Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre experimentul OPERA care ar fi vazut neutrini superluminici

Creat de florin_try, Septembrie 23, 2011, 07:15:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

puriu

TRR este mecanica relativista si nu implica lumina. Viteza luminii in vid este un concept idealizat. In Univers nu avem chiar vid, ci paricule, unde, "materie neagra" si Dumnezeu stie ce-o mai fi. Poate in exteriorul Universului sa fie vid absolut si viteza luminii sa fie exact c-ul lui Einstein.

atanasu

In 2012 nu activam pe aici dar am scris undeva ca daca cei de la CERN nu au gresit si eu daca  nu gresit imi "mananc chilotii"(un fizician a spus primul asta :) ) si nu a fost nevoie sa fac asa ceva pntruca am avut dreptate si eu am si explicat intr-un eseu cred ca nepriceput pe aici si de ce consider ca este asa si nu altfel.CATEGORIC

Virgil

Atanasu;
   Pana la urma s-a dovedit a fi o eroare iar ceia ce ai facut tu a fost sa aplici un rationament corect considerand ca nici o particula materiala nu poate depasi viteza luminii. Insa totusi neutrino este o particula materiala care are masa chiar daca este foarte mica in comparatie cu electronul, asa ca avand viteza luminii inseamna ca masa lui ar trebui sa fie infinita conform teoriei relativiste, si totusi nu este. Cum justifici tu aceasta problema?
   Deasemeni neutrino este de trei feluri; neutrino electronic, neutrino miuonic şi neutrino tauonic. Iar neutrinul miuonic se poate transforma in ceilalti neutrini si invers. Insa cel mai ciudat este faptul ca neutrinii fiind particule au drept corespondent si antiparticulele lor care ar trebui sa aiba aceiasi masa. Totusi la masuratorile efectuate s-a constatat ca masa la patrat a neutrinilor este mai mica
cu 40% decat masa antineutrinilor. Ce parere ai despre acest lucru ?
https://www.scientia.ro/blogurile-scientia/blog-catalina-curceanu/1812-neutrino-antineutrino-si-misterul-disparitiei-antimateriei.html


atanasu

Am scris despre astea pe un fir unde am incercat sa cantaresc neutrino