Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Forte paranormale

Creat de sumalan dorin, August 02, 2016, 03:32:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari


Linguri care se indoaie,usi care se deschid ,becuri care se ard ,toate cu puterea...gandului.Cum descoperim "paranormalii" de langa noi si mai ales cum descoperim "fortele" care ii ajuta sa uimeasca audienta.

Cat de dispus esti sa afli povestea "paranormalilor" si a lor "reusita"?Uite un articol,bun pentru "trezit" paranormalul din tine.


http://stiintasitehnica.com/cercetari-paranormale/

mircea_p

Multumesc pentru articole.
Imi lipseau emisunile lui Cristian Roman.   :)

07Marius

Normal, paranormal, iluzionism, superstitii - fiecare poate lua ce-i convine din buchet.
Viata in sine este o chestiune paranormala, dar ne-am obisnuit intr-atat cu ea... incat pare chiar banala.

Studii se fac (unii, mai serios.... De ex. http://f1000research.com/articles/4-1188/v1 un review pe aceasta tema)
Uzual, este mai comod sa luam in bascalie totul. Simplu, eficient, fara dureri de cap si in plus "problem solved!")

Lumea este un loc mult mai ciudat decat ne inchipuim, asa ca aceste chestiuni vor continua sa existe si sa preocupe pe unii, pana cand altii le vor da de cap. Pana atunci este loc sub soare pentru toti: sceptici, escroci, magicieni, etc.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin


Salutare

De acord cu tine,Marius.Este loc sub soare pentru toti.Problema este ca ii tolerez poate prea mult pe cei ,care imi exploateaza diverse (sperante,credinte,etc) si ma cam doare economic ,ca sa numai zic ca ma cam doare si in plan psihic.Cui ii place sa fie luat pe post de ...?!Banuiesc ca nimanui.

Dupa cum ziceam,is tolerant,dar ei?Cum is ei (astrologi,parapsihologi,magicieni,escroci,etc).Si ei tot atat de toleranti is?Dupa '90 un val foarte mare de maculatura mistico-religioasa si "paranormala" a invadat piata romaneasca.Efectele?

Habar nu am,a ba stiu dar prefer sa le tin pt mine.

07Marius

Citat din: Şumi din August 21, 2016, 09:57:24 PM
Dupa cum ziceam,is tolerant,dar ei?Cum is ei (astrologi,parapsihologi,magicieni,escroci,etc).Si ei tot atat de toleranti is?Dupa '90 un val foarte mare de maculatura mistico-religioasa si "paranormala" a invadat piata romaneasca.Efectele?

S-a cam racit forumul de stiinta, probabil a obosit si electron sa-i combata pe toti cei care o dau in bara. Adevarul este ca este o lupta fara sfarsit, insa ajuta pe multi sa se perfectioneze, including myself.

Revenind la efecte si cauze, sa ne gandim un pic. Lumea a fost mereu plina de vraci si samani, sau pe de alta parte de savanti "atotstiutori".... Asta nu a fost o cauza obiectiva de a renunta la studiu, la aflarea mecanismelor, factorilor care produc boli sau dimpotriva ajuta la vindecare. Chestia este sa fi "open mind" si rational. Stiinta are modul ei de a progresa: lent (uneori in salturi), dar sigur. Asta este medicina moderna. Nu s-a renuntat la studiu si cercetare ptr. motiv ca sunt escroci si vraci, care habar n-au de medicina. La fel, nici "atotstiutorii" nu au putut bloca progresul cunoasterii.

Faptul ca sunt escroci (este plina lumea de ei), prosti (enorm cat poti fi...), poate fi descurajant. Dar, totodata exista si minti luminate, tineri pe care trebuie sa-i formam in spiritul cunoasterii. Una dintre conditiile pentru succes este sa trezesti curiozitatea in ei si dorinta de cunoastere. Cum spuneam adineaori, sa fi openmind dar nu blind...

Concluzia: Faptul ca televiziunile, presa etc. sunt pline de aberatii, horoscoape, etc. nu implica ca tot ce este legat de paranormal este la fel, adica o aberatie din capul locului. Din pacate este mai simplu sa-ti faci cruce, decat sa te documentezi...
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

 
Salut

@07Marius

scz de off-topic,sunt inca optimist cu forumul ,ca atare pct meu de vedere este : inca nu s-a "racit' forumul Scientia.Probabil nivel de informaatii false si variante pseudostiintifice a scazut foarte mult pe diverse sit-uri si 'reviste' drept urmare is si mai putini adepti ai informatiilor false din domenii de varf.Ori probabil si-au gasit alte locuri prielnice.

Sieglind

Mai trec şi eu pe aici şi ce-mi văd ochii? Forţe paranormale    :o

Mi-e teamă nu cumva să dau şi peste Ioan-fără-de-frecare  :P

mircea_p

Eh, poate e din aceeasi categorie cu forta dumnezeiasca.

"Un fost student la fizica s-a transferat la Institutul Teologic. Prelegere. Atipeste. Parintele se apropie si-l intreaba: – Ce este forta Dumnezeiasca? Studentul trezindu-se, raspunde repezit: – Masa Dumnezeiasca ori acceleratia Dumnezeiasca"

Sieglind


07Marius

Citat din: mircea_p din Noiembrie 11, 2016, 09:48:35 PM
"Un fost student la fizica s-a transferat la Institutul Teologic. Prelegere. Atipeste. Parintele se apropie si-l intreaba: – Ce este forta Dumnezeiasca? Studentul trezindu-se, raspunde repezit: – Masa Dumnezeiasca ori acceleratia Dumnezeiasca"

Cand vine vorba de curbele domnului, ciudate sunt traiectoriile lui. Raspunsul studentului se cheama fizica aplicata.
Morala povestii: nu conteaza cum dormi, conteaza cum te trezesti. Sa aveti parte de o minte luminata. :)
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: Sieglind din Noiembrie 11, 2016, 09:39:00 PM
Mai trec şi eu pe aici şi ce-mi văd ochii? Forţe paranormale   :o

Mi-e teamă nu cumva să dau şi peste Ioan-fără-de-frecare  :P
::) hmmm...
Ochii multe vad, si daca tiparul se repeta, normal se cheama.
" It turns out that roughly 68% of the universe is dark energy. Dark matter makes up about 27%. The rest - everything on Earth, everything ever observed with all of our instruments, all normal matter - adds up to less than 5% of the universe. Come to think of it, maybe it shouldn't be called "normal" matter at all, since it is such a small fraction of the universe."
https://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy

Noi suntem paranormali, universul este paranormal, nasterea lui este paranormala si daca stai sa crezi scenariul sfarsitului universului este paranormal.

Sieglind my darling, traim intr-o lume paranormala, dar ne-am obisnuit intr-atat cu ea, incat avem impresia ca este normala.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin



Poate unii dintre dvs (membri ai forumului,ori cititori) au intalnit destule persoane care "pozau" in zei ,semi-zei cu "forte" oculte si supra-naturale,poate indivizii respectivi pe langa ca au semanat confuzie au mai semanat si un soi de frica.

De sunteti curios sa aflati sursa unor credinte si "forte" oculte si cum s-au propagat in societate,iar daca mai aveti intrebari legate de toti zeii si semi-zei "atotstiitori" si "atotputernici" ,cititi.

Vorba unui zeu,ridicat la rangul de Dumnezeu "Sa fie Lumina!"

http://www.eso-garden.com/specials/encyclopedia_of_occultism_and_parapsychology_1.pdf


Cartea este in engleza ,"enciclopedia ocultismului si a parapsihologiei"