Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre alternanta polilor magnetici ai Pamantului

Creat de Adi, Iulie 03, 2008, 09:22:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Buna Ionut, este bine ce spui. Totusi, trebuie clarificat ca al Pamantului camp magnetic chiar ne ajuta si fara el ne-ar fi foarte greu cu radiatia. In special capteaza radiatiile ce vin de la Soare. Chiar daca o particula nu ar avea efect mare, ar fi totusi multe particule. Campul magnetic le capteaza pe aproape toate, le duce la poli unde creeaza aurorele boreale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din August 06, 2008, 07:52:09 PM
Buna Ionut, este bine ce spui. Totusi, trebuie clarificat ca al Pamantului camp magnetic chiar ne ajuta si fara el ne-ar fi foarte greu cu radiatia. In special capteaza radiatiile ce vin de la Soare. Chiar daca o particula nu ar avea efect mare, ar fi totusi multe particule. Campul magnetic le capteaza pe aproape toate, le duce la poli unde creeaza aurorele boreale.
Absolut Adi. Faptul ca am zis ca organismele terestre s-au obisnuit cu fluxurile de radiatii cosmice nu exclude aportul campului magnetic sau al atmosferei. La urma urmei si campul magnetic exista de la inceputul evolutie vietii pe Pamant. Daca campul magnetic si protectia atmosferei nu ar exista, fluxul de radiatie cosmica ar fi mult mai mare.

Marinel

Citat din: ionut din August 07, 2008, 11:33:00 AM
   Absolut Adi. Faptul ca am zis ca organismele terestre s-au obisnuit cu fluxurile de radiatii cosmice nu exclude aportul campului magnetic sau al atmosferei. La urma urmei si campul magnetic exista de la inceputul evolutie vietii pe Pamant. Daca campul magnetic si protectia atmosferei nu ar exista, fluxul de radiatie cosmica ar fi mult mai mare.
Este cam mult spus că organismele terestre s-au obişnuit cu radiaţiile cosmice şi cu particulele emise de către Soare. Acestea produc şi în prezent mutaţii genetice, dar, să zicem, la o scară redusă. În perioadele de inversare a polarităţii magnetice aceste mutaţii vor fi la o scară mult mai mare. În plus, un fenomen colateral care s-ar produce ar fi deteriorarea stratului de ozon, cu efecte similare.
În rest, comentariile voastre si articolele răsfoite de mine m-au ajutat să-mi clarific mai bine ideile.

ionut

Citat din: Marinel din August 07, 2008, 03:26:03 PM
Citat din: ionut din August 07, 2008, 11:33:00 AM
   Absolut Adi. Faptul ca am zis ca organismele terestre s-au obisnuit cu fluxurile de radiatii cosmice nu exclude aportul campului magnetic sau al atmosferei. La urma urmei si campul magnetic exista de la inceputul evolutie vietii pe Pamant. Daca campul magnetic si protectia atmosferei nu ar exista, fluxul de radiatie cosmica ar fi mult mai mare.
Este cam mult spus că organismele terestre s-au obişnuit cu radiaţiile cosmice şi cu particulele emise de către Soare. Acestea produc şi în prezent mutaţii genetice, dar, să zicem, la o scară redusă. În perioadele de inversare a polarităţii magnetice aceste mutaţii vor fi la o scară mult mai mare. În plus, un fenomen colateral care s-ar produce ar fi deteriorarea stratului de ozon, cu efecte similare.
În rest, comentariile voastre si articolele răsfoite de mine m-au ajutat să-mi clarific mai bine ideile.
Poate intr-adevar nu este foarte corect sa spun ca ne-am obisnuit cu acest nivel de radiatii pentru ca o radiatie ionizanta produce mutatii. Dar aceste mutatii provocate de radiatii sunt de fapt motorul evolutiei alaturi de alti agenti mutageni care actioneaza la nivel embrionar. La stadiul de organism adult, chiar suntem obisnuiti cu nivelul de radiatii cosmice si organismul poate sa combata efectele nocive ale radiatiilor cosmice. Probleme apar intr-adevar atunci cand nivelul actual de radiatii creste brusc si nu lasa timp organismelor sa se adapteze. Atunci se va inmulti probabil numarul de bolnavi de cancer.

