Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se roteste Pamantul in jurul Soarelui?

Creat de raul, August 31, 2008, 11:54:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

raul

ehe..........eu nu am mai avut de a face cu matematica de cand am terminat liceul. iar liceul l-am terminat acum 4 ani. nu cred ca mai sunt acum prea in stare de matematica. eu am gandit doar in minte cum mi se pare logic si intr-un mod grosolan , intr-adevar. dar asa incerc sa imi explic fenomenele.

mm

Intrebare-Ignotus :
Daca ne situam in zona Nordului Solar si privim la planul orbitei Pamantului , in ce directie se misca Pamantul , spre dreapta sau spre stanga pe orbita sa ?

Electron

mm, ce intelegeti prin "Nordul Solar" in acest context? Polul Nord magnetic al Soarelui, polul sau situat pe aceeasi parte a elcipticii ca si Polul Nord (geografic) al Pamantului, sau are alta semnificatie?

e-
Don't believe everything you think.

mm


Electron

In fine, m-ai lamurit bustean!  :D

Uite ce am gasit:

Raspunde asta la intrebarea ta?

e-
Don't believe everything you think.

mm

#20
Raspunde perfect ! Multumesc ! E rotatie pe stanga . Intrebarea pe care am pus-o e legata de banuiala ca odata ce sistemul solar va intersecta planul galactic in 2012 , se va inversa si alura spiralelor/elicelor descrise , considerand ca baza de referinta semispatiul galactic . Ma refer si la situatia cunoscuta cu substantele dextrogire si levogire in alimentatia omului (ADN pe stanga) . Evident , ma astept ca anul 2012 sa aduca schimbari majore ; acesta ar putea fi un motiv .

Electron

Citat din: mm din Septembrie 12, 2008, 08:26:35 PM
Intrebarea pe care am pus-o e legata de banuiala ca odata ce sistemul solar va intersecta planul galactic in 2012 , se va inversa si alura spiralelor/elicelor descrise , considerand ca baza de referinta semispatiul galactic . Ma refer si la situatia cunoscuta cu substantele dextrogire si levogire in alimentatia omului (ADN pe stanga) . Evident , ma astept ca anul 2012 sa aduca schimbari majore ; acesta ar putea fi un motiv .
:o

Tare as vrea sa pot intelege ce spuneti aici ... Cum e cu "inversarea" din poveste ?  :'(

e-
Don't believe everything you think.

cipri

Citat din: mm din Septembrie 12, 2008, 08:26:35 PM
Raspunde perfect ! Multumesc ! E rotatie pe stanga . Intrebarea pe care am pus-o e legata de banuiala ca odata ce sistemul solar va intersecta planul galactic in 2012 , se va inversa si alura spiralelor/elicelor descrise , considerand ca baza de referinta semispatiul galactic . Ma refer si la situatia cunoscuta cu substantele dextrogire si levogire in alimentatia omului (ADN pe stanga) . Evident , ma astept ca anul 2012 sa aduca schimbari majore ; acesta ar putea fi un motiv .

Din pacate ai opinii care provin probabil din surse demagogice.. probabil ca de la ceva astrologi, fiindca am vazut si eu o emisiune asemanatoare. Trebuie sa fii constient ca un astrolog, stie exact 0, si vorbeste doar din povesti, si in plus, chiar are interesul sa produca o anumita frica, fiindca atunci lumea e mai receptiva si mai interesata, si asa are el/ea mai mult de lucru, mai multe invitatii la televiziune si mai multi bani. Asta e tot secretul.

Sistemul nostru solar cand incircuie galaxia noastra, intersecteaza non stop planul galactic. Poti sa aplici o gandire analoaga, ce se intampla cand o cometa intra in sistemul nostru solar si intersecteaza planul solar. Nimic deosebit se intampla.
Si trebuie sa fii constient ca aici e vorba de perioade foarte mari, si ca diferenta intre 2009 si 20012 e in dimensiuni galactice vorbinda , foarte foarte mica, ca si neglijabila. Deci daca in 2012 suntem in plan galactic, atunci si acum tot cam in plan galactic suntem.
Ce efecte si ce forte exista in fizica? 4 forte fundamentale. nu? si doua dintre ele is la nivel atomic sau subatomic. Ramane gravitatia si electromagnetismul. Din perspectiva gravitatie, ca suntem 100% in plan galatic sau 99,99999%  , nu e mare diferenta, e ca si 0.
Mai ramane fortele electromagnetice, si stiim ca incarcaturile electrice is foarte bine echilibrate, deci se cam anihileaza. Chiar si daca am crede ca ar exista niste surse de incarcatura electric, tot e greu de crezut ca numai chiar atunci cand suntem in plan galatic noi sa simtem efectele. Asta ar insemna ca liniile campului electromagnetic sa fie perfect in plan galatic , si asta e pur si simplu imposibil. In fizica nu prea exista efecte care sa fie 0% (sau foarte foarte mic) si apoi dupa o foarte mica deplasare sa fie deodata 100%. Si in cazul dimensiunilor galactice, e chiar imposibil, asa dintrodata de pe un moment la altul sa apara ce stiu eu ce efecte puternice.

