Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema Termondinamica

Creat de Higgs, Iulie 31, 2013, 12:46:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Orakle

#15
Am ajuns sa o rezolv si eu intr-un final! :)
Si exact asa este rezultatul cum ai scris.Presiunile din cele doua compartimente nu vor fi egale si nici temperaturile.Eroarea mea initiala  a fost indusa de nenaturalitatea acelei membrane (care lasa sa treaca chiar orice atom in vasul doi dar in sens invers nu lasa nimic)
Frumoasa problema dar nu mai vreau sa aud de ea ! :)

puriu

Membrana nu este numai nenaturala, ci si interzisa de termodinamica. Amestecul gazelor are loc spontan si cu crestere de entropie. Separarea lor (scaderea entropiei) poate avea loc numai cu consum de energie.

mircea_p

O membrana semipermeabila cu 100% eficienta e poate "nenaturala". La fel ca un plan fara frecare, un punct material sau un gaz ideal.

Asta nu inseamna ca membranele semipermeabile nu exista si nu opereaza. Sant folosite in multe aplicatii. Daca contrazic legile termodinamicii inseamna ca opereaza in ilegalitate. :)

In problema de fata analiza e complicata de faptul ca sistemul nu e izolat ci in contact cu doua surse. Deci entropia poate sa creasca sau sa scada, cum vrea ea. Gazul poate primi sau ceda energie.
Dar la temperatura constanta, intr-un sistem izolat,  gazul 1 se extinde prin membrana in tot volumul deci entropia ar trebui sa creasca. Ceea ce e OK, nu?

Orakle

Citat din: mircea_p din August 09, 2013, 11:34:07 PM
O membrana semipermeabila cu 100% eficienta e poate "nenaturala". La fel ca un plan fara frecare, un punct material sau un gaz ideal.

Asta nu inseamna ca membranele semipermeabile nu exista si nu opereaza. Sant folosite in multe aplicatii.

Ai perfecta dreptate.
Doar am specificat ideea ce m-a indus in eroare sa insist pe ideea ca presiunile vor fi egale.


Higgs

Am citit discutia voastra legata de membrana. Am observat termenul "entropie". Profesorul nostru de fizica ne-a specificat termenul si a spus ca va sari peste el, deoarece nu ar avea rost sa ne explice. Asa ca va intreb pe voi, ce inseamna, pe scurt, entropia?

puriu

Definitia entropiei S (unul dintre parametrii de stare ai gazelor) este dS = dQ/T.