Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Care este scopul/telul oamenilor pe pamant ?

Creat de WTBAG, Decembrie 10, 2013, 09:33:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mircea_p


123

@mircea_p:

Ideea e ca oricat de ocupat ai fi cu lucrurile mari sau mici din viata ta, tot iti ramane timp pentru o bere cu prietenii...


P.S: Si totusi, chiar dupa ce torni berea, borcanul e 99.999999% gol!

07Marius

Citat din: mircea_p din Decembrie 17, 2013, 04:11:48 PM
Bine, daca postarea de clipuri conteaza ca participare la dezbatere, o sa contribui si eu un pic. :)
Mi se pare un povestitor de exceptie, am savurat felul in care nareaza.

Ma bate gandul sa repet experimentul. Nu ai ocazia in fiecare zi sa auzi de la un holy man asemenea vorbe intelepte. Unde mai pui si peisajul... Cu totii avem cate-un holy man care ne asteapta pe fiecare, pe cate-un varf sacru. Eu nu vreau sa-l las cu buza umflata pe-al meu... chit ca acea prezenta nu trebuie sa fie una fizica cum sugereaza povestioara.

Am apreciat si partea actoriceasca a personajului care nareaza. Concluzia este simpla: oricat de bun actor ai fi, tot degeaba daca nu pricepi si replicile... Guru' lui cred ca o sa inghete pe varful sacru...asteptandu-l... :)
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: mircea_p din Decembrie 17, 2013, 04:16:25 PM
Si aici e un posibil raspuns la intrebarea din OP:
http://www.beerpal.com/The-meaning-of-life-Joke/186/

...hmmm. Stiam aceasta reflectie spusa intr-o forma anecdotica. As putea sa o innobilez putin si intr-o abordare inversa as spune ca sufletul este ceea ce ramane dupa ce golesti tot borcanul de pietricele (nevasta, soacra, copii, slujba, prieteni, obiecte made in China, masina, toate cele pentru care te adancesti in rate la banca, etc.) Abia atunci, incepi sa te cunosti pe tine si sa ai parte de revelatia pasarii albe care zboara-n noapte... :)

Acum, vezi de ce mi-ar place sa ma catar si eu pe muntele sfant?... :)
The imagination is the prisoner of our mind.

Electron

Citat din: 123 din Decembrie 17, 2013, 04:42:41 PM
P.S: Si totusi, chiar dupa ce torni berea, borcanul e 99.999999% gol!
Pe asta de unde ai mai scos-o ? Si mai ales, de unde atata precizie ?


e-
Don't believe everything you think.

123

Citat din: Electron din Decembrie 17, 2013, 07:47:37 PM
Citat din: 123 din Decembrie 17, 2013, 04:42:41 PM
P.S: Si totusi, chiar dupa ce torni berea, borcanul e 99.999999% gol!
Pe asta de unde ai mai scos-o ?
e-

Internetul e plin de referinte. Cauta dupa "fizica particulelor". Sa nu te gandesti ca "gol" inseamna "nimic". Ceva energie de legatura e pe-acolo.

Citat din: Electron din Decembrie 17, 2013, 07:47:37 PM
Si mai ales, de unde atata precizie ?
e-

Am aproximat si eu putin. In acceleratoarele de particule precizia e mai buna.

Electron

Citat din: 123 din Decembrie 17, 2013, 09:52:24 PM
Internetul e plin de referinte. Cauta dupa "fizica particulelor".
Beton. Citeaza primele 3 referinte care sunt relevante pentru ce ce intreb eu pe tine.

CitatSa nu te gandesti ca "gol" inseamna "nimic". Ceva energie de legatura e pe-acolo.
"Gol" este luat in contextul in care l-ai folosit, respectiv "spatiu care poate fi umplut cu ceva material". Ce material poti tu sa torni in restul de 99.999999% din borcan?

CitatAm aproximat si eu putin.
Ce valoare ai aproximat? A scoate valori din burta cu 6 zecimale inseamna la tine a aproxima ?

CitatIn acceleratoarele de particule precizia e mai buna.
In acceleratoarele de particule nu se masoara ceea ce fabulezi tu aici, deci e irelevant. Incearca sa raspunzi la subiect, daca poti.


e-
Don't believe everything you think.

123

Dupa parerea ta, spatiul ocupat de un atom (indiferent al carui element) e "umplut cu ceva material" in proportie mai mare de 0,00001%?

123

Cu aproximarile e simplu: "raza" atomului e de aproximativ 10^-10 m, iar "raza" nucleului de cam 10^-14 m. Restul e "spatiu gol".

Electron

Citat din: 123 din Decembrie 18, 2013, 10:37:42 AM
Dupa parerea ta, spatiul ocupat de un atom (indiferent al carui element) e "umplut cu ceva material" in proportie mai mare de 0,00001%?
Daca esti curios sa aflii, iti voi raspunde, dupa ce primesc raspuns la intrebarile deja adresate tie. Daca nu poti raspunde, macar admite acest lucru.

