Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Elongatiile initiale ale resorturilor din figura

Creat de Higgs, Septembrie 29, 2013, 02:05:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Salut! Am dat din nou de o problema simpluta la care ma incurc. In primul rand, imi cer scuze pentru calitatea imaginii, dar eu cred ca se intelege totusi. Intrebarea mea e foarte simpla, nu necesita calcule matematice, e mai mult o nelamurire legata de sistemul de coordonate cartezian, dupa parerea mea.

Avem doua resorturi. Initial, ele sunt nedeformate, si asezate ca in stanga pozei de mai jos. Resorturile au constate elastice diferite, iar de ele sunt prinse mase diferite (nu asta este important, in intrebarea mea).

Iata ce nu inteleg: mi s-a spus ca elongatiile initiale ale resorturilor sunt x1=-A si x2=A . Ori, eu nu vad acest lucru, vad ambele elongatii de acelasi semn adica x1=x2=A. Chiar nu pot sa imi dau seama de ce una e cu minus, iar cealalta cu plus.




Stiu ca de data asta postarea mea e de-a dreptul penibila, dar chiar nu inteleg. :( :( . Ma ajutati voi, va rog ?

Orakle

Citat din: DorelXD din Septembrie 29, 2013, 02:05:24 PM
Salut! Am dat din nou de o problema simpluta la care ma incurc. In primul rand, imi cer scuze pentru calitatea imaginii, dar eu cred ca se intelege totusi. Intrebarea mea e foarte simpla, nu necesita calcule matematice, e mai mult o nelamurire legata de sistemul de coordonate cartezian, dupa parerea mea.

Avem doua resorturi. Initial, ele sunt nedeformate, si asezate ca in stanga pozei de mai jos. Resorturile au constate elastice diferite, iar de ele sunt prinse mase diferite (nu asta este important, in intrebarea mea).

Iata ce nu inteleg: mi s-a spus ca elongatiile initiale ale resorturilor sunt x1=-A si x2=A . Ori, eu nu vad acest lucru, vad ambele elongatii de acelasi semn adica x1=x2=A. Chiar nu pot sa imi dau seama de ce una e cu minus, iar cealalta cu plus.




Stiu ca de data asta postarea mea e de-a dreptul penibila, dar chiar nu inteleg. :( :( . Ma ajutati voi, va rog ?


Salut

Se vede ca una dintre arcuri este comprimata si a doua este extinsa fata de pozitia de echilibru.Din aceasta cauza una dintre elongatii este cu + si cealalta cu -

mircea_p

Citat din: DorelXD din Septembrie 29, 2013, 02:05:24 PM

Iata ce nu inteleg: mi s-a spus ca elongatiile initiale ale resorturilor sunt x1=-A si x2=A . Ori, eu nu vad acest lucru, vad ambele elongatii de acelasi semn adica x1=x2=A. Chiar nu pot sa imi dau seama de ce una e cu minus, iar cealalta cu plus.

Stiu ca de data asta postarea mea e de-a dreptul penibila, dar chiar nu inteleg. :( :( . Ma ajutati voi, va rog ?

Fiind vorba de ceva ce ti s-a spus, e dificil de ghicit motivele celui care ti-a spus, nu?
Semnele depind de sistemul de referinta ales. Poate a folosit sisteme separate pentru cele doua resorturi.
Dar fara a specifica sistemul de referinta nu are nici un sens sa iti bati capul cu "care semn e corect". Intrebarea nu are sens.

Dar pentru tine ar trebui sa conteze sa obtii rezultate corecte.
In cazul de fata se poate observa ca fortele elastice produse de cele doua resorturi sant ambele in sus, nu?
Deci conventia aleasa trebuie sa "produca" aceste directii ale fortelor.
De exemplu, daca alegem un sistem de coordonate unic, cu directia pozitiva in sus, atunci ambele deplasari trebuie sa fie negative. Daca alegem un sistem cu plusul in sus pentru resortul din dreapta si unul cu plusul in jos pentru ala din stanga,
atunci deplasarea e negativa pentru ala din dreapta si pozitva pentru ala din stanga. Dar fortele sant tot in sus, in ambele alegeri.







Orakle

Citat din: mircea_p din Septembrie 30, 2013, 01:29:32 AM
In cazul de fata se poate observa ca fortele elastice produse de cele doua resorturi sant ambele in sus, nu ?

Nu sunt cumva de sens contrar ?
Eu asa vad ca sunt de sens contrar si sunt date in acelasi SR.Din aceasta cauza avem o elongatie cu + si cealalta cu -
??

mircea_p

Te referi la forte? Nu sant amandoua in sus? Care din ele este in jos?

Orakle

Citat din: mircea_p din Septembrie 30, 2013, 02:47:09 PM
Te referi la forte? Nu sant amandoua in sus? Care din ele este in jos?


La elongatii m-am referit (implicit era valabil si pentru forte).
Dar intradevar ai dreptate,m-am gresit.

puriu

In ce consta problema simpluta? Ce se da si ce se cere? Enuntul scris este foarte incomplet. Intr-un enunt este importanta si o virgula. Desenul contine undeva litera M. Este cumva o masa suplimentara?

Higgs

Sunt putin confuz, inca nu am inteles cum luam semnele elongatiilor. Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date pana acum. Iata cum suna toata problema:

Doua resorturi de constane elastice [tex] k_1=400N/m [/tex] si [tex] k_2=486 N/m [/tex] se afla suspendate in plan ca in figura alaturata. Initial resorturile sunt defeformate iar corpurile prinse de acestea au masele [tex] m_1=1 kg [/tex] si [tex] m_2=1,5 kg [/tex]. Se deplaseaza corpurile pe distanta A=5 cm si se lasa libere. Sa se afle:

a) ecuatiile de miscare ale celor doua corpuri
b) momentele de timp la care cele doua corpuri trec simultan prin punctul M.


Acesta este textul problemei.  Cum spuneam, nu reusesc sa inteleg alegerea semnelor.

@puriu: M este un punct.

Voi reveni in scurt timp si cu o poza mult mai clara, iar pe viitor nu voi mai posta asemenea imagini neclare.

mircea_p

Pai daca asta e problema, de ce iti bati capul cu semnele elongatiilor?
La ce iti trebuie?

Higgs

Pai nu ne trebuie? Ecuatia de miscare contine si factorul A. si daca A ar fi negativ sau pozitiv cred ca ar conta...

mircea_p

#10
Ecuatia de miscare contine amplitudinea care este pozitiva.
Ma refer la
[tex]y(t)=A sin(\omega t + \phi) [/tex]

A este amplitudinea si este pozitiva.
y este pozitiv in anumite intervale si negativ in altele. Dar negativitatea este data de faza (termenul din paranteza) si nu de semnul lui A.
Acel [tex] \phi [/tex] este faza initiala si iti spune cum este y la momentul zero. (negativ, pozitiv, zero).

Nota. Amplitudinea miscarii nu este tot una cu acel A din problema.
Si am eliinat partea care nu se aplica la cazul problemei de fata.


Higgs

Un raspuns foarte clar si explicit, ca intotdeauana, multumesc!

Am inteles complet de unde vine minus-ul si care e treaba. Observ ca daca postez aici nedumeririle imediat ce apar, se clarifica mult mai usor.

Asta inseamna ca ecuatia pentru al doilea resort este:

[tex] y_2= - Acos(\omega_2 t) [/tex] ?

mircea_p


Higgs

Mi se pare foarte logic. Raspunsul de la sfaristul culegerii este unul diferit. Aparent ei au considerat fazele initiale de semne contrare.

Higgs

Varianta asta mi se pare cea corecta. Raspunsul de la sfaristul culegerii este unul diferit. Aparent ei au considerat fazele initiale de semne contrare.