Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica facultate!!

Creat de Synco, Octombrie 22, 2015, 01:52:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Synco

Va rog daca aveti amabilitatea de a ma ajuta!!! MULTUMESC

2 rezistoare avand rezistentele R01=200 ohm si R02=300 ohm la temp de 0 grade sunt confectionate din material care au coeficientul de temperatura ai rezistivitatii alfa1=6 x 10 la -3 grad la -1 si alfa2= -4 x 10 la -3 grad la -1 .

Sa se determine temp la care gruparea lor in paralel are o aceeasi valoare a rezistentei cu gruparea lor in paralel la 0 grade C !!!

MULTUMESC

mircea_p

Si ce ai incercat? Poti sa scrii formula rezistentei in paralel pentru doi rezistori?

valangjed

Trebuie sa tii cont ca (alfa2) este negativ.In rest este o problema de clasa a X-a.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Synco

1/Rp=R1+R2/R1xR2=Rp= R1xR2 / R1+R2

Aceasta este formula rezistoarelor in paralel!!

Synco

eu am inceput asa R1=R01[1+alfa1(t-0)]
R=ro l/s

ro(t) = ro(0) [1+alfa(t-0)]
Rt= R0[1+alfa (t-0)]

R2=R02[1+alfa 2(t-0)]

R1+R2= R01[1+alfa1 x t] + R02 [ 1+alfa2 x t]
= R01+R02 x alfa1 x t + R02 + R02 alfa 2 x t= R01 +R02 + (R01 alfa1+R02 alfa2) x t =....
Asta am incercat eu sau este o metoda mai usoara...

Synco

Sper ca pana maine dupa masa sa pot termina aceasta problema ... Va multumesc ca ma ajutati!!

valangjed

Afli rezistenta echivalenta paralel la 0 grade.R0p=R01*R02/(R01+R02).Ti se spune ca la temperatura t ai aceasi rezistenta echivalenta paralel ca la 0 grade.Acum ai R0p, pe care ai calculat-o, egala cu Rp=R1*R2/(R1+R2).Inlocuiesti R1=R01(1+alfa1*t) si R2=R02(1+alfa2*t).Obtii o ecuatie de gradul doi cu ne cunoscuta t.Banuiesc ca stii sa rezolvi o ecuatie de gradul doi.
Nu inteleg, ce "treaba" are R1+R2 daca rezistentele sunt in paralel!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Synco

Iti foarte multumesc ptr toate detaliile si tot o sa mai va contactez cand mai am probleme daca nu este un deranj MULTUMESC
Seara buna!!