Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema fizica clasa a7-forta de frecare

Creat de ANDREANA, Noiembrie 05, 2013, 10:55:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ANDREANA

1 Pentru a deplasa un corp greu,rectiliniu uniform,doi oameni actioneaza, pe aceeasi directie si in acelasi sens,cu fortele F1=120N si F2=80N.
Ce valoare are forta de frecare intre corp si sol?

multumesc frumos

Electron

Don't believe everything you think.

ANDREANA


123

Citat din: ANDREANA din Noiembrie 05, 2013, 11:04:44 AM
Citat din: Electron din Noiembrie 05, 2013, 10:58:16 AM
Cu placere.

e-
nu inteleg raspunsul te rog explica-mi .multumesc

Cred ca Electron vrea sa spuna ca trebuie sa citesti mai intai regulile de participare la sectiunea "Teme pentru acasa".

ANDREANA

Citat din: ANDREANA din Noiembrie 05, 2013, 11:04:44 AM
Citat din: Electron din Noiembrie 05, 2013, 10:58:16 AM
Cu placere.

e-
nu inteleg raspunsul te rog explica-mi .multumesc
Scuze nu citisem instructiuni teme pentru acasa .daca stiam ceva sa abordez abordam dar e prima lectie de fizica din viata mea si inca nu sunt familiarizata deoarece sunt venita din spania si acolo nu am invatat asa ceva .asta e tema pentru azi si nu vroiam sa primesc o bila neagra .promit sa inteleg aceasta materie fizica.o zi frumoasa  si poate macar o formula ceva daca nu rezolvarea .

Electron

Daca ai citit indicatiile legate de folosirea acestei sectiuni, atunci astept sa faci primul pas (pe langa postarea textului) si anume sa arati desenul care corespunde problemei. Ai inteles ce se intampla in problema? Poti sa faci un desen?

Trebuie sa intelegi ca nimeni nu stie ce nivel ai, ce notiuni cunosti si ce notiuni nu cunosti inca. De aceea trebuie sa participi, sa dai detalii, sa stie lumea ce iti lipseste si pe ce cunostinte te bazezi.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Primul indiciu pentru rezolvarea acestei probleme ar fi sa citesti in cartea de fizica ce inseamna miscare rectilinie uniforma si sa aplici legea inertiei.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.