Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

evolutie? care evolutie?

Creat de trecator, Iunie 05, 2013, 03:43:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Carambul din Ianuarie 01, 2014, 09:50:17 PM
Am vazut aici pe topic argumente mai mult decat suficiente. Chiar nici unul sa nu recunoasteti?
Ok, hai cu citatele de rigoare si cu argumentele tale. Daca le ai.

CitatNici unul nu are curajul? Probabil ca nu vreti sa va pierdeti pozitia si respectul printre membrii forumului. We got to stick together.
Da, e greu sa lupti cu ... conspiratia de pe acest forum. Dar tu poti ori incerca sa faci asta, ori sa ramai la afirmatii fara nici o relevanta. Ai curajul?

CitatFara suparare dar cu asa aparatori am ramas fara univers. Veniti repede cu ceva ipoteze ca plutim aiurea prin spatiu, cine stie unde ne duce valul.  ;D
Eu nu ma supar, dar nici nu inteleg despre ce vorbesti. Vrei totusi sa vii cu argumentele tale cu care iti sustii afirmatiile, sau vrei doar sa te dai rotund?

e-
Don't believe everything you think.

Carambul

Argumentele date de trecator sunt mai mult decat clare. Si nu sunt putine. Deci nu are rost  sa dau copy paste la ce  postat el.

Dupa cum vad eu: "A trecut trenul peste voi si voi nici v-ati dat seama".  :)

sumalan dorin

#212
 Carambul ,argumentele tale elucubrante (cele cu trimitere la Trecator) ma face sa cred ca esti un soi de pseudo-intelectual,Viata v-a demonstra daca am sau nu dreptate.

Pana atunci iti doresc si tie,trecere usoara cum i-am dorit si utilizatorului Trecator.

Alin.D.Zaharia

Citat din: Carambul din Ianuarie 01, 2014, 07:06:41 PM
bla bla bla Sau ca un meci de tenis Nadal - Yorgovisevici 6-0; 6-0. bla bla bla
Citat din: Şumi din Ianuarie 02, 2014, 03:02:02 PM
Pana atunci iti doresc si tie,trecere usoara cum i-am dorit si utilizatorului Trecator.

Chiar așa greu vă este să realizați că trecator = Carambul?

HarapAlb

Citat din: Alin.D.Zaharia din Ianuarie 03, 2014, 03:27:58 PM
Chiar așa greu vă este să realizați că trecator = Carambul?
Nu ne-am dat seama, s-a camuflat bine de tot  ;D
Oricum interventiile offtopic neconstructive sunt interzise (puntul 4.6 din regulament) si mesajele de genul asta ar trebui sterse.

Electron

Citat din: Carambul din Ianuarie 02, 2014, 12:19:32 PM
Argumentele date de trecator sunt mai mult decat clare.
Bun, daca sunt clare pentru tine, numa' bine o sa poti sa le clarifici si pentru ceilalti. :)

CitatSi nu sunt putine. Deci nu are rost  sa dau copy paste la ce  postat el.
Nu trebuie sa copiezi toate argumentele pe care le vezi tu, deodata. Ia-le pe rand, incepe cu cel mai clar si mergem pas cu pas. Dar hai cu ceva concret, ca batutul apei in piua nu e productiv.

CitatDupa cum vad eu: "A trecut trenul peste voi si voi nici v-ati dat seama".  :)
Dupa cum vad eu, nu ai nimic cu care sa-ti sustii afirmatiile gratuite si tu nici macar nu ti-ai dat seama.  ::)


e-
Don't believe everything you think.

Carambul

NU sunt userul trecator. Din cate am vazut eu, omul v-a spus pe fata tot ce a avut de spus. Chiar a fost destul de impertinent cu voi, asa ca ce rost avea sa intre cu alt nick.

Argumentele sunt logice si clare. Mai greu este pentru voi sa recunoasteti ca ati gresit si ca ati crezut ( si inca mai credeti ) in niste minciuni. Incepand cu principiul universului care s-a dovedit gresit si toate celelalte. Mai clar ca trecator nu pot sa vi le spun eu. Daca n-ati inteles de la el (sau nu ati vrut sa intelegeti) de la mine nici atat nu o sa intelegeti. Asa ca...



Electron

Bun, deci nu ai nimic concret de zis, doar bati apa in piua, asa ca ... ce cauti aici?

Tu chiar nu-ti dai seama cat de ridicol esti sa emiti judecati de valoare despre lucruri si argumente (argumentele lui "trecator") pe care nu le poti sustine cu nimic personal, decat prin eroarea apelului la autoritate? Utilizatorul "trecator" poate se insala, ca doar e si el om. Ce te faci atunci, il crezi doar pentru ca el a spus ce a spus? Eu de exemplu sunt convins ca se insala pentru ca a demonstrat ca are niste pretentii complet denaturate si ridicole de la stiinta, cum a dezvaluit spre finalul sirului de plecari definitive si consecutive. Daca ii impartasesti epistemologia, atunci sa fii sanatos, pentru ca asta inseamna ca nu se poate discuta serios si relevant nici cu tine, cum nu s-a putut discuta serios si relevant nici cu "trecator" pe care il ridici in slavi. Ramane un mister pentru mine, totusi ce cauti pe aici.


e-
Don't believe everything you think.

Carambul

Sa-ti elucidez misterul atunci. Argumentele lui trecator nu sunt personale ca sa se insele. Ci sunt din stiinta si chiar multe sunt din cosmologia Big-Bang. El doar a scos in evidenta faptul ca se bata cap in cap Big-Bang cu ..... Big-Bang.

Mi-a placut mult topicul si m-a amuzat in acelasi timp si atunci am intrat si mi-am exprimat aprecierea fata de unii (unul) si amuzamentul fata de altii.

Electