Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Transformarea izoterma

Creat de richanter, Octombrie 13, 2013, 03:50:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

richanter

Salut! Nu reusesc sa rezolv o problema de la transformarea izoterma si as avea nevoie de putin ajutor. Enuntul problemei este acesta:

La mijlocul unui tub asezat orizontal, inchis la ambele capete si vidat, de lungime L=1m, se afla o coloana de mercur de lungime h=0,2m. Cand tubul este adus in pozitie verticala, coloana de mercur se deplaseaza cu l=0,1m. Sa se afle presiunea la care tubul a fost vidat. Cunoastem densitatea mercurului.

Este vreo formula care m-ar ajuta? Sau o modalitate de rezolvare pe care nu o stiu inca?

Higgs

Citat din: richanter din Octombrie 13, 2013, 03:50:29 PM
Salut! Nu reusesc sa rezolv o problema de la transformarea izoterma si as avea nevoie de putin ajutor. Enuntul problemei este acesta:

La mijlocul unui tub asezat orizontal, inchis la ambele capete si vidat, de lungime L=1m, se afla o coloana de mercur de lungime h=0,2m. Cand tubul este adus in pozitie verticala, coloana de mercur se deplaseaza cu l=0,1m. Sa se afle presiunea la care tubul a fost vidat. Cunoastem densitatea mercurului.

Este vreo formula care m-ar ajuta? Sau o modalitate de rezolvare pe care nu o stiu inca?

Salut! Singurele formule de care ai putea avea nevoie sunt ecuatia de stare a gazelor rare, si legea transformarii izoterme.

Un prim pas in rezolvarea problemelor de fizica este realizaraea unui desen, cu situatiile care ne intereseaza, in cazul nostru cea finala si cea initiala. Realizeaza un astfel de desen si posteaza-l aici.


Higgs

Citat din: richanter din Octombrie 13, 2013, 04:02:32 PM
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/1382420_567842446598229_797001062_n.jpg?oh=d3b47077f1635fe5b80a63dd33e58bcf&oe=525D1D19&__gda__=1381840757_fbee16c27b355d7be508da9e78b5b0bd

Bun, ok. Noi vrem sa aflăm presiunea inițială din tub, atunci când el este așezat orizontal. Inițial presiunea în tub este acceași în ambele compartimente, pentru că altfel, coloana de mercur s-ar deplasa.

Ce se întâmplă cu presiunea când întoarcem tubul în poziție verticală ? Ce se întâmplă cu coloana de lichid ?

richanter

Presiunea de deasupra mercurului scade, cea de sub mercur creste. Coloana de lichid se deplaseaza in jos si actioneaza presiunea hidrostatica.

richanter

Am reusit sa o rezolv, sper sa fie corect. Va multumesc pentru ajutor!

Higgs

#6
Citat din: richanter din Octombrie 13, 2013, 04:25:41 PM
Presiunea de deasupra mercurului scade, cea de sub mercur creste. Coloana de lichid se deplaseaza in jos si actioneaza presiunea hidrostatica.

Corect :) .

CitatAm reusit sa o rezolv, sper sa fie corect. Va multumesc pentru ajutor!


Ai văzut, nu e așa greu. Cu plăcere, nu am făcut mai nimic ;)