Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica. Subiectul 3 Bacalaureat 2009.

Creat de Nikolle007, Septembrie 14, 2013, 09:54:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

La punctul a.   am incercat sa determin lucrul mecanic al fortei de frecare, dar nu stiu distanta aprcursa, iar in problema nu e precizata. Forta de frecare stiu cat e, dar distanta cum o pot afla?
La punctul b. Am calculat Variatia energiei mecanice= Variatia Energiei cinetice + Variatia Energiei Potentiale. Am obtinut -626J. Apoi, stim ca Variatia Energiei Mecanice e Lucrul mecanic al fortelor neconservatice, in acest caz, Lucrul mecanic al Fortei de frecare e miu*m*g*d*cos180 care da -2,5*d . Apoi am egalat -625 cu - 2,5*d si am obtinut ca d=250 m.   Cand m-am uitat la raspunsuri, d era 125 m. Deci nu inteleg, unde am gresit?

 Va rog sa ma lamuriti.
Problema e postata in imagine


valangjed

E mai simplu sa incepi cu punctul b).Cunosti viteza la baza planului inclinat, cunosti viteza finala (egala cu zero).Faci compunerea fortelor pe planul orizontal si afli acceleratia apoi , di ecuatia lui Galillei afli distanta.
"Lucrurile ar fi simple daca nu am gandi atat de complicat." :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Nikolle007

Citat din: valangjed din Septembrie 14, 2013, 11:40:48 PM
E mai simplu sa incepi cu punctul b).Cunosti viteza la baza planului inclinat, cunosti viteza finala (egala cu zero).Faci compunerea fortelor pe planul orizontal si afli acceleratia apoi , di ecuatia lui Galillei afli distanta.
"Lucrurile ar fi simple daca nu am gandi atat de complicat." :D

Mersi de idee :)

mircea_p

#3
Citat din: Nikolle007 din Septembrie 14, 2013, 09:54:49 PM
La punctul a.   am incercat sa determin lucrul mecanic al fortei de frecare, dar nu stiu distanta aprcursa, iar in problema nu e precizata. Forta de frecare stiu cat e, dar distanta cum o pot afla?
La punctul b. Am calculat Variatia energiei mecanice= Variatia Energiei cinetice + Variatia Energiei Potentiale. Am obtinut -626J. Apoi, stim ca Variatia Energiei Mecanice e Lucrul mecanic al fortelor neconservatice, in acest caz, Lucrul mecanic al Fortei de frecare e miu*m*g*d*cos180 care da -2,5*d . Apoi am egalat -625 cu - 2,5*d si am obtinut ca d=250 m.   Cand m-am uitat la raspunsuri, d era 125 m. Deci nu inteleg, unde am gresit?

 Va rog sa ma lamuriti.
Problema e postata in imagine

Te contrazici putin, nu?
Spui ca la punctul (a) nu poti calcula lucrul mecanic al frecarii pentru ca nu stii distanta. Dar apoi la punctul (b) il calculezi din variatia energiei cinetice. :)
Asta trebuie sa faci de la inceput. Pe planul orizontal energia potentiala e constanta asa ca singura energie care variaza e cea cinetica. Revezi calculele si vei obtine rezultatul corect pentru lucrul mecanic. Si apoi d  rezulta usor.