Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica.Care e formula vitezei medii?

Creat de Nikolle007, Septembrie 15, 2013, 12:44:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Care e formula vitezei medii? Stiu ca nu e V1+V2/2

valangjed

Pai ... nu scrie in cartea de fizica? ;)
Viteza medie este raportul dintre distanta parcursa si timpul in care s-a parcurs aceasta distanta.Ca sa dau un exemplu:Daca un mobil parcurge 2m in 2s si urmatorii 6m in 8s, viteza lui medie este (6m+2m)/(2s+8s)=8/10 m/s=0.8 m/s.Vitezele , tot medii, pe cele doua portiuni sunt 1m/s respectiv 0.75m/s.In cazul in care avem miscare accelerata cu acceleratia "a", pentru a calcula viteza medie trebuie facut la fel.Se afla spatiul parcurs intr-un anumit timp si se face raportul dintre acestea.Un exemplu bun , zic eu, pentru intelegerea acestor termeni este folosit la masini, "acceleratie de la 0 la 100 km/h in 5 secunde".Ca sa usurez calculul o sa spun "de la 0 la 100 m/s", pentru a calcula acceleratia folosim ecuatia vitezei:V=V0+at, cum V0=0 avem V=at, de unde a=V/t=100/5 m/s^2=20 m/s^2.Pentru a calcula viteza medie, in acest caz, folosim ,iarasi, ecuatia lui Galilei si aflam distanta(delta x).Cunoscand distanta, cunoscand timpul, facem raportul intre ele si aflam ... ghici ce? :D...viteza medie.
Sper ca am explicat bine, pedagogia nu e cel mai tare "punct" al meu. :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

HarapAlb

Folosesti definitia valorii medii a unei functii:

[tex]\bar v=\frac{1}{t_2-t_1}\int_{t_1}^{t_2} v(t)dt[/tex]

valangjed

Din prezentare am inteles ca are 17 ani.Ma indoiesc ca stie ce inseamna "serpisorul" acela de la t1 la t2 :)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Nikolle007

Am aproape 18 ani. O sa invat si acela, multumesc amandurora pentru raspuns. :)

HarapAlb

Formula asta se invata la matematica in liceu din cate imi amintesc.

valangjed

Nu cunosc actuala programa dar pe vremuri integralele se invatau in clasa a XII-a.Nicole 007 cred ca astazi incepe clasa a XII-a.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

puriu

Pe vremuri si mai vechi am invatat analiza matematica intr-a XI-a (si ultima). Simbolul integralei era numit "coada vacii".

mircea_p

Deci pe vremea aia "sa ajungi la coada vacii" insemna sa termini liceul.   :)
De atunci s-a mai schimbat sensul.

valangjed

Off topic, off topic, off topic, oare e chiar atat de greu sa explicam unei eleve (copil normal, de altfel) ce e "aia" viteza medie?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Pai nu ati explicat deja? Atat in cuvinte (valangjed) cat si in serpisori (H. Alb).
Crezi ca mai trebuie explicat ceva? Mai ales ca Nikolle nu a mai revenit la topicul asta.