Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica Bac fizica 2009 Subiectul III

Creat de Nikolle007, Septembrie 17, 2013, 05:19:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

  Am intrebare chiar la punctul a. Puterea este P=Ft*V. Stiu cat e v. Dar cat e Ft? Adica, am facut desenul, si forta de greutate Gp (paralela cu planul) trage practic corpul in jos. Forta de frecare doar se opune, dar cine trage corpul in sus? Cine e Forta de Tractiune??
  Fac Ff - Gp = Ft??


mircea_p

#1
Forta de tractiune este o forta care trage corpul in sus, astfel incat sa urce cu viteza constanta.
Nu este nici frecarea nici greutatea. Poate cineva il impinge cu mana sau e tras de un cablu. Nu conteaza cum.
Conditia ca viteza sa fie constanta detrmina marimea acestei forte de tractiune.

Dar ce faci cu problemele celelalte? Ai deschis multe topicuri care au ramas in suspensie.
De obicei cel care propune problema arata si rezolvarea, atunci cand a inteles cum se face si a primit diferite sugestii de la membrii forumului. Sau macar da ceva feedback.  :)

Sieglind

#2
Citat din: mircea_p din Septembrie 17, 2013, 05:41:07 PM
Dar ce faci cu problemele celelalte? Ai deschis multe topicuri care au ramas in suspensie.
De obicei cel care propune problema arat si rezolvarea, atunci cand a inteles cum se face si a primit diferite sugestii de la membrii forumului. Sau macar da ceva feedback.  :)


Ca să nu mai vorbim că însăşi ideea cântăririi într-un lift poate părea măcar ciudată.   :P

P.S. Sorry, nu m-am putut abţine  :D

Nikolle007

Citat din: mircea_p din Septembrie 17, 2013, 05:41:07 PM
Forta de tractiune este o forta care trage corpul in sus, astfel incat sa urce cu viteza constanta.
Nu este nici frecarea nici greutatea. Poate cineva il impinge cu mana sau e tras de un cablu. Nu conteaza cum.
Conditia ca viteza sa fie constanta detrmina marimea acestei forte de tractiune.

Dar ce faci cu problemele celelalte? Ai deschis multe topicuri care au ramas in suspensie.
De obicei cel care propune problema arata si rezolvarea, atunci cand a inteles cum se face si a primit diferite sugestii de la membrii forumului. Sau macar da ceva feedback.  :)


Eu am prea multe probleme de rezolvat, nu am timp tot sa scriu rezolvarea si toate acelea, am multe de facut cu timpul.

mircea_p


Nikolle007

#5
Citat din: mircea_p din Septembrie 17, 2013, 09:18:58 PM


:D :D :D

:(
Am de facut si la matematica pentru bac. sunt foarte aglomerata si obosita :(

In timpul vacantei aveam asa mult timp! Si acum parca timpul e de 4 ori mai putin. Sper sa imi treaca curand aceasta senzatie neplacuta :-s :(