Adi

Intr-adevar, discutia a evoluat frumos. Viata in general este adaptata la nivelul actual de radiatii, care este limitat de atmosfera si campul magnetic al Pamantului. Daca insa se vor inversa Polii magnetici, nu e exclus ca atunci sa fie mai multe radiatii si sa aiba loc mutatii genetice la mai multe organisme.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ne_pofazz

Am vazut pe Discovery despre schimbarea polurilor....este un fenomen ciclic, nu stiu la ce intervale.
Dar din punct de vedere fizic ce ar insemna? Adica ce urmari ar avea.
(acum citect restup topicului, asa ca daca a fost explicat mai sus, ignorati asta :P )

Adi

Daca in momentul schimbarii polilor campul magnetic total e aproape zero, atunci in acel interval suntem foarte vulnerabili la radiatiile cosmice (Vantul solar) care nu iradiaza in mod normal Pamantul pentru ca sunt captate de campul magnetic al Pamantului si facute sa se invarta in jurul planetei, spre poli, unde formeaza fenomenul de aurore boreale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ne_pofazz

Da-da...asta stiu.
Dar va exista un timp semnificativ de camp 0?
Apropo care este cauza schimbarii?

Adi

Stiu ca se schimba polii cu o perioada de cateva zeci de mii de ani. Dar daca stiu eu, nu te descuraja, incearca sa afli si tu singur. Si cand gasesti, ne spui si noua si asa invatam si noi de la tine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: ne_pofazz din Septembrie 09, 2008, 02:44:31 AM
Da-da...asta stiu.
Dar va exista un timp semnificativ de camp 0?
Apropo care este cauza schimbarii?
Buna,
   Nu stiu daca se stie exact de ce polii magnetici se inverseaza. Este un domeniu inca in dezvoltare, dar banuiesc ca are legatura cu structura si dinamica interna a Pamantului. Lucrurile astea nu sunt prea usor de studiat experimental.

Coesite

Nimeni nu stie de avem parte de schimbari de polaritate.

Din modelarile matematice si din o logica simpla reiese faptul ca in timpul unei schimbari de polaritate exista un moment in care campul magnetic va deveni inexistent. Este foarte greu de determinat din datele paleo-magnetice pe care le avem, cat timp dureaza o schimbare de polaritate. Poate dura o ora, o zi o luna, o mie de ani, nimeni nu stie... deci este foarte greu de zis cat va dura momentul in care nu vom avea camp magnetic.

ionut

Citat din: Coesite din Septembrie 29, 2008, 02:02:13 PM
Nimeni nu stie de avem parte de schimbari de polaritate.
Din modelarile matematice si din o logica simpla reiese faptul ca in timpul unei schimbari de polaritate exista un moment in care campul magnetic va deveni inexistent. Este foarte greu de determinat din datele paleo-magnetice pe care le avem, cat timp dureaza o schimbare de polaritate. Poate dura o ora, o zi o luna, o mie de ani, nimeni nu stie... deci este foarte greu de zis cat va dura momentul in care nu vom avea camp magnetic.
Buna,
    E dificil de estimat durata unei asemenea tranzitii, dar banuiesc ca nu poate fi foarte lung. Campul magnetic este determinat de dinamica interna a Pamantului care se afla mereu in evolutie. Banuiesc ca Pamantul nu va stationa intr-o stare de camp magnetic nul ci va trece doar printr-o valoare de zero.

Coesite

Eu nu sunt geo-fizician si nici nu ma ocup de paleo-magnetism. Dar din putinele mele notiuni legate de acest subiect stiu ca mecanismele de generare alea campului magnetic terestru sunt inca neintelese. Exista evident teorii, unele mai plauzibile decat altele. Pana nu intelegem ce se intampla acolo nu cred ca este corect sa facem deductii ce contin legatura structura interna-camp magnetic.

Noi nu stim exact de ce se misca placile tectonice, mai avem pana la cum se genereaza campul magnetic.

Osmiumbin

Coesite, din ce stiu eu este faptul ca, campul magnetic al pamantului este generat de rotirea celor doua nuclee intern si extern al pamantului care sunt amandoua din fier, unul lichid unul solid...
Iar miscarea placilor tectonice este generata tot de astfel de forte din interiorul pamantului, forte care s-au conservat inca de la formarea sa...  :P
I may be wrong...

Coesite

Faza cu miscarea relativa a nucleelor este cea mai acceptata dar sunt si argumente destul de pertinente contra.

Teoria acceptata pentru miscarea placilor este teoria curentilor de convectie. Curentii astia exista cica datoria unei diferente de densitate.