Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema fizica-oglinzi

Creat de BigBang1999, Septembrie 20, 2015, 11:24:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

BigBang1999

Buna ziua. Sunt a 9-a si am si eu o nelamurire cu 2 probleme.Dupa ce le scriu , va explic cum le-am gandit eu:
1.O lampa de iluminat atarna deasupra centrului unei camere la h=2.5 m.Inaltimea camerei este de H=4m.Pe podeaua camerei, sub punctul de suspensie , se afla o oglinda circulara de d=10cm (diametru).Calculati diametrul  cercului luminos  de pe plafonul camerei determinat de reflexia luminii pe oglinda.
2.O persoana cu H=1,75m avand ochii la h=1,60m fata de podeaua camerei in care se afla, priveste intr-o oglinda plana si dreptunghiulara asezata vertical pe unul din peretii camerei.Care trebuie sa fie h min a oglinzii si la ce distanta de podea trebuie sa se afle latura ei inferioara, pentru ca observatorul sa-si vada in intregime imaginea in oglinda?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
La prima problema, din cate am inteles exista o fel de formula , ca un raport B(beta)=x2/x1 , unde x2= H+h iar x1=h , de unde ar rezulta ca D=B(beta)*d..insa eu nu am auzit niciodata de aceasta formula si nici noua nu ne-a spus la clasa. V-as ruga din suflet sa imi explicati daca puteti.

La a doua , am incercat printr-un desen facut de mine.Am notat omul cu AB iar dinstanta de la ochi la sol BC. Oglinda este _|_ pe sol avand in vedere ca problema spune ca aceasta este lipita de un perete.M-am gandit sa duc niste perpendiculare din punctele specifice A, B , sau C dar nu imi iese. Va multumesc anticipat si sper sa imi puteti explica.

HarapAlb

1. Problema e destul de simpla, nu ai nevoie sa apelezi la "formule magice". Incearca sa construiesti cercul luminos care se formeaza pe tavan in urma reflexiei luminii pe oglina situata pe podea. Indiciu: folosesti legile reflexiei.

BigBang1999


HarapAlb

La 2 incepusei bine, liniile perpendiculare se folosesc la construirea imaginii in oglinda a persoanei respective. Dupa aceea trebuie sa vezi pe unde trec razele de lumina de la picioarele si varful capului persoanei imagine ca sa ajunga la ochii persoanei reale.