Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Optica

Creat de baiatul122001, Mai 06, 2017, 07:29:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baiatul122001

Viteza de propagare a luminii in uleiul de floarea soarelui este 2,04*10^8 m/s.Determinati unghiul limita al reflexiei totale la trecerea luminii din acest ulei in aer si indicele lui de refractie.


                           l=48 grade  ;   n=1,47


n=c/v=(3*10^8)/(2,04*10^8)=3/2,04=1,47
n*sinl=1*sin90=>sinl=1/n=1/1,47=0,68
l=arcsin0,68
Cum transform in grade?

mircea_p

Cum ai calculat arcsin(0.68) ? Cat ai obtinut?
Daca calculatorul e setat pe DRG (si nu pe RAD) raspunsul e direct in grade.

baiatul122001

Nu am calculat arcsin(0,68) , pentruca nu stiu cum se calculeaza , am aflat ca abia la anul fac la mate functia arc , raspunsul la problema aceea este :l=48 de grade , arcsin(0,68) este egal 48 de grade?

mircea_p

Dar sin si cos ai invatat? Stii cum sa calculezi sin(48o)?

baiatul122001

Am facut trigonometria (sunt pe clasa a 9-a) dar sin(48) nu stiu cat e

valangjed

Functiile trigonometrice care au valori "atipice"(adica diferite de 30, 45, 60, 90, etc. de grade) se calculeaza cu calculatorul sau cu tabele matematice.Se mai pot folosi relatiile trigonometrice(sin(a+b), cos(a+b), etc.) dar in cazul acesta, nu pare a fi o solutie!!!S-ar putea sa ma insel in legatura cu ultima metoda sau problema sa fie facuta in asa fel incat sa te "invete" folosirea tabelelor.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: baiatul122001 din Mai 12, 2017, 01:40:30 PM
Am facut trigonometria (sunt pe clasa a 9-a) dar sin(48) nu stiu cat e
Nici nu e nevoie sa stii valoarea pe dinafara.  Eu te intrebam daca stii cum sa afli valoarea respectiva folosind un calculator.
Poti folosi fie un calculaor de buzunar fie programul respectiv din windows. Sau de pe telefon.

baiatul122001


mircea_p

Merge si asta. Dar nu ai nevoie de un site pentru fiecare functie trigonometrica. Daca ai computer ai si calculator, inlcus. Asta in caz ca nu ai un calculator de buzunar "fizic".
http://www.chinatraderonline.com/Files/Calculator/scientific-calculator/Scientific-Calculator-22290225407.jpg
Avantajul fiind ca poti calcula si sin si arcsin si toate celelalte functii trigonometrice.