Citat din: 123 din Decembrie 18, 2013, 10:52:52 AM
Cu aproximarile e simplu: "raza" atomului e de aproximativ 10^-10 m, iar "raza" nucleului de cam 10^-14 m. Restul e "spatiu gol".
Eu te-am intrebat cum ai ajuns la valoarea aceea fabulos de "aproximata" de 99.999999%. Poti sa raspunzi, sau nu?

e-
Don't believe everything you think.

123

Daca raspunsurile mele nu le consideri ca atare, atunci admit: nu-ti pot raspunde.

Electron

Raspunsurile primite de la tine pana acum nu raspund la ce te-am intrebat eu. Poate ar trebui sa citesti mai atent ce te-am intrebat. Daca tu esti multumit de raspunsurile tale, atunci asta este.

e-
Don't believe everything you think.

123

Baniesc ca te referi la faptul ca lichidul (in cazul nostru berea) fiind incompresibil, nu mai poti pune nimic altceva in borcan. Eu spuneam ca particulele de materie din atomii constituenti ai elementelor din borcan ocupa doar o parte infima din spatiul respectiv.

In cazul ipotetic si nerealist :D in care materia din borcan colapseaza (cum se intampla cu materia stelara in momentul mortii unei stele), borcanul ar ramane aproape gol, desi cantitatea de materie din interior ar fi aproximativ aceeasi.

07Marius

Citat din: 123 din Decembrie 19, 2013, 07:21:15 AM
Baniesc ca te referi la faptul ca lichidul (in cazul nostru berea) fiind incompresibil, nu mai poti pune nimic altceva in borcan. Eu spuneam ca particulele de materie din atomii constituenti ai elementelor din borcan ocupa doar o parte infima din spatiul respectiv.

Borcanul filozofic
acum ca borcanul nostru a plonjat adanc in taramul fizicii, poate cateva precizari ar fi binevenite. Trebuie facuta distinctia intre marimea particulelor si volumul pe care-l rezerva aceste particule intr-o organizare mai complexa (de ex. atomul).

Sa luam un ex. simplu: un carusel. In timp ce acesta stationeaza te poti infiltra in spatiul delimitat de acesta si sa-ti ocupi locul. Acum, daca caruselul se roteste cu viteza mare, este practic imposibil pentru tine sa patrunzi in spatiul delimitat de acesta.

Cam la fel sta treaba si cu atomii. Acestia au un spatiu rezervat ca si un carusel in miscare, desi marimea particulelor componente este coplesitor de mica in raport cu spatiul pe care-l ocupa ca structura complexa.

Revenind la borcanul misterios, lucrurile sunt si mai comlicate. Fluidele (lichidele) sunt compresibile, ce este drept intr-o mica masura la presiunile uzuale. Un mod de a aprecia compresibilitatea acestora este numarul Mach in mediul respectiv. Chiar si structurile materialelor solide, cristaline sufera modificari la presiuni f. inalte.

Asadar, compresibilitatea este comuna tuturor materialelor. Diferenta o face insa valoarea presiunii. Cum aplicatiile uzuale presupun presiuni mici, putem considera ca si o abordare suficient de precisa in calcule, ca acestea  sunt incompresibile.
Daca presiunile urca la mii, zeci de mii de bari, lucrurile se schimba.

Ultima idee - daca golesti tot borcanul de pietricele, nisip etc. bere :), extragi toate moleculele de gaz complet (ipotetic), tot ramane destul de plin - chiar si dupa ce extragi sufletul  :).... dark matter nu vrea sa iasa afara...  :)nicicum. Dar cum nimeni nu stie cum sa apuce aceasta materie exotica, cum nu o vezi, iar gravitational efectul este insignifiant dat fiind faptul ca borcanul nostru este mic si nu de dimensiunea unei galaxii, putem sa-l neglijam ca tot suntem ingineri. Noua ne este permis. Fizicienilor insa... :-[
The imagination is the prisoner of our mind.

123

Citat din: 07Marius din Decembrie 19, 2013, 09:33:47 AM

Sa luam un ex. simplu: un carusel. In timp ce acesta stationeaza te poti infiltra in spatiul delimitat de acesta si sa-ti ocupi locul. Acum, daca caruselul se roteste cu viteza mare, este practic imposibil pentru tine sa patrunzi in spatiul delimitat de acesta.


E mai greu, dar nu imposibil. Daca imi amintesc bine, in al doilea razboi mondial un roman (imi scapa numele), a reusit sa sincronizeze cadenta de tragere a unei mitraliere cu pasul elicei avionului, astfel ca se putea trage printre palele elicei in timpul zborului. Totusi, in cazul atomului lucrurile stau diferit, din cauza efectelor cuantice, dominante la nivel micro.

Revenind la partea filozofica, daca analogia cu borcanul "merge", inseamna ca o viata implinita depinde in foarte mica masura de componenta materiala.