Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Modelul elicoidal al gazelor

Creat de Abel Cavaşi, Februarie 07, 2014, 07:31:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

#15
Citat din: Electron din Februarie 07, 2014, 10:02:22 AM
Citat din: Abel Cavasi din Februarie 07, 2014, 07:31:25 AMMoleculele unui gaz se mişcă pe elice circulare cu pasul foarte mare.
Cat de "foarte mare"? Macar un ordin de marime, ceva ...
Mai aduc o precizare, pentru cei care nu au subînţeles încă la ce m-am referit când am spus ,,foarte mare". De regulă, atunci când spui ,,foarte mare" (sau ,,foarte mic"), fără să precizezi ordinul de mărime, te referi la faptul că efectele de ordinul doi pot fi neglijate. Ei bine, tot astfel, dacă pasul este foarte mare, atunci raportul dintre raza elicei şi pasul ei (lancretianul) este atât de mic, încât puterile superioare lui 2 ale acestuia pot fi neglijate. Pătratul lancretianului apare în definiţia vitezei longitudinale, de care pomeneam. Mai precis,

[tex]v_{||}=\frac{v}{\sqrt{1+l^2}}[/tex].

Precizarea că pasul este foarte mare (lancretianul este foarte mic) permite aproximarea vitezei longitudinale cu

[tex]v_{||}=\frac{v}{\sqrt{1+l^2}}\approx v(1-\frac{1}{2}l^2)[/tex].

Sper că am ajutat încă puţin la carificarea modelului pentru cei mai leneşi, care vor toate explicaţiile mură-n gură, în loc să se bucure că află ceva nou, nemaiîntâlnit.

Electron

Trebuie sa fii foarte ignorant sa crezi ca aberatiile tale pseudo-stiintifice sunt "ceva nou, nemaiintalnit". Chiar si pe acest forum s-au perindat o serie de pacalici habarnisti cu acelasi fel de aberatii ca si tine. Dar tu ramai linistit si mandru de "realizarile" tale, daca asta iti face placere.  ::)

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Da, da, astea da argumente ştiinţifice. Întocmai conform regulamentului...

Abel Cavaşi

Aveţi idee de vreun ,,experimentum crucis" care ar putea discerne între modelul actual al gazelor şi modelul elicoidal? Cum am putea stabili experimental (nu teoretic) care este forma traiectoriilor moleculelor gazelor?

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 08, 2014, 12:47:53 PM
Da, da, astea da argumente ştiinţifice. Întocmai conform regulamentului...
Cu propagatori de pseudo-stiinta ignoranti asa ca tine, argumentele stiintifice repetate sunt timp irosit, exact cum demonstreaza inclusiv acest topic, plus celelalte balarii pe care le-ai mai dejectat pe aici. Ma mir ca nu-ti crapa obrazul de rusine sa ai pretentia sa insiste lumea cu argumente stiintifice, cand tu iti bati joc cu rea-vointa de timpul si efortul altora in acest sens.

Citat din: Abel Cavaşi din Februarie 08, 2014, 03:30:23 PM
Aveţi idee de vreun ,,experimentum crucis" care ar putea discerne între modelul actual al gazelor şi modelul elicoidal? Cum am putea stabili experimental (nu teoretic) care este forma traiectoriilor moleculelor gazelor?
Tu habar nu ai ce inseamna sistem de referinta in Fizica, si vrei sa vina lumea cu experimente pentru determinarea formei traiectoriilor moleculelor gazelor? Tu chiar nu iti dai seama cat de ridicol esti? Pune mana Abel Cavasi si studiaza Fizica actuala, aia limitata pe care o tot denigrezi si pentru care ai impresia ca dejectiile tale elicoidale sunt un substitut nou si nemaiintalnit. Retine ca a critica din ignoranta e una din cele mai detestabile activitati posibile pe acest forum, activitate de care te faci vinovat cu varf si indesat, fiind in acelasi timp un exponent arogant si ipocrit al turmei de propagatori de pseudo-stiinta care se perinda pe aici.


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Te avertizez că încalci regulamentul acestui forum!

Electron

Avertismentele se dau de catre administratori si/sau moderatori. Cand vei face parte din aceste categorii, eu voi parasi benevol si definitiv acest forum, stai linistit.  :)


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Ok, acum că m-ai liniştit, să trecem la subiect şi nu mai face divagaţii.

Electron

Chiar asa, spor la pseudo-stiinta in continuare, cu rusinea de rigoare ca o faci pe un forum dedicat stiintei.

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Nici măcar mari filozofi ai Ştiinţei nu pot face o deosebire clară între Ştiinţă şi pseudoştiinţă şi o să poţi tu?

Electron

Mai da' stiu ca ai tupeu in tine! Ia indica cel putin un mare filozof al stiintei care nu poate face deosebire clara intre pseudo-stiinta ta si stiinta. Nu de alta, dar eu despre asta vorbesc, nu despre alte cazuri, iar in cazul tau e cat se poate de clar. Stai linistit, ca am observat ca nu e clar pentru tine, dar asta e irelevant.


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citeşte aici: Demarcation problem. Alţii luptă de un secol să clarifice problema şi tu ai tupeul de a le şti pe toate.

Electron

Invata sa citesti. Te-am invitat sa indici cel putin un mare filozof al stiintei care nu poate face deosebire clara intre pseudo-stiinta ta si stiinta. Nu contest ca in general e mai complicat sa se faca diferenta, dar in cazul aberatiilor pe care le scrii tu, diferenta e clara. 

Deci, dupa ce inveti sa citesti, sa prezinti citatele din link-ul dat de tine unde e vorba de greaua dezbatere despre pozitionarea ineptiilor tale pe taramul siintei sau pseudo-stiintei. A confunda problema generala din acel link cu cazul tau particular denota exact ce ziceam mai sus, o aroganta complet ridicola. Iti repet ca eu nu m-am referit la cazul general, ci la cazul tau.

Apropo, acuzatiile tale cum ca eu "am tupeul de a le sti pe toate" sunt nefondate si iti demonstreaza doar lipsa de caracter. Rusine sa-ti fie!


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Vrei să spui că pseudoştiinţa mea este altfel de pseudoştiinţă, una mai specială?  ;D

ariel55

Domnule Cavasi, sa revenim la subiect.
Puteti explica , de ce o molecula din teoria dvs. , alege o traiectorie elicoidala in locul uneia lineare? Aceasta mi se pare o decizie cat se poate de serioasa in cazul unei molecule.Care ar fi avantajul moleculei?
Multumesc de raspuns.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!