Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistem de doua corpuri

Creat de Sfinxul, Octombrie 02, 2008, 05:26:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sfinxul

Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 06:43:38 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:37:14 PM
Adica sa scriu v1=sqrt[(2a1)(d1)] si v2=sqrt[(2a2)(d2)] unde d1+d2=d.Si cum aflu pe "d1"?Nu puteti sa-mi dati o rezolvare completa?
Formulele astea sunt "suspecte" si tare sunt curios cum le-ai obtinut.

Eu prefer sa nu-ti dau rezolvarea completa, ci sa te ajut sa o obtii singur, intelegand procesul necesar si metoda de rezolvare. Ce zici?

e-
Nu prea stiu cum sa o rezolv dar am mai aflat cate ceva multumesc frumos!

Electron

Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:51:12 PM
Nu prea stiu cum sa o rezolv dar am mai aflat cate ceva multumesc frumos!
Stii sa scrii relatiile in fiecare moment de timp, intre pozitie, viteza si acceleratie? Ia fa o lista cu ele, pentru cele doua corpuri.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 06:43:38 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:37:14 PM
Adica sa scriu v1=sqrt[(2a1)(d1)] si v2=sqrt[(2a2)(d2)] unde d1+d2=d.Si cum aflu pe "d1"?Nu puteti sa-mi dati o rezolvare completa?
Formulele astea sunt "suspecte" si tare sunt curios cum le-ai obtinut.

Eu prefer sa nu-ti dau rezolvarea completa, ci sa te ajut sa o obtii singur, intelegand procesul necesar si metoda de rezolvare. Ce zici?

e-

Formulele astea sunt celebru v^2=2ax, cazul miscarii cu acceleratie constanta. Ceea ce nu este cazul aici, pentru ca pe masura ce corpurile se apropie, distanta intre ele creste si atunci forta ce actioneaza asupra lor creste si atunci acceleratia tot creste.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:51:12 PM
Nu prea stiu cum sa o rezolv dar am mai aflat cate ceva multumesc frumos!

Sper ca nu te-ai dat batut asa usor ... Incepe cu momentul t=0. Corpurile sunt in repaus la distanta d. Ce forta actioneaza asupra fiecaruia? Ce acceleratie are fiecare la acel moment t=0s? Sa presupunem apoi ca acceleratia ramane contanta un timp delta t foarte mic. In timpul asta, corpurile merg fiecare cu viteza constanta. Dupa acest interval delta t, unde se afla corpurile, ce viteza au si ce acceleratie? Corpurile se alfa la o distanta mai mica acum, care le da la fiecare cate o acceleratie si tot asa, calculul se repeta, pas cu pasi, pe multi pasi mici. Nu stiu daca are o rezolvare analitica, dar acesti pasi mici se numesesc ... calcul diferential, calcul integral, limite, adica exact ce studiezi intr-a 11-a.

Iti trebuie pentru o tema la scoala, sau faci in plus tu, ca o pasiune?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:51:12 PM
Nu prea stiu cum sa o rezolv dar am mai aflat cate ceva multumesc frumos!

Iti propun sa consideri un caz mai simplu pentru inceput: forta de atractie constanta (independenta de distanta). Dupa ce intelegi relatiile intre viteza, distanta... poti trece la cazul general.

La final propun sa rezolvam problema pentru un sistem de referinta atasat unuia dintre corpuri, trebuie folosita TRG ?  ::)

Adi

TGR doar pentru mase foarte mari. Sub forma de TGR, mai fusese propusa problema si de Abel, este faimoasa lui intrebare daca viteza de cadere de la infinit nu va depasi viteza luminii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipri

Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 06:43:38 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:37:14 PM
Adica sa scriu v1=sqrt[(2a1)(d1)] si v2=sqrt[(2a2)(d2)] unde d1+d2=d.Si cum aflu pe "d1"?Nu puteti sa-mi dati o rezolvare completa?
Formulele astea sunt "suspecte" si tare sunt curios cum le-ai obtinut.

Eu prefer sa nu-ti dau rezolvarea completa, ci sa te ajut sa o obtii singur, intelegand procesul necesar si metoda de rezolvare. Ce zici?

e-

Pana acuma n-am observat sa-l fi ajutat pe acest Sfinxul cu ceva chiar folositor.

Asta imi aminteste de un caz care m-a facut sa rad foarte mult.
Vine un student incepator de la "mechanical engineering" ( nu stiu cum se traduce chiar coret)  cu o problema de electrotehnica  la un doctorand in electrotehnica (si cei de la "mechanical engineering" au cat de cat niste ore legate de electrotehnica ).
Si faza a fost haioasa fiindca doctorandul nu stia cum sa rezolve aceasta problema, dar tot spunea o gramada de "bla bla" ca umple timpul si sa faca impresia acelui incepator ca el se pricepe. Cheia problemei era ca in acel circuit electric se afla un tiristor, si aici s-a blocat doctorandul, adica nu s-a blocat, s-a facut ca nici nu vede acel tiristor. Vorbea doar asa la ... vraseala si zice doar niste chestii simple si generale, cum ca "loops" nu au voie sa treaca peste punctele de intersectare. Apoi dupa ce a treminat de spus chestiile alea "bla bla" i-a spus ca acuma dupa ce i-a aratat traseul din mare ar trebui sa poata sa rezolve singur problema.
Normal ca acel incepator dupa ceva timp s-a intros inapoi, si pana la urma au mai cerut ajutorul uni alt student de electrotehnica si asa cumva pana la urma au reusit.

