult si atunci au cautat sa ocupe noi nise ecologice.

Ce e interesant e numarul mare de noi specii, si as vrea sa stiu timpul de evolutie.

Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 04:50:13 PM
Batimetrie, adancimea apei.

Mersi mlt.

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 04:50:13 PM
Nu, nu este ceva nou, e foarte logic. Numarul pestilor din specia X ce locuiau de obicei la 1m adancime a crescut destul de mult si atunci au cautat sa ocupe noi nise ecologice.

Este logic, dar este nou, pentru ca pentru prima data a fost observat experimantal aceast caz de creare de noi specii din o specie veche. Dar odata descoperita, are sens imediat. Dar metoda stiintifica este tocmai aceea de a verifica experimental solid. Tocmai aceste dovezi solide au dus articolul pe prima pagina din Nature.

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 04:50:13 PM
Ce e interesant e numarul mare de noi specii, si as vrea sa stiu timpul de evolutie.

Este  interesant, intr-adevar. Timpul nu il stiu nici eu. Am citit rapid iar stirea din Nature, nu spune si nu stiu daca cercetatorii stiu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Mie nu mi se pare atat de spectaculos...
Adica ma tot vazut dovezi ale acestui lucru la paleo... le-am tinut in mana etc.
Posibil sa fie prima dovada ce inca mai da din coada =)).

Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 05:41:07 PM
Mie nu mi se pare atat de spectaculos...
Adica ma tot vazut dovezi ale acestui lucru la paleo... le-am tinut in mana etc.
Posibil sa fie prima dovada ce inca mai da din coada =)).

Ale carui lucru mai precis ai vazut dovezi pana acum? Care sunt dovezile? Un exemplu concret ar fi ideal ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Pai ai un Gen, si te uiti la speciile acelui gen. Toate speciile dintr-un gen sunt foarte inrudite unele cu altele si au ca ancestor o singura specie.

Te uiti la, nu imi vine nimic concret in minte acuma... amoniti, te uiti la membrii aceluiasi gen si observi schimbari minore (de ornamentatie, dimensiune, linie de sutura  etc.) si vezi ca acestea variaza in functie de adancimea la care traiau, sau de distanta fata de mal la care traiau. Este imposibil sa te uiti la asa ceva si sa nu faci conexiunea.
Seamana enorm speciile aceluiasi gen, tre' sa fi expert ca sa faci o determinare la nivel de specie rapid.

Dar problem este timpul de evolutie.
Oricum daca vrei dovezi de genul acesta te uiti la chestiile mai primitive gen, Porifere sa spunem, acolo chiar ca te chinui sa separi o specie de alta.


Adi

Am inteles, multumesc mult pentru explicatia detaliata. Aici este vorba intr-adevar de specii existente care creeaza noi specii in un timp foarte scurt, banuiesc ca de ordinul zecilor sau sutelor de ani.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Foarte clare explicatii, Coesite, multumim.  ;)
Mai pot adauga cateva lucruri. Mai multe specii de pesti se poate sa fi evoluat dintr-unul singur, fiind perfect adaptati mediului in care traiesc. Sau se poate ca unii dintre ei sa fi suferit modificari genetice, si prin aceasta metoda se pot crea specii noi, fiind mai adaptative decat specia precedenta.
Acum acest caz sta cam cum sta si arborele geneaologic al felinelor, iar prima felina 100% fiind Proailurus, apoi dupa mii de ani a aparut Pseudaelurus, din el s-au "desprins" cele 7 specii de feline dinti-sabie (nu le stiu pe toate, am dat un exemplu dupa care ne putem ghida), tot din a doua felina "desprinzandu-se" si felinele din ziua de azi. Ca si in cazul felinelor, daca se va studia arborele geneaologic al pestilor, bazat pe studiul ADN-ului, deriva din principiul ceasului molecular. Mutatiile genetice se acumuleaza intr-un ritm aproape constant. :)

Temari

P.S: Referitor la primul link...complexe calcule, nu se prea vorbeste despre experimentul in sine...mi se pare mai explicit al doilea :D

atanasu

Intreb pe oricine ar fi interesat. Sunt oare acele 500 de 'specii" separate reproductiv adica nu pot crea intre ele macar si artificial daca sunt fortate sa traiasca in acelasi mediu  indivizi viabili si normal reproductivi?
Daca ar fi asa ar mai fi ele specii diferite sau mai degraba rase diferite ale unei aceleiasi specii?

atanasu

#14
Vad ca o stire si un subiect foarte important este parasit in timp ce discutam despre qualii si altele aemenea. La intrebarea pe care am pus-o in 2016 nu a intevenit nimeni probabil neavand competenta necesara. Totusi revin sperand ca altii de cat cei de atunci vor observa subiectul:

Se pare ca "speciile" sunt separate reproductiv datorita adancimilor diferite la care traiesc si reiau un extras din stirea data si in EvZ:

"Astfel, rezultă că diferiţi indivizi au evoluat pentru a putea vedea la diferite adâncimi. Indivizii ce locuiau la o anumită adâncime vedeau în special o anumită culoare, iar atenţia le era atrasă mai ales de indivizi ai sexului opus care aveau aceeaşi culoare. În consecinţă, de-a lungul generaţiilor peştii nu se mai reproduceau decât cu indivizi de aceeaşi culoare şi continuau să trăiască la adâncimea respectivă "

Discutia facuta atunci de userul Coesite denota cunostinte de biologie si cu adevarat intrebarea importanta este cand s-au separat aceste specii diferite si in ce succesiune .Au coborat dinspre suprafata spre mai adanc cum s-ar putea crede .

Dar intrebarea fundamentala pusa de mine in sept 2016 ramane :Sunt cu adevarat specii diferite sau doar rase? Proba ar fi doar o insamantare artificiala intre icrele uneia din specii si laptii alteia si daca s-ar produce fecundarea si aparitia pestisorilor atunci nu vorbim inca de specii ci doa de rase. Este un experiment extraordinar si este o observatie unica si extraordinar de importanta pentru intelegerea originii speciilor dar nimeni nu a facut-o inafara de mine car nici eu in 2016 nu am realizat cat este de important acest subiect pentru biologia mondiala.

Sa vedem acum daca tot asa indiferenti raman cititorii. Poate as putea sa ajung la articol : revista Nature numarul din 1 oct.2008.Pacat ca atunci cand era usor nimeni nu a accesat acel articol.