Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme oscilatii - liniar armonice si matematice

Creat de Ionut007, Octombrie 11, 2015, 01:08:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ionut007

Buna ziua! Am inceput la fizica oscilatiile insa am unele probleme la ele ...

1) Un pendul este ridicat de la suprafata Pamantului, de raza Rp = 6400 km, pe verticala, la inaltimea h=200 m. Calculati cu ce timp t va intarzia pe parcursul unei zile pendulul ridicat fata de unul identic ramas la sol in acelasi loc.

Aici folosind legea atractiei gravitationale am descoperit ca T = To(1+h/Rp) , insa nu inteleg ce-mi cere problema.

2)Un pendul gravitational de lungime L se fixeaza pe un cadru atasat de un carucior. Calculati perioada T a pendulului cand caruciorul se misca :
a) orizontal, cu acceleratia a,
b)vertical, cu acceleratia a
c)cu viteza constanta v, pe un cerc orizontal de raza R . Amplitudinea unghiulara initiala este<=5.
Se dau L=56 cm, a=10 m/s2, v=10m/s, iar R=10m.

Stiu ca  T = 2pi*radical(m/k) si ca  a=k/(m*y) de unde aflu ca T = 2pi*(1/radical(ay)), dar nu imi dau seama cum sa-l calculez pe y ... Ma puteti ajuta?

mircea_p

La suprafata pamantului, intr-o zi pendulul oscileaza de N1 ori.
N1=24h/To.
La inaltimea h va oscila de N2 ori.
N2=24h/T.

Deoarece perioada creste, N2<N1.
Ceasul bazat pe acest pendul va "marca" un timp t=N2*To, care e mai mic decat 24 h.

La problema  a doua nu inteleg ce este acel y. Si ce este k pentru pendul? Perioada pendulului depinde de lungimea sa.