Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oscilații in plan orizontal, două corpuri suprapuse.

Creat de Higgs, Octombrie 13, 2013, 07:25:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Salut! Am mai rezolvat mai demult o problemă asemănătoare, la principiile mecanicii, însă acum se pare că am dificultăți.

"Pe un disc de masă M = 6kg este așezat un corp de masă m = 4kg . Discul, așezat pe un plan orizontal fără frecări , este legat de un resort ideal de constantă elastică K = 50N/m, fixat de un perete vertical. Se imprimă sitemului viteza inițială [tex] v_0 = \sqrt{10} [/tex] . Aflați:

a) amplitudinea oscilațiilor sistemului format din cele două corpuri, dacă ele se mișca împreună ;
b) valoarea minimă a coeficientului de frecare corp-disc astfel încât corpul să nu alunece pe disc.

Primul punct este foarte ușor, l-am rezolvat, am aflat amplitudinea.

La punctul b, însă întâmpin dificultăți. Iată un desen:




Am figurat cu portocaliu forța de frecare care apare la contactul dintre cele doua corpuri și cu roșu pe cea de tracțiune. Este corect desenul ?


mircea_p

Ce dificultati intampini?
Directiile fortelor (si marimile lor) se schimba in timpul oscilatiilor.
Desenul reprezinta o posibila configuratie, cand ansamblul se intoarce spre pozitia de echilibru, venind din partea dreapta (opusa arcului).

Acum scrie legea a doua pentru corpul mic. Acceleratia lui e variabila, nu?
Cand e nevoie de forta de frecare maxima? E frecare statica, sper ca intelegi asta.

puriu

Amplitudinea maxima produce forta elastica maxima, care produce acceleratia maxima, care produce forta de frecare maxima. De aici se calculeaza coef. de frecare minim necesar.

Higgs

Citat din: mircea_p din Octombrie 13, 2013, 11:40:25 PM
Ce dificultati intampini?
Directiile fortelor (si marimile lor) se schimba in timpul oscilatiilor.
Desenul reprezinta o posibila configuratie, cand ansamblul se intoarce spre pozitia de echilibru, venind din partea dreapta (opusa arcului).

Asta este perfect clar pentru mine. Îmi este clar că avem de a face cu mărimi variabile, și nu fixe.

Citat
Acum scrie legea a doua pentru corpul mic. Acceleratia lui e variabila, nu?

Aici am impresia că intervin dificultățile, pentru mine. Ei bine, am gândit în felul următor: asupra corpului mare (cel de care este legat resortul) acționează două forțe: forța elastică, datorată resortului, și forța de frecare (figurată cu portocaliu). Conform principiului acțiunii și reacțiunii, asupra corpului mic acționează o forță egală în modul și de sens contrar cu forța de frecare repectivă (am figurat tot cu portocaliu).

Iată ecuațiile pe care le-am găsit eu:

[tex] Ma = F_e - F_f [/tex]

[tex] ma_2 = F_f [/tex]

Citat
Cand e nevoie de forta de frecare maxima? E frecare statica, sper ca intelegi asta.

Păi atunci când forța care acționează asupra corpului mic este maximă, nu ? :D



mircea_p

#4
Citat din: DorelXD din Octombrie 14, 2013, 03:19:37 PM
Citat
Cand e nevoie de forta de frecare maxima? E frecare statica, sper ca intelegi asta.

Păi atunci când forța care acționează asupra corpului mic este maximă, nu ? :D
Da. Asta e incontestabil.  
La fel cu "e frig pentru ca a scazut temperatura".  :) :) :)

Singura forta (orizontala) actionand asupra corpului mic este frecarea statica. Deci forta e maxima cand frecarea e maxima, da?  ;)
Dar de ce am zis sa scrii legea lui newton? De acolo rezulta ceva un pic mai putin trivial: forta e maxima cand acceleratia e maxima.
Stii sa calculezi acceleratia asta maxima? E vorba de o miscare oscilatorie. Si cele doua oscileaza impreuna si ai calculat deja amplitudinea. Doar un pas mic si afli si acceleratia maxima. Succes.

PS. ecuatiile sant OK, si restul. Doar ca a=a2. Se misca impreuna, nu?

Higgs

Citat din: mircea_p din Octombrie 14, 2013, 04:56:07 PM
Citat din: DorelXD din Octombrie 14, 2013, 03:19:37 PM
Citat
Cand e nevoie de forta de frecare maxima? E frecare statica, sper ca intelegi asta.

Păi atunci când forța care acționează asupra corpului mic este maximă, nu ? :D
Da. Asta e incontestabil.  
La fel cu "e frig pentru ca a scazut temperatura".  :) :) :)

Singura forta (orizontala) actionand asupra corpului mic este frecarea statica. Deci forta e maxima cand frecarea e maxima, da?  ;)
Dar de ce am zis sa scrii legea lui newton? De acolo rezulta ceva un pic mai putin trivial: forta e maxima cand acceleratia e maxima.
Stii sa calculezi acceleratia asta maxima? E vorba de o miscare oscilatorie. Si cele doua oscileaza impreuna si ai calculat deja amplitudinea. Doar un pas mic si afli si acceleratia maxima. Succes.

PS. ecuatiile sant OK, si restul. Doar ca a=a2. Se misca impreuna, nu?

Gata!!!! A ieșit perfeeect! :) :) :) :) :) :) Mulțumesc foarte mult pentru răbdarea ta!!!!!!!