Problemele pamantului care apar pe acest traseu in inconjurul galaxiei e de alta natura. In primul pe acest trazeu se poate intampina sa zicem ca ajungem intro regiune care are ceva materie intergalactica, sa zicem un nor intergalactic. Atunci poate ca partial razele soarelui ar fi partial obstructionate sa ajunga la aceasta intensitate pe pamant ca pana acuma ( scattering efect ). Ce poate ar duce poate la o vreme mai friguroasa.
A douaproblema care ar putea aparea, poate fi din cauza Cosmic Background Radiation (CBR) si "solar wind" (vantul solar?), si asta e chiar un pericol real. Campul magnetic al pamantului variaza pana cand ajunge sa si dispara, si sa se inverseze  polii. In aceasta perioada cand campul magnetic e slab, nu mai avem prea mare protectie. Si chiar se cunoaste din arheologie, ca atunci cand au fost aceste perioade de camp magnetic slab, au disparut specii intregi. Cine are ADN-ul slab moare, cine are un ADN mai tare supravietuieste, dar deobicei nu fara urmari, deobicei radiatie mai mare, inseamna si mutatie naturala mai accelerata.
Dar radiata nu e nici chiar mereu ceva rau, daca n-ar exista aceasta radiatie, atunci nu ar prea exista mutatie naturala, adica, nu tare ne-am deosebi de parintii nostrii.
Si normal ca atunci cand e campul magnetic a soarelui slab, si e si campul magnetic a pamantului slab, atunci e si mai nasol.

ionut

Citat din: Adi din Septembrie 04, 2008, 06:02:50 PM
Citat din: ionut din Septembrie 04, 2008, 05:17:32 PM
Citat din: Adi din Septembrie 01, 2008, 12:16:15 AM
Pentru moment, hai sa ignoram 3D-ul, axa de rotatie de 23 de grade si faptul ca Pamantul se invarte in jurul axei sale. Ai pur si simplu un cerc si din stanga vin raze paralele. Ei bine, la ecuator razele cad perpendicular pe suprafata solului si atunci sunt absorbite mult si e cald. La o latitudine mai inalta, razele cad piezis, la un anumit unghi, asadar intensitatea scade (suprafata reala de contact e suprafata ori cos de unghi). Ei bine, la poli (nord si sud) razele trec tangential si abia de lovesc Pamantul. De aceea e frig acolo. Deci la poli ar fi frig si daca Pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale. Asa vad eu lucrurile. E putin mai clar acum?
Buna,
   Datorita inclinatiei Pamantului, razele Soarelui cad perpendicular pe suprafata globului terestru intr-un anumit timp al zilei pe o banda aflata intre cele 2 tropice. Tropicele se afla la o latitudine egala cu unghiul de inclinatie al Pamantului.
   Intr-adevar, inclinatia Pamantului determina anotimpurile si diferenta de temperaturi medii dintre anotimpuri. O inclinatie mai mare inseamna anotimpuri mai extreme. Cu alte cuvinte, precesia Pamantului influenteaza anotimpurile dar data fiind perioada acestei precesii ma indoiesc ca noi putem simti aceasta diferenta intr-o viata de om.

Ionut, tu pari a fi cel mai aproape de adevar. Da-mi putin timp sa compar cu imaginea pe care o am eu in minte. Pana atunci, am o intrebare rapida. Ce se intelege prin "precesia Pamantului"?
Buna,
   Precesia Pamantului este rotatia pe care axa Nord-Sud a Pamantului o face in jurul unei drepte perpendiculare pe planul orbitei Pamantului si care trece prin centrul Pamantului. Axa de rotatie a Pamantului face mereu (cred ca mereu dar poate miscarea e mai complexa) un unghi de 23 de grade cu perpendiculara la planul orbital.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Citat din: ionut din Septembrie 14, 2008, 11:43:45 PMPrecesia Pamantului este rotatia pe care axa Nord-Sud a Pamantului o face in jurul unei drepte perpendiculare pe planul orbitei Pamantului si care trece prin centrul Pamantului. Axa de rotatie a Pamantului face mereu (cred ca mereu dar poate miscarea e mai complexa) un unghi de 23 de grade cu perpendiculara la planul orbital.
Salut, Ionuţ! Da, cam aşa e cu precesia din câte ştiu şi eu, iar după moartea lui Newton s-a descoperit că axa de rotaţie a Pământului nu doar precesează, ci şi nutează, adică un punct de pe această axă nu descrie chiar un cerc, ci se abate periodic (cam cu o perioadă de 18,6 ani, egală cu perioada de precesie a orbitei Lunii) de la acel cerc.

