Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema clasa a XI-a Oscilatorul armonic

Creat de George01, Octombrie 21, 2014, 03:38:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

George01

Buna ziua!Sunt nou pe forum si am nevoie de ajutor la o problema stiu ca este simpla dar chiar am mare nevoie sa stiu cum sa fac acest gen de problem pana maine(cand am lucrare).Am facut o parte din problema  nu stiu daca este bine dar unele lucruri chiar nu am stiut.
Problema:

Sa se calculeze pentru oscilatia armonica descrisa de ecuatia y=50sin(628t+pi/3)cm perioada amplitudinea,frecventa,faza initiala si elongatia la un moment de timp
t1=0s;  t2=1/3400s;   t3=1/300s

Am scris asa ca formula initiala este
y=Asin( omega*t)
am scris ca amplitudinea este aceiasi pt toate momentele de timp t1;t2;t3 adica A=50

faza initiala am scris ca este pi/3 aceiasi pt toate momentele de timp t1;t2;t3
am scris ca omega este 628 pt toate momentele de timp
am scris ca omega=2pi/T si de aici am scos perioada ca este  T=2pi/628 care a dat 10 ^-2
iar frecventa este 1/T care mi-a dat 100


Pentru momentul t=0 am calculate elongvatia y=50sin(pi/3) si a dat y=25*3^1/2
Dar pt momentele de timp t1=1/3400 cum fac adica imi da y=50sin(628/3400+pi/3)
628/3400 ar veni 157/850sau 0,18
La fel si cu t2=1/300s
ar veni 628/300 care este aproximativ2
Va rog sa ma ajutati si va multumesc pentru timpul acordat!

Electron

Salut George01, bine ai venit.


Citat din: George01 din Octombrie 21, 2014, 03:38:29 PM
Am scris asa ca formula initiala este
y=Asin( omega*t)
Aceasta nu este formula "initiala" ci este formula generala, cand faza initiala este nula. Formula generala completa este:
y=A*sin(omega*t+f0), unde am notat cu f0 faza initiala.


Citatam scris ca amplitudinea este aceiasi pt toate momentele de timp t1;t2;t3 adica A=50
In primul rand, amplitudinea este un parametru care caracterizeaza miscarea oscilatorie in ansamblu, si nu un moment de timp. Adica e gresit sa spui ca in t1 amplitudinea este cutare, iar in t2 amplitudinea este cutare.
In al doilea rand, amplitudinea are unitate de masura si trebuie sa o scrii pentru ca raspunsul sa fie corect. O amplitudine de "50" nu inseamna nimic si este o greseala.

Citatfaza initiala am scris ca este pi/3 aceiasi pt toate momentele de timp t1;t2;t3
Din nou, faza initiala este un parametru global al miscarii oscilatorii, nu depinde de momentul de timp, si are unitate de masura. Fiind un argument al functiei sinus ar trebui sa stii ce unitati de masura ii corespund.

Citatam scris ca omega este 628 pt toate momentele de timp
La fel, "omega" este un parametru global, nu are treaba cu vreun moment de timp. Si in plus, acel omega are unitati de masura care trebuie specificate. (Indiciu: produsul "omega*t" este argument al functiei sinus, deci se masoara in radiani. Daca stii in ce se masoara t, vei afla de aici ce unitati de masura are omega.) Un omega egal cu "628" nu inseamna nimic si este o greseala

Citatam scris ca omega=2pi/T si de aici am scos perioada ca este  T=2pi/628 care a dat 10 ^-2
Trebuie sa precizezi unitatile de masura. O perioada egala cu "10^-2" nu inseamna nimic si este o greseala.

Citatiar frecventa este 1/T care mi-a dat 100
Si frecventa are unitati de masura pe care trebuie sa le scrii.

CitatPentru momentul t=0 am calculate elongvatia y=50sin(pi/3) si a dat y=25*3^1/2
Si timpul si elongatia au unitati de masura pe care trebuie sa le scrii. "t=0" nu inseamna nimic si este o greseala.
Iar cand calculezi elongatia pentru t1, n-ar fi rau sa o notezi cu y1 si tot asa respectand indicii, caci altfel faci o varza totala.

CitatDar pt momentele de timp t1=1/3400 cum fac adica imi da y=50sin(628/3400+pi/3)
628/3400 ar veni 157/850sau 0,18
Verifica in enunt ca t1 nu este egal cu ce ai scris tu aici.
In ce priveste calculul, daca valoarea pentru argumentul sinusului nu este un numar cunoscut, ai doua optiuni: ori calculezi sinusul pentru acea valoare cu un calculator, ori o aproximezi cu un numar cunoscut si dai o valoare aproximativa a sinusului.

CitatLa fel si cu t2=1/300s
ar veni 628/300 care este aproximativ2
Idem: t2 nu este egal cu ce ai scris tu, iar calculul final ori il faci exact cu un calculator, ori il faci aproximativ.

Daca ai inteles aceste indicatii redacteaza din nou rezolvarea cu corecturile de rigoare.

e-
Don't believe everything you think.