Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electricitate (Curent continuu) Bac - Puterea electrica

Creat de Nikolle007, Februarie 08, 2014, 12:24:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Am urmatoarele afirmatii, dintre care trebuie sa aleg una adevarata :
  Valoarea puterii electrice disipata pe un rezistor la bornele caruia se aplica o tensiune constanta :
a). Nu depinde de rezistenta electrica a rezistorului
b). Este invers proportionala cu intensitatea curentului care circula prin rezistor
c). depinde de sensul curentului prin rezistor
d). este independenta de timpul cat circula curentul electric prin rezistor.

La a) afirmatia e falsa, deoarece P=U*I = R*i^2 , deci, depinde de rezistenta.
La b). Stim ca P=U*i , deci nici vorba de invers proportionala.

Afirmatia d). este adevarata, caci doar energia depinde de timp, data de relatia : W=U*i*t  , insa la c). nu stiu daca afirmatia este sau nu adevarata... M-ati putea voi ajuta cu aceasta nelamurire, va rog?

Electron

Citat din: Nikolle007 din Februarie 08, 2014, 12:24:44 AMla c). nu stiu daca afirmatia este sau nu adevarata... M-ati putea voi ajuta cu aceasta nelamurire, va rog?
Stii vreo formula pentru putere in care sa intre un factor care tine cont de sensul curentului electric prin rezistor?

Imagineaza-ti un circuit in care ai un rezistor pentru care calculezi puterea disipata. Apoi, scoti rezistorul din circuit si il reintroduci invers, fara sa schimbi altceva, ca sa treaca curentul invers prin el. Ce anume s-a schimbat la circuit ca sa influenteze formula de calclul pentru puterea disipata, folosita initial? Se schimba tensiunea pe rezistor? Se schimba intensitatea? Dar rezistenta?

e-
Don't believe everything you think.