Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema Legea lu Coulomb

Creat de BigBang1999, Ianuarie 21, 2015, 10:07:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

BigBang1999

Am o problema. Va rog din suflet daca sunteti amabil sa mi-o explicati sunt clasa a 8-a , nu sunt nici foarte buna dar nici foarte slaba , adica ma descurc la fizica in general.


Trei corpuri punctiforme electrizate sunt dispune ca in fig de mai jos. Corpurile A si C sunt fixe  iar B mobila. Sarcinile sunt Q1=3*10 (^-6) , Q3=9*10 (^-6).Stabiliti sensul miscarii sarcinii Q2 in momentul in care este lasata liber.

A(poz)-------B(neg)-------------C(poz)

Distanta AB=1cm iar BC=2 cm

(m-am gandit ca intre A si B  inclusiv ,   C si B nu se poate aplica Legea luI Coulomb deoarece B este mobil . asa ca se poate aplica intre A si C. dar de aici nu prea stiu ce sa mai fac . e intortocheata . Astept indrumarea dumneavoastra

Electron

Citat din: BigBang1999 din Ianuarie 21, 2015, 10:07:26 AM
m-am gandit ca intre A si B  inclusiv ,   C si B nu se poate aplica Legea luI Coulomb deoarece B este mobil .
Legea lui Coulomb se aplica fara nici o problema chiar daca B este mobil, in sensul ca in orice pozitie s-ar afla, se aplica legea cu distanta corespunzatoare fata de fiecare alta sarcina. Daca B se deplaseaza modificandu-si pozitia fata de celelalte sarcini, asta inseamna doar ca fortele coulombiene se modifica si ele, depinzand in fiecare moment de distantele respective.

Aceast este insa o problema de electrostatica, nu se cere determinarea vreunei forte cand sarcinile sunt in miscare.
In enunt se specifica pozitiile celor 3 sarcini ceea ce implica faptul ca la inceput toate 3 sunt fixate. Intrebarea este de fapt cum se deplaseaza B in momentul in care e lasata libera.

e-
Don't believe everything you think.

BigBang1999

da , dar cu ajutorul fortelor coulombiene nu putem afla si in ce directie se va indtrepta sarcina B?

Electron

Cum determinam in general in ce directie se deplaseaza un corp lasat liber ?

e-
Don't believe everything you think.

BigBang1999


Electron

Prezinta aici rezolvarea ta. Poate vor fi altii care vor avea de invatat din ea. Explica rationamentul facut si calculele, ca sa ajungi la rezultat.

e-
Don't believe everything you think.

BigBang1999

Pai tot ce trebuie sa facem este sa aplicam legea lui coulomb pentru A ,B si B,C , in asa fel incat sa aflam forta  coulombiana . O sa ne dea 2 rezultate . Una din forte o sa fie mai mare decat cealalta de unde rezulta ca punctul respectiv se va indrepta spre aceea directie.