Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema Presiunea atmosferica

Creat de Alin Florin, Octombrie 15, 2014, 09:43:38 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alin Florin

Intr-o mina barometrul indica presiunea 802,7 torr,iar la suprafata pamantului Pa=755 torr.Sa se calculeze adancimea minei luand densitatea medie a aerului ROaer=1,3 g/l   

"RO"aer=1,3 g/l=0,0013/0,01=1,3kg/m2                                                                                                                                                                                                                                                                                   

valangjed

1.Densitatea se masoara in kg/m^3(kilogram pe metru cub).
2.Un litru are 0,001 m^3 nu 0,01m^3(un litru=1 dm^3(decimetru cub).
3.Daca este problema de liceu se foloseste formula diferentei presiunilor atmosferice in functie de diferenta de altitudine.Nu cred ca exista manual de fizica in care sa nu existe aceasta formula.Ar trebui sa dea cca.50 metri, dupa calculele mele.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anda

Treapta barica e 7 metri. Cu aproximatie, presiunea atmosferica scade cu 1 milibar la fiecare 7 metri urcati.
Asta e valabil pentru inaltimi mici, in special astfel se fac corectii pe vapoare, presiunea atmosferica nu poate fi masurata exact la nivelul marii, zero metri.
Pentru primele sute de metri peste sau sub nivelul marii, e un calcul de incredere.