Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conferinte despre constiinta

Creat de Cosmin_Visan, Aprilie 27, 2018, 02:44:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Deoarece sunt mai multe, e bine sa le adunam pe toate aici.

Pe 10 mai, ora 17, voi prezenta la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi despre structura emergenta a constiintei. Prezentarea va avea titlul "Constiinta: Stiinta Viitorului".

Deasemena, in perioada 3-9 iulie voi prezenta despre structura emergenta a constiintei si la conferinta Science & Nonduality in Italia. Un exemplu de prezentare de la SAND:

https://www.youtube.com/watch?v=oadgHhdgRkI

Va astept. :)

Cosmin_Visan

Prezentarea din Iasi va avea loc in corpul D, sala D308.

atanasu

Este posibil sa fiu in Iasi fiind invitat la Cel de al XVIII -lea Congres national de Genealogie si Heradica . Daca reusesc sa vin voi incerca sa-ti vizitez prezentarea. Dar spune in ce cadru mai larg se desfasoara ?
Succes!

Cosmin_Visan

In cadrul mai larg al intelegerii existentei.

atanasu

Multumesc dar eu intrebam in ce cadru formal se desfasoara adica spre exemplu ce scrie pe aisul are anunta respectiva conferinta . Esti numai tu sunt mai multe subiecte adunate intr-un grupaj cu o denumire comuna. De ce pari atat de abscons? Ce nu-ti convine sa spui. Oricum ma faci sa sun maine la facultatea de psihologie  care te gazduieste si-mi vor spune aia despre ce este vorba?

Cosmin_Visan

Sunt doar eu. Nu cred ca exista vreun afis. Probabil doar s-au anuntat intre ei in facultate, profesori, studenti. Si-am pus si eu pe net. Parca vad ca vin mii de oameni si n-au unde sa ii bage.  ;D

atanasu

Cosmine,
Daca nu-m raspundeai maine sunam la psihologie si ma interesam. Ok.
Asadar tu ai o conferinta personala pentru care facultatea de psihologie din Iasi ti-a pus la dispozitie pentru un timp o sala.
Si chiar devine interesant ca nu-i de colo asa ceva. Poate dau totusi un telefon maine,  stii ca in bancul ala in care cineva il tot cauta pe Bula la unu acasa, il inebunese pe ala, si la sfrasit spune: Alo sunt Bula . M-a cautat cineva?
Ma intreb daca pe lana problema faptului ca asta ar fi neincapatoare, prezenta mea nu ti-ar fi necesara pentru a avea totusi auditor spectator. De plecat la Iasi plec sigur ca mi-am luat si bilet. De ajuns la tine in sala de la Muzeul Unirii de pe Lapusneanu, desi nu este o distanta peste 20 de minute totusi va fi o problema sa lipsesc chiar in prima zi a Congresului si deci sa ratez ocazia sa te cunosc. Poate ca vei tine asa ceva in Bucuresti. Iti sugerez sa incerci la Academie la CRIFST. Ei sunt foarte deschisi unor lucruri mai noi si mai putin obisnuite si dupa trstul pe care l-ai dat cu Electron cred ca te poti incumeta. Oricum ne vedem sau nu Mult Succes!

atanasu

PS Cosmine iti dau o mana de ajutor , una foarte mare si gratuita:
Te-am trimis mai demult la o nuvela scrisa de un mare stilist al limbii franceze in care visul este realitate si realitatea este visul din visul-realitate. Nu ai criterii de separare si nici de optiune. Exact cum spui tu ca este mai corect sa spun cand iti arat o piatra ca eu exist sub forma de piatra daca am inteles eu bine o replica data lui electron.
Si acum cadoul meu: De ce as alege eu sa cred ca lucrurile sunt conform celui mai pur  idealism subiectiv cum alegi tu decat conform celui mai prozaic materialism obiectiv?
Am vre-un motiv rationa? Sa nu spui ca neputand dovedi ca exista realitatea obiectiva a Lunii din cer cum spune Einstein in filmuletul dat de tine ar trebui sa devin idealist subiectiv absolut. Pentru ca si inversul este valabil.
Eu m-am impacat cu asta si explic : Ca ajuns in zona unara a Dvinitatii, a lui Eu sunt nu o pot patrunde cu logica duala cu care am fost inzestrat de Eva care m-a pus sa musc din mar. Poate intelegi ce-ti spun si atunci spun si ca unul din numere este obligatoriu zero si eventual trag si o betie.  :)

atanasu

Imi pare rau ca nu am putut sa ajung la prezentarea ta. Dar cred ca erau lucruri pe care ni le-ai spus si aici iar  eu oricum de idealism subiectiv in forma sa cea mai pura nu sunt interesat. Sper sa fi avut ceva auditori si ceva succes? Ma duc la problema mea de gemetrie euclideana.  :)

Cosmin_Visan

S-a afisat programul pentru SAND. Prezentarea mea va avea loc duminica, 8 iulie, la ora 16:10, in Principe Room.

https://www.scienceandnonduality.com/sand18-italy/program/


atanasu

#11
Asadar existi mai mult decat ca o qualie personala , se pare ca existi in carne si oase si daca ajungeam in 10 mai la preleherea ta te si vedeam si te si pipaiam daca ma lasai fara sa spui ca asfi gay  :)

De acord cu "mementul prezent eteren" ca o qualie, atribut al Di vinitatii,  singurul pe care il putem exprima despre Ea, caci Ea insusi l-a comunicat cand s-a definit cu expresia "EU SUNT"
Dar atat, restul fiind cel mai total idealism subiectiv adica speculatie care nu ma intereseaza iar saraca mecanica cuantica azi permite orice si vad ca nu te sfiesti deloc  :)

Oricum sanatate !

Cosmin_Visan

Prezentarea de la conferinta Science and Nonduality din Italia 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=6jMAy6ft-ZQ

atanasu

Te felicit pentru insistenta si ambitie. Regret ca nu te-am vazut la Iasi dar daca vii in Bucuresti anunta si poate ne putem cunoaste. Cred ca avem  ce discuta.
Numai bine

PS O sa trimit comunicarea ta -poate poti da un link , unui prieten profesor universitar cu un curs de teoria mentalitatilor la romani si multe carti de literatura cat si o istorie foare elaborata a Templierilor(cea mai vasta in limba romana) si care a scris o carte publicata intitulata "DUMNEZEIREA ÎNTRE AŞA ŞI ALTFEL.ANTROPOLOGIA CUANTICĂ "

Cosmin_Visan

La vara, 25-29 iunie, o sa prezint la conferinta "The Science of Consciousness" ce va avea loc la Interlaken, Elvetia, despre articolul meu "The Self-Referential Aspect of Consciousness".



Inca o data, articolele mele pot fi gasite la: https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan