Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Jos cu reactiunea !

Creat de RaduH, Aprilie 23, 2014, 03:27:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Cum sunt lamurit cu domniile voastre va comunic ideea da nu ma mai omor sa va lamuresc.
Vai de fizica voastra ca vreau sa v-o fac praf.

Electron

RaduH, incoerent ai fost, incoerent ai ramas!

Daca tu nu ai interesul sa fii inteles, atunci nu are rost sa ai asteptari de la altii. Poate n-ar strica sa inveti sa te exprimi, ca deocamdata esti praf.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

M-am lamurit la conservarea energiei.
Scrie si e desenat destul in partea grafica.
Nu ma deranjeaza ca nu va intereseaza, eu insa am publicat.

valangjed

Wow!Genial "coane Iancule"!Nu stiu de ce :D dar e "genial" :D :D :D.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: RaduH din Aprilie 23, 2014, 07:01:07 PM
M-am lamurit la conservarea energiei.
Si eu m-am lamurit de la prima ta postare pe acest forum. Asta e un motiv sa nu continui dialogul?

CitatScrie si e desenat destul in partea grafica.
Nu ma indoiesc de faptul ca tu crezi asta. Mai sunt convins ca nici macar tu nu stii exact ce vrei sa transmiti, pentru ca daca ai intelege tu, ai fii capabil sa iti prezinti ideile in mod inteligibil.

CitatNu ma deranjeaza ca nu va intereseaza, eu insa am publicat.
Bravo tie!

Si totusi, ce ai tu cu reactiunea, de vrei sa o dai jos? Ce ti-a facut ea, saracuta?

e-
Don't believe everything you think.

puriu

Mie mi-a placut partea cu ejacularea in spatiul cosmic.

RaduH

Deci e jos cu reactiunea.
Indiferent daca consideram tractiunile la care sunt supuse elicele sau "reactia" la curgerea fluidului.

Electron

Ai uitat (din nou) sa prezinti dovada afirmatiilor tale. De ce iti place sa vorbesti in vant?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Am si eu 2 idei care coincid cu ale lui RaduH, 4 dintre care le-am verificat si s-au dovedit a fi gresite iar restul ideilor din cele 2 pe care le am la aciasta tema nu-mi vin pe limba si nu pot sa le redau.

Anatol

Cei usor sa contrazici pe cineva care cerceteaza!, dar cum se explica faptu ca cartile de fizica spun ca un trasmitator de radiounde are o raza de acoperire... si unda nu scade din putere indiferent de numarul de receptori. Adica eu pot face zece miliarde de "radio cu detector" si le pot pune imprejuru la un trasmitator si toate vor lucra!, aici cu siguranta sa masori energia ce vine la castile radiourilor depaseste energia trasmitatorului!?

Electron

Citat din: Anatol din Februarie 19, 2015, 12:41:08 AM
... aici cu siguranta sa masori energia ce vine la castile radiourilor depaseste energia trasmitatorului!?
Cu siguranta ca nu.

E ca si cum ai spune ca daca ai un bec, si in jurul lui pui foarte multe obiecte pe care sa le lumineze, lumina primita de ele poate depasi cantitatea de lumina emisa de bec.

Iar daca tot esti mare cercetator, fa un experiment cu un emitator si diferiti receptori, calculeaza suma care e primita de receptori si compara cu energia emisa. Cand obti o suma mai mare, sa vii pe aici sa ne anunti.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

am sa fac, dar trebue sa reduc costul experimentului la vre-o 3 euro, ma incadrez cretca!

valangjed

Citat din: Anatol din Februarie 19, 2015, 12:41:08 AM
Cei usor sa contrazici pe cineva care cerceteaza!, dar cum se explica faptu ca cartile de fizica spun ca un trasmitator de radiounde are o raza de acoperire... si unda nu scade din putere indiferent de numarul de receptori. Adica eu pot face zece miliarde de "radio cu detector" si le pot pune imprejuru la un trasmitator si toate vor lucra!, aici cu siguranta sa masori energia ce vine la castile radiourilor depaseste energia trasmitatorului!?
@Anatol, banuiesc unde "bati", am facut armata la radiolocatie ;).Unda electromagnetica emisa de antena statiei "radar" se "loveste" de avion, "sufera" o reflexie iar aceasta reflexie, mult, mult mai mica ca putere(cacofonie cu buna intentie) este receptata de aceasi antena. Intelegi?Unda receptionata are putere mult mai mica decat unda emisa dar este amplificata cu circuite electronice care isi iau "puterea" dintr-un generator de energie electrica(de preferat Diesel) sau reteaua de distributie a energiei electrice.In cazul emisiei posturilor de radio se intampla aceasi "chestie", orice  "radio" percepe prin "antena"(aceasta antena, in cazul modulatiei in amplitudine(AM)  este o bobina infasurata pe o bara de ferita iar in cazul modulatiei FM este o "sarma" cat mai lunga ;D).Indiferent cum ai face detectia, puterea aceea de cca.1MW, in cazul AM, ajunge la "recepor" sub forma unui semnal de cateva sute de milivolti care sunt amplificati cu energie din retea, din baterii, din UPS-uri(tot acumulatori), etc.Daca am sta sa recuperam orice radiatie electromagnetica din atmosfera pamantului(apropos de "radiourile" cu casti, fara acumulatori) ar costa mai mult tehnologia decat energia recuperata.
P.S.De cand te-am "laudat" ca scrii mai bine in limba romana parca nu ai facut progrese sau poate nu le vad eu.No offence!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Eu fregventam cercuri de radio tehnica cand eram elev, imi amintesc si eu de deosebirea de FM si AM legata de modul cum se trasmite fregventa vocii prin modularea fregventii ori a amplitudii undei trasmitatorului. Nu ai pomenit de supergheterodin din radiouri(generator de aceiasi fregventa a trasmitatorului), in afara de amplificator.
... Eu am aceste banueli, ca energia cheltuita la un trasmitator poate fi mai mica decat o putem folosi de un numar mare de radiouri fiindca:
1. Eu am facut "radio cu detector" (acesta fara baterii) si eram uimit cat de tare se aude!
2. Cred ca in jurul unui trasmitator de radio unde pot face un cerc (cu raza de vre-o zece km) de miliarde de "radio cu detectoare".

...Experimentu care vreau sa-l fac este sa vad daca nu cumva intre o antena si pamant se formeaza curent!?, inclusiv si noaptea, poate la diferenta de temperaturi, ori sarcina,...??? Daca nu gasesc acesti curenti intre pamant si atmosfera nu stiu cum o sa-mi schimb parerea.

Anatol

Zilele acestea m-am imbolnavit de gripa si nu am putut sa fac experimentul  >:( . Acum starea mea este mai buna dar medicul mi-a recomandat sa dorm si nu pot face experimentu. Sper RaduH sa-si faca experimentele si studierele lui mai departe fara mine  :-[ .