Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari

Creat de calinon, Februarie 07, 2015, 02:39:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinon

As fi recunoscator daca mi-ar putea da cineva raspunsul la urmatoarele intrebari teoretice:

1. Exista marimea fizica delta Q (variatia de caldura)?

2. Cu ce se noteaza fluxul de caldura?

3. Daca intr-un tub in forma de U, cu cele 2 ramuri ale sale avand aceeasi sectiune, continand mercur, se introduce un corp metalic de volum 5 centimetri cubi, volumul mercurului creste in fiecare ramura cu 5 cm cubi sau cu 2,5 centimetri cubi?

Multumesc anticipat!

puriu

 1. Diferenta dintre doua cantitati de caldura este tot o cantitate de caldura, deci o marime fizica. Alta marime fizica este raportul S = dQ/T si se numeste entropie.
2. Pentru fluxul de caldura nu avem o notatie consacrata si obligatorie.
3. Fierul pluteste in mercur. Raportul densitatilor este 7,8 / 13,6. Restul este calcul simplu.

nicomah

Nu exista variatie de caldura, caldura e marime de proces, nefiind diferentiala totala exacta a unei functii de stare. Cantitatea de caldura se exprima infinitezimal prin [tex]\delta Q[/tex], iar in mod finit in procesul care are loc intre doua stari, (1) si (2) este exprimata prin [tex]Q=\int_{(1)}^{(2)}\delta Q[/tex].

valangjed

Initiatorul topic-ului e in clasa a VIII-a, conform propriilor sale declaratii deci ma indoiesc ca ar avea cunostinte despre diferentiale si integrale.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

calinon

Prin corp metalic, vroiam sa ma refer la un corp care se scufunda. Reformulez:

    Daca avem un corp din plumb cu volumul V si se scufunda intr-o ramura a unui tub in forma de U( ambele ramuri au aceeasi sectiune), atunci volumul apei creste in fiecare ramura cu V sau cu V/2 ?

Electron

Citat din: calinon din Februarie 09, 2015, 10:04:56 AM
Reformulez:

    Daca avem un corp din plumb cu volumul V si se scufunda intr-o ramura a unui tub in forma de U( ambele ramuri au aceeasi sectiune), atunci volumul apei creste in fiecare ramura cu V sau cu V/2 ?
Ce anume te impiedica sa raspunzi singur la intrebare? Ce te incurca?

e-
Don't believe everything you think.

calinon

Pai stiu ca dupa introducerea corpului din plumb nivelul apei va fi acelasi in fiecare ramura, dar pur si simplu nu stiu daca volumul va creste in fiecare ramura cu V sau cu V/2.

Electron

Atunci calculeaza, in fiecare din cele 2 cazuri, care e volumul total de lichid + corp.
Exista vreun motiv ca volumul total sa nu se conserve ?

e-
Don't believe everything you think.

calinon

Cred ca raspunsul este ca in fiecare ramura creste cu V. E corect?

valangjed

Gresit!Daca in fiecare ramura ar creste volumul cu cantitatea V ai avea un volum total Vt=Vi + V+V=Vi+2V (Vi- volumul initial al lichidului inainte de introducerea corpului metalic)dar volumul total creste doar cu cantitatea V fata de Vi.Daca nu ai , in problema, anumite conditii de temperatura sau presiune poti considera introducerea corpului metalic ca si introducerea unui volum V de lichid, ce se intampla in acest caz?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

calinon

In fiecare ramura creste volumul cu V/2.
Daca se introduce o coloana de lichid, cresterea de volum depinde de intaltimea acesteia. Daca se introduce o coloana de lichid de inaltime h,  nivelul apei scade in prima ramura cu h si urca in a doua ramura cu h.

Electron

Incearca sa faci un desen cu cele doua situatii, inainte si dupa introducerea corpului. Poate te va ajuta sa intelegi ce se intampla.

e-
Don't believe everything you think.

calinon


Electron

Citat din: calinon din Februarie 10, 2015, 08:35:07 AM
In fiecare ramura creste volumul cu V/2.
De ce? Cum argumentezi acest raspuns?

CitatDaca se introduce o coloana de lichid, cresterea de volum depinde de intaltimea acesteia. Daca se introduce o coloana de lichid de inaltime h,  nivelul apei scade in prima ramura cu h si urca in a doua ramura cu h.
Sa ne imaginam ca inainte de adaugarea coloanei de lichid suplimentare, marcam pe tub nivelul comun de lichid din cele doua ramuri cu un semn. Cu cat se modifica nivelul in fiecare ramura, fata de acel semn, daca mai adaug un volum de lichid, intr-una din ramuri, volum care data fiind sectiunea tubului are inaltimea h?

e-
Don't believe everything you think.

calinon