Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gheata de la Polul Nord se topeste in 2008

Creat de Adi, Iulie 01, 2008, 01:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Overmind

Exact acea gheata compenseaza volumul topit, astfel incat volumul de apa in oceanul planetar ramane aproximativ constant.

Electron

Overmind, oceanul planetar are nivelul actual pentru ca o parte din apa este inghetata pe uscat (mai ales la poli). Daca toata aceasta gheata se topeste, ea va merge "in ocean" si va ridica nivelul acestuia. Sau nu esti de acord?

e-
Don't believe everything you think.

Overmind

* Cum arata calota polara in anii 1979 si 2003:

S-a super-inundat ceva ?
Nu.
Inca nu am o poza identic pozitionata din 2008, dar ceva asemanator se poate constata la scara mai mica si in cazul Groenlandei, unde majoritatea ghetii era peste nivelul 0, iar acum este topita.

Adi

Deci tu esti de acord ca daca gheata din ocean se topeste, nivelul oceanului nu se modifica deloc, dar daca se topeste de pe uscat, nivelul oceanului creste.  Bun, aici suntem de acord.

Atunci tu pari a spune ca s-a topit suficient de multa gheata din Groenlanda cat sa fi crescut nivelul oceanelor foarte mult. Atunci eu te intreb: cata gheata s-a topit si cu cat trebuia crescut nivelul oceanelor? Cat de precis s-a masurat cresterea nivelului oceanului? Si toate astea vazute in timp, caci proabil variaaza de la anotimp la anotimp ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Cum s-au facut masuratorile n-am cum sa spun cu exactitate din moment ce nu le-am facut eu. De eco-cercetare nu ma ocup deocamdata, dar am colegi care o fac si de la ei pot obtine date mai exacte.
Oricum exagerari sunt multe. De exemplu - citat de la World Environment Day 2007:
CitatA total meltdown of the Greenland ice sheet would trigger an estimated seven metre rise in sea levels. Even just a 20 per cent melting of Greenland and a five per cent melting of Antarctica would result in a four to five metre sea level rise.
Eu sunt foarte curios cand s-o topi toata si nu va fi nici o crestere semnificativa al nivelului apei ce-or mai zice.
Urmariti documentarul "Marea escrocherie a incalzirii globale" sa vedeti si alte pareri. Chiar daca nu sunteti de acord cu ele, va vor deschide alte vederi asupra acestor lucruri.

Adi

Pai intai sa faca mai multi estimarea ca va creste nivelul oceanului cu 7 metri. Apoi sa vedem intr-adevar cand se va intampla. Pana atunci, insa, nu mai fii asa de sigur pe tine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Nastase Mihail

Imi permit sa aduc in discutie concluziile mele cu privire la aceasta formidabila incalzire globala. De prin toamna lui 2007 mi-am dat seama ca e o mare gogorita cum ca noi oamenii incalzim ditamai planeta. Cineva chiar isi bate putin joc de noi cu invinovatirea noastra a oamenilor. Cauzele se pare ca sint: un ciclu de cam 13000 ani, intrarea intregului sistem solar intr-o zona energizata a galaxiei, acea planeta a-12-a, care ramine a se confirma existanta ei si aportul oamenilor de cam 5% la aceasta incalzire. Un singur vulcan de marime medie, cum este St Helen, aduce o incalzire de cam 1 grad si arunca in aer reziduuri cit omenirea in multi ani. Gelfstreamul incalzeste cit 1 milion de centrale electrice mari. Si sint vreo zece astfel de curenti. Soarele si vulcanii sint sursele gigantice de incalzire si nu oamenii. Se stie deja ca toate planetele, inclusiv soarele, s-au incalzit cu 1-2 grade, deci cauza cea mai mare s-ar putea sa fie intrarea intregului sistem solar in acea zona energizata. Eu sint curios cum vor evolua lucrurile, fiindca stiu ca va mai veni o iarna extrem de grea ca o ultima iarna normala si daca dupa aceea ramine clima calda pentru vreo 2000 ani, dupa cum se spune,  sau se revine la normal sau poate o racire foarte puternica. Lucrurile sint serioase daca apar oscilatii de clima mai mari decit acestea.