ionut

Citat din: Abel Cavaşi din Septembrie 15, 2008, 07:43:35 AM
Citat din: ionut din Septembrie 14, 2008, 11:43:45 PMPrecesia Pamantului este rotatia pe care axa Nord-Sud a Pamantului o face in jurul unei drepte perpendiculare pe planul orbitei Pamantului si care trece prin centrul Pamantului. Axa de rotatie a Pamantului face mereu (cred ca mereu dar poate miscarea e mai complexa) un unghi de 23 de grade cu perpendiculara la planul orbital.
Salut, Ionuţ! Da, cam aşa e cu precesia din câte ştiu şi eu, iar după moartea lui Newton s-a descoperit că axa de rotaţie a Pământului nu doar precesează, ci şi nutează, adică un punct de pe această axă nu descrie chiar un cerc, ci se abate periodic (cam cu o perioadă de 18,6 ani, egală cu perioada de precesie a orbitei Lunii) de la acel cerc.
Buna Abel,
    Cred ca ai dreptate. Eu nu stiam sigur, de aceea am lasat loc de completare. Mersi.

mm

#27
CitatTare as vrea sa pot intelege ce spuneti aici ... Cum e cu "inversarea" din poveste ?

Ma refer la urmatoarea situatie :

presupunand o spirala aflata pe planul orizontal al mesei (de lucru , din sticla transparenta) , cu infasurare pe dreapta (dinspre ext. spre int.) - vazuta de deasupra mesei , vom constata ca e infasurare pe stanga  , daca o privim din partea inferioara a mesei .
Aceasta situatie pare banala si lipsita de semnificatie desi e o proprietate importanta a spatiului nostru . In cazul unei elice cilindrice daca-i pe dreapta asa ramane indiferent de pozitia privitorului . ADN-ul nostru e pe stanga ; corpul are nevoie de substante levogire , se stie acest lucru (ca o paranteza , in majoritatea manualelor e figurat pe dreapta ceea ce e o gresala) . Explicatia nevoii de s. levogire e obscura deocamdata pentru stiinta .
Am presupus ca in semispatiul galaxiei in care intram in 2012 lucrurile vor sta pe dos , odata pentru ca infasurarea bratelor galaxiei vazuta de noi intr-un sens acum , se va vedea in sens contrar . In acelasi timp rotatia Pamantului (si elicea descrisa) in jurul Soarelui nu se va schimba .

Aceasta idee mi-a venit din cauza ca sunt prea multe potriveli in legatura cu anul 2012 , anuntat de mayasi , si cu ciclicitatea pomenita in scrierile vechi indiene (e de asteptat ca epoca de fier , in care ne aflam , - KALI - descrisa ca foarte "rea" sa fie tocmai acum urmata de "varsta de aur" ) , si in legatura cu "istoria" egipteana desenata intr-o piramida - AMDUAT - dar si in legatura cu alte scrieri si izvoare , in care mereu se repeta cele patru cicluri , dintre care unul e "de aur" . Toata treaba e legata printre altele si de precesia Pam. , ce parcurge o variatie in timp corespunzatoare unui ciclu de 26000 de ani , dupa cum se stie . D-l Cavasi ar putea sa introduca in calculele sale si "efectul de galaxie" , nu numai pe cel datorat Lunii si Soarelui .
In ciclicitatea specifica tuturor fenomenelor se intampla cele 4 (de fapt 8) etape , specifice de altfel , oscilatorului .

Adi

In 2012 nu intram in nici o jumatate de spatiu al Galaxiei care sa fie diferit de cel in care suntem acum. Apoi ce cine stie ce ziceau maiasii si credem noi ca ii intelegem si noi ziceam altfel. Apoi, exageram ce credeau ei si ce stiau ei despre astronomie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Din informatiile mele , in 2012 sistemul solar va traversa planul galactic . M-am inselat oare ?