Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica. Subiectul 3 Bac 2009

Creat de Nikolle007, Septembrie 15, 2013, 01:04:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Am incercat sa rezolv aceasta problema, punctul a a fost usor, insa la punctele urmatoare m-am impotmolit....
Ma puteti ajuta cu lamuriri?

La punctul b. am facut P=Ffrecare*V0. adica P= miu*Gn*V0  <=> P=miu*m*g*cosAlfa*V0, V0-ul fiind cel aflat la punctul a. , anume V0=10m/s , din Ec=1/2*m*V^2 , unde Ec=200J
   Dar la raspunsuri scrie ca trebuie sa fie P=miu*m*g*V0/2 * cosAlfa, De ce e V0/2 si nu e doar V0??
  La punctul c am facut ca Ec la urcare= - m*g*l*sinAlfa + m*g*l*miu*cosAlfa , iar la copborare Ec la coborare= m*g*l*(sinAlfa - miu*cosAlfa). Apoi l-am scos pe " l " din Ec la urcare si l-am inlocuit in Ec la coborare si am obtinut - 200J. La raspunsuri era 36,6 J. Pacat insa ca nu arata si modalitatea, nu doar raspunsul. Si nu stiu ce am putut gresi......
   


Problema e urmatoarea:


mircea_p

Daca te uiti pe regulile forumului si pe discutiile din trecut, cei care propun probleme arata ce au facut si apoi cer ajutorul la ce ii incurca.
Nu e vorba numai de reguli ale forumului ci reguli generale de urmat cand ceri ajutorul sau parerea cuiva.
Nu te poti astepta ca un necunoscut sa ghiceasca ce stii si ce nu stii, unde ai gresit si la ce te-ai incurcat. Si nici sa iti dea un raspuns detaliat la o intrebare sumara si nespecifica.

Deci ca sa raspund exact la intrebarea ta, da, cred ca sant membri care te pot ajuta cu lamuriri. :)


Nikolle007

#2
Citat din: mircea_p din Septembrie 15, 2013, 02:22:51 AM
Daca te uiti pe regulile forumului si pe discutiile din trecut, cei care propun probleme arata ce au facut si apoi cer ajutorul la ce ii incurca.
Nu e vorba numai de reguli ale forumului ci reguli generale de urmat cand ceri ajutorul sau parerea cuiva.
Nu te poti astepta ca un necunoscut sa ghiceasca ce stii si ce nu stii, unde ai gresit si la ce te-ai incurcat. Si nici sa iti dea un raspuns detaliat la o intrebare sumara si nespecifica.

Deci ca sa raspund exact la intrebarea ta, da, cred ca sant membri care te pot ajuta cu lamuriri. :)



  Gata, l-am modificat.

mircea_p

#3
La punctul (b) se cere puterea medie disipata la urcarea pe plan.
Corpul nu se misca cu o viteza constanta pe plan. Viteza scade de la v0 (la baza planului) la zero in punctul cel mai de sus.
De aia raspunsul obtinut de tine nu este corect.

Acum la (c). Cand urca pe plan, atat geutatea cat si forta de frecare sant in sens opus miscarii, nu?
Deci lucrul mecanic efectuat de amandoua e negativ. Cand aplici teorema vaiatiei energiei cinetice pentru urcare, tine cont de asta. La coborare se pare ca ai scris corect.

Faptul ca ti-a dat -200 J e evident incorect, fara sa faci calcule. Mai inatai, energia cinetica e intotdeauna pozitiva.
Si doi, dupa ce s-a miscat pe plan cu frecare, revenind in acelasi punct, energia nu poate avea aceeasi valoare ci trebuie sa scada. Asta pentru ca frecarea este o forta  neconservativa.  ;)