Adi

Anul 2008 a fost cel mai rece an al acestui deceniu, dar in acelasi timp mai cald decat media 1960-2000, conform acestui articol amplu de la HotNews.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Overmind din Decembrie 23, 2008, 02:10:43 PM
Cum s-au facut masuratorile n-am cum sa spun cu exactitate din moment ce nu le-am facut eu. De eco-cercetare nu ma ocup deocamdata, dar am colegi care o fac si de la ei pot obtine date mai exacte.
Oricum exagerari sunt multe. De exemplu - citat de la World Environment Day 2007:
CitatA total meltdown of the Greenland ice sheet would trigger an estimated seven metre rise in sea levels. Even just a 20 per cent melting of Greenland and a five per cent melting of Antarctica would result in a four to five metre sea level rise.
Eu sunt foarte curios cand s-o topi toata si nu va fi nici o crestere semnificativa al nivelului apei ce-or mai zice.
Urmariti documentarul "Marea escrocherie a incalzirii globale" sa vedeti si alte pareri. Chiar daca nu sunteti de acord cu ele, va vor deschide alte vederi asupra acestor lucruri.
Overmind,
    Exista estimari ale volumului gheturilor din Groenlanda si Antarctica. Le poti imparti la suprafata oceanului planetar si obtii o aproximatie a variatiei nivelului oceanelor; e simplu de tot.

Overmind


ionut

Citat din: Overmind din Ianuarie 07, 2009, 04:31:20 PM
Aveti la indemana aceste estimari ?
Daca te uiti pe Wikipedia, o sa vezi ca volumul estimat al ghetii aflate in Groenlanda este de 2.85 km^3.
    Suprafata oceanului planetar este de 361 milioane km^2. La un calcul simplu reiese ca topirea in totalitate a ghetii din Groenlanda ar duce la inaltarea nivelului oceanului planetar cu 7.9 m
    Daca te indoiesti de aceste estimari atunci va trebui sa mergem acolo sa masuram personal. Dar orisicat, sa zicem ca ar fi de 10 ori mai putina gheata acolo si tot obtii o variatie de aproape 1 metru. Daca mai adaugam si gheata din Antarctica (care e cam 90% din gheata de pe tot globul) e suficient ca sa obtii schimbari majore ...

Coesite

Da, dar cresterea nivelului oceanului planetar nu se va face peste noapte si nici intr-un an, ci va fi un proces lent, cine stie daca esti norocos si esti intr-o zona de uplift atunci nici nu iti dai seama  :D

ionut

Citat din: Coesite din Ianuarie 07, 2009, 06:27:52 PM
Da, dar cresterea nivelului oceanului planetar nu se va face peste noapte si nici intr-un an, ci va fi un proces lent, cine stie daca esti norocos si esti intr-o zona de uplift atunci nici nu iti dai seama  :D
Bineinteles, sunt de acord ca aceasta topire se va face oarecum lent la scara umana. Am vazut totusi niste documentare pe Discovery sau National Geographic care sugereaza ca o crestere brusca a oceanului planetar ar fi posibila fara topirea gheturilor daca calotele de gheata de pe uscat "aluneca" in ocean. Unii cercetatori ai ghetarilor din Groenlanda sugereaza ca o alunecare masiva ar fi posibila datorita pungilor de apa ce se formeaza sub ghetari datorita topirii si care micsoreaza frecarea cu uscatul.

Overmind

Un volum de gheata convertit intr-unul de apa la 4C va ocupa ~91 % din spatiul initial. Totul se reduce la cata gheata este peste nivelul 0 si cata este sub nivelul 0.

ionut

Citat din: Overmind din Ianuarie 08, 2009, 11:45:10 AM
Un volum de gheata convertit intr-unul de apa la 4C va ocupa ~91 % din spatiul initial. Totul se reduce la cata gheata este peste nivelul 0 si cata este sub nivelul 0.
M-am referit doar la gheata de pe uscat (Groenlanda si Antarctica)