Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Plan inclinat clasa 9

Creat de savaionut, Decembrie 06, 2014, 10:04:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

savaionut

Salut tuturor si o seara buna . Am o problema la fizica de rezolvat .Profesorul a predat ecuatiile miscarii accelerate si miscarea pe planul inclinat , deci astea ar trebui folosite .

1.Un corp este lansat cu viteza initiala v0,in sus pe un plan inclinat de un unghi α.Coeficientul de frecare corp-plan este μ.Aflati:a)inaltimea h la care ajunge corpul;b)viteza v cu care revina la baza planului inclinat;c)timpul Tu de urcare;d)timpul Tc de coborare. 
v0=10m/s
α=45 grade;
μ=0,2

Daca vreti dati-mi si cateva sfaturi - nu prea le am cu fizica :(
Am si solutiile , dar imi trebuie rezolvarea :
h=4,25 m
v=8,16m/s
Tu=1,2 s
Tc=1,47 s

Multumesc anticipat!!!:)

savaionut

Am facut desenele . Ce ar mai trebui adaugat ? Va rog ajutati-ma :)
https://imageshack.com/i/p44czbwVj

valangjed

Forta de frecare  are sens opus miscarii corpului, cand corpul urca forta de frecare este orientata "la vale" sau "in jos", cand corpul coboara forta de frecare este orientata "la deal" sau "in sus".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

anosh

#3
Doi biciclisti pleaca simultan din localitatile A si B unul spre celalalt.Primul face in medie 17km intr-o ora , iar al doilea doar 13km . Dupa cat timp si la ce distana fata de A se vor intalni,daca distanta dintre A si B este de 60km ?















______________________________________________________________________

Are you interested in ccna training itil? Get our self paced ccna and passguideitil study packages to pass your without any difficulty in www.usuhs.mil lsat.


bluerainbow

La momentul intalnirii,A a parcurs distanta d1,iar B distanta d2=60- d1 km
.t este timpul pana la intalnire,in ambele cazuri este egal t1=t2=t.
trebuie sa scrii d1 si d2 in functie de v1,v2 si t si inlocuiesti in d2=60-d1,pentru a-l afla pe t

Daca ai nevoie si de d1 si d2:d1=v1*t,iar d2=v2*t