Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema viteza medie

Creat de GeoAna, Aprilie 03, 2015, 08:26:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

GeoAna

Un mobil parcurge consecutiv două distanţe egale mişcându-se cu vitezele constante v1 = 20m/s – orientată sub unghiul α1= 60 faţă de axa Ox şi cu v2 = 40 m/s – orientată sub unghiul α2=120 faţă de aceeaşi axă.
Să se calculeze viteza medie.
Nu imi dau seama ce relatie trebuie sa scriu referitor la distante...

mircea_p


GeoAna

Da stiu. Vm=d/t total si eu am inlocuit timpul si mi-a dat vm=(v1*v2)/v1+v2 .
Apoi am inlocuit aici si am aflat pe v1x,v2x,v1y,v2y si  vmx,vmy , iar vm este radical din (vmx patrat + vmy patrat ). Dar nu stiu daca mi-a dat bine vm=(v1*v2)/v1+v2....

mircea_p

In primul rand trebuie sa decizi daca calculezi vectorul viteza medie sau media vitezei scalare (pe traiectorie).
In primul caz, trebie sa calculezi vectorul deplasare si sa imparti la timpul total.
In al doilea, distanta parcursa se imparte la timpul total.

Nu inteleg tot ce scrii acolo dar am senzatia ca le amesteci cumva.
Formula aia cu produsul vitezelor impartit la suma lor ar putea fi rezultatul pentru viteza scalara (ca format) dar nu poate fi corecta. Daca pui valorile date in ea, se obtine  40*20/60 se obtine in jur de 13 m/s. Media nu poate fi mai mica decat ambele viteze, in cazul vitezelor pe traiectorie care sant scalare. Ai gresit undeva la calcule.

GeoAna

#4
Am incercat sa fac cu vectorul vitezei medii . Dar rezultatul pentru viteza scalara,ca format nu stiu cum e corect..asta incerc sa aflu.Si de asemenea am calculat v1x=vi*cos α1,v2x=v2*cos α2, v1y=v1*sin α1 si v2y=v2*sin α2

mircea_p

1. Viteza medie pe traiectorie
Daca distanta parcursa pe fiecare din cele dou segmente este d, cat va fi t1, cat va fi t2?
Cat va fi t1+t2? Apoi, distanta totala impartita la (t1+t2).

2. Pentru vectorul viteza medie, nu ai nevoie de componentele vitezelor ci de vectorul deplasare. Cat este deplasarea (vector) daca ai doua deplasari de modul d si cu directiile inidcate acolo?

GeoAna

Multumesc frumos ! Mi-am dat seama ce am gresit si am reusit sa o rezolv.Multumesc mult pentru toate explicatiile.

mircea_p

Imi pare bine ca ai reusit sa rezolvi.
Ar putea fi interesant pentru alti vizitatori ai forumului daca ai spune cum ai rezolvat si ce rezultat ai obtinut.

GeoAna

Expresia vitezei medii era de fapt 2*v1*v2 / v1+v2
Si rezultatul este 40√3 / 3