Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aruncarea pe oblica

Creat de baiatul122001, Aprilie 14, 2017, 09:40:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baiatul122001

Un corp este aruncat sub un unghi de 60 de grade fata de orizont cu viteza initiala de 10 m/s.Aflati momentele de timp la care viteza corpului face un unghi de 30 de grade cu orizontul.




(Ox):vx=vox=vo*cosα
      x=vox*t=>x=vo*t*cosα
(Oy):voy=vo*sinα
      vy=voy-g*t=>vy=vo*sinα-g*t
t1=(vo*sinβ)/g=(10*sin30)/10=1/2=0,5 s

Iar timpul t2 cu il aflu?

A..Mot

Citat din: baiatul122001 din Aprilie 14, 2017, 09:40:30 AM
Un corp este aruncat sub un unghi de 60 de grade fata de orizont cu viteza initiala de 10 m/s.Aflati momentele de timp la care viteza corpului face un unghi de 30 de grade cu orizontul.




(Ox):vx=vox=vo*cosα
      x=vox*t=>x=vo*t*cosα
(Oy):voy=vo*sinα
      vy=voy-g*t=>vy=vo*sinα-g*t
t1=(vo*sinβ)/g=(10*sin30)/10=1/2=0,5 s

Iar timpul t2 cu il aflu?
Nu am înțeles raționamentul Dvs....
Dacă problema presupune că punctul de lansare și cel de cădere pe Terra se află pe orizontala cu care inițial corpul este lansat sub unghiul de [tex]60^\circ[/tex] , atunci rezolvarea este următoarea:
Se stie că [tex]v_x=v_0\cos{\phi}[/tex] și [tex]v_y=v_0\sin{\phi}-gt_1[/tex] unde [tex]\phi =60^\circ[/tex].Dacă la timpul [tex]t_1[/tex] vectorul viteză face cu orizontul un unghi [tex]\alpha =30^\circ[/tex] ,atunci trebuie ca tangenta unghiului [tex]\alpha[/tex] să fie [tex]\tan{\alpha}=\frac{v_y}{v_x}[/tex] de unde rezultă că [tex]\tan{30^\circ}=\frac{1}{\sqrt{3}}=\frac{v_y}{v_x}=\frac{10\cdot \frac{\sqrt{3}}{2}-10t_1}{10\cdot \frac{1}{2}}[/tex] de unde obținem că [tex]t_1=\frac{\sqrt{3}}{3}[/tex] secunde.Calculul timpului [tex]t_2[/tex] rezultă știind că [tex]t_2=t-t_1[/tex] unde [tex]t[/tex] rezultă din ecuația [tex]y=v_0t\sin{\phi} -\frac{gt^2}{2}=0[/tex] și din care obținem după inlocuirile corespunzătoare a datelor din problemă că [tex]t=\sqrt{3}[/tex] si deci în final obținem [tex]t_2=\frac{2\sqrt{3}}{3}[/tex] secunde.