Daca vrei sa ajuti pe cineva, trebuie sa-l ajuti sistematic, incepand cu baza, degeaba arunci doare niste "idei" generice (unele mai bune si altele mai putin bune). De exemplu s-a vorbit de centrul de greutate. De ce nu s-a explicat un pic de ce centrul de greutate?



HarapAlb

Citat din: cipri din Octombrie 03, 2008, 01:35:24 PM
Citat din: Electron din Octombrie 02, 2008, 06:43:38 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 02, 2008, 06:37:14 PM
Adica sa scriu v1=sqrt[(2a1)(d1)] si v2=sqrt[(2a2)(d2)] unde d1+d2=d.Si cum aflu pe "d1"?Nu puteti sa-mi dati o rezolvare completa?
Formulele astea sunt "suspecte" si tare sunt curios cum le-ai obtinut.
Eu prefer sa nu-ti dau rezolvarea completa, ci sa te ajut sa o obtii singur, intelegand procesul necesar si metoda de rezolvare. Ce zici?
Pana acuma n-am observat sa-l fi ajutat pe acest Sfinxul cu ceva chiar folositor.
L-a intrebat cum a ajuns la formulele acelea, asa iti poti da seama cum a gandit, daca stie sa foloseasca relatiile dintre viteza si acceleratie s.a.m.d. Tot intreband asa poti sa ajungi la concluzia ca nu stie mai nimic (inclusiv tabla inmultirii sau cum se extrage radacina patrata), nu ca ar cazul in situatia de fata.

Citat
... in acel circuit electric se afla un tiristor, si aici s-a blocat doctorandul, adica nu s-a blocat, s-a facut ca nici nu vede acel tiristor...
Normal ca acel incepator dupa ceva timp s-a intros inapoi, si pana la urma au mai cerut ajutorul uni alt student de electrotehnica si asa cumva pana la urma au reusit.
Sa lasam povestile vanatoresti pentru alte topice.

Citat
Daca vrei sa ajuti pe cineva, trebuie sa-l ajuti sistematic, incepand cu baza, degeaba arunci doare niste "idei" generice (unele mai bune si altele mai putin bune). De exemplu s-a vorbit de centrul de greutate. De ce nu s-a explicat un pic de ce centrul de greutate?
Inainte de a incepe sa insiri notiuni si definitii e bine sa vezi ce stie si ce nu stie celalalt, cel putin sa stii cu ce sa incepi. Totusi baza se preda la scoala, se gaseste in manuale. Presupun ca nici studentul de la inginerie mecanica nu avea habar ce-i ala tiristor...

Electron

#23
Citat din: cipri din Octombrie 03, 2008, 01:35:24 PM
Pana acuma n-am observat sa-l fi ajutat pe acest Sfinxul cu ceva chiar folositor.
Asta pentru ca probabil avem definitii diferite pentru "ceva chiar folositor". Desigur, depinde si de Sfinxul daca ramane pe aici sa intrebe ce nu a inteles, sau voia doar un raspuns dat gata si atat.

Eu (si Adi) am spus in mare ce metoda se poate folosi (nu e singura) si daca Sfinxul doreste vom face pasii cu el, de la inceput pana la sfarsit. Daca te uiti mai atent, mai sus am pus intrebarea care l-ar ajuta (conform criteriilor mele) sa faca primul pas.

CitatAsta imi aminteste de un caz care m-a facut sa rad foarte mult. [...]
Sper ca un vrei sa insinuezi ca cei care au raspuns pana acum nu stiu sa rezolve problema (desi mi se pare un atac destul de neavenit). Daca faptul ca nu oferim aici raspunsurile "mura in gura" din prima iti da impresia ca nu ne pricepem, atunci sa-ti fie de bine.

CitatDaca vrei sa ajuti pe cineva, trebuie sa-l ajuti sistematic, incepand cu baza, degeaba arunci doare niste "idei" generice (unele mai bune si altele mai putin bune). De exemplu s-a vorbit de centrul de greutate. De ce nu s-a explicat un pic de ce centrul de greutate?
Am propus primul pas in rezolvare. Iar daca Sfinxul nu stie "de ce centrul de greutate" este relevant (desi sper ca nu e cazul), nu are decat sa intrebe.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Cipri, am spus clar pasii de rezolvare, nu am spus bla bla. Daca ii dam mura in gura, nu va invata nimic. El acum trebuie sa incerce primii pasi si sa vina cu feedback. Daca te pricepi si vrei cumva, explica-i tu mura in gura. Noi ii dam pas cu pas, incat sa rezolve singur cu ajutorul nostru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro