Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de arie si densitate

Creat de spiktekmik, Septembrie 22, 2013, 06:09:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spiktekmik

Buna ziua, sunt clasa a IX. Fac fizica de 4 ani. Am intampinat dificultati in urmatoarea problema.

Masa1 : Masa2 = 0,8

Aria1=200 cm2

V1 = V2

Sa se afle :

a) Aria2 = ?

b)Densitatea1 : Densitatea2 = ?

Am inceput prin a scrie ca presiunea este forta impartita la suprafata. Presiunea este greutate impartita la arie, rezulta din cele doua enunturi ca greutatea este egala cu forta. Greutatea este masa ori acc. gravitationala. Densitatea este egala cu masa supra volum. Din acest punct nu stiu sa continui. As dori ajutor deoarece imi trebuie pana maine si eu nu imi pot da seama ce sa fac. Multumesc anticipat.

virgil 48

 Esti sigur ca ai prezentat toata problema?  De unde apare presiunea?

mircea_p

Citat din: spiktekmik din Septembrie 22, 2013, 06:09:16 PM
Buna ziua, sunt clasa a IX. Fac fizica de 4 ani. Am intampinat dificultati in urmatoarea problema.

Bine ai venit pe forum. :)

Ceea ce ai scris acolo nu este o problema ci o insiruire de ecuatii si cantitati, fara cap si fara coada. (ca intr-o faimoasa povestire de Jules Verne  :) ).

O problema de fizica consta in descrierea unei situatii, fenomen, etc. Nu este un grup de formule din care obtinem alt grup de formule prin manipulari algebrice cu sau fara semnificatie fizica.
Deci incepi prin a scrie problema. Iti foloseste si tie si celor carora le ceri ajutorul.
Asta e primul pas in rezolvare: formularea explicita si clara a problemei.