Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electricitate (Curent continuu) Bac - Nu imi da bine rezultatul...

Creat de Nikolle007, Februarie 08, 2014, 12:34:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Am rezolvat urmatorul exercitiu, si se pare ca am obtinut un raspuns gresit, pentru ca  nu se gaseste in niciuna din cele 4 variante ..

         "Un numar N=10 acumulatoare identice , avand fiecare t.e.m. 1,2 V si rezistenta interioara 0,120 ohm sunt conectate in paralel. Legand la bornele bateriei un conductor de rezistenta practic nula, tensiunea la bornele gruparii si intensitatea curentului care strabate unul dintre acumulatoare vor avea valorile :
  a) 0 V si 10 A                       b).0 V si 120 A                         c). 1,2 V si 120 A                  d).  14,4 V si 1440 A

   
   La acumulatoate indentice in paralel, stim ca Ep=E <=> Ep=1,2 V
Apoi stim ca rp=r/10 => rp=0,012 ohm
Iar i = E / (R+rp)  , cum R este neglijabil, luat R=0 => i=E/rp = 1,2/0,012=100A
  Si  U=i*R ,cum R=0 =>U=0*i=0
Deci U=0 si i=100A. Dar la variante e fie 120 A, fie 10A
  Oare am gresit undeva? Daca vedeti voi unde e greseala, v-as fi foarte recunoascatoare daca mi-ati spune si mie care este.
  Va multumesc.

Electron

Citat din: Nikolle007 din Februarie 08, 2014, 12:34:07 AM
La acumulatoate indentice in paralel, stim ca Ep=E <=> Ep=1,2 V
Apoi stim ca rp=r/10 => rp=0,012 ohm
Iar i = E / (R+rp)  , cum R este neglijabil, luat R=0 => i=E/rp = 1,2/0,012=100A
Pe unde trece curentul acesta calculat de tine? Prin ce element de circuit?

CitatOare am gresit undeva? Daca vedeti voi unde e greseala, v-as fi foarte recunoascatoare daca mi-ati spune si mie care este.
Reciteste enuntul si cerinta :
Citat[...] tensiunea la bornele gruparii si intensitatea curentului care strabate unul dintre acumulatoare vor avea valorile [...]


e-
Don't believe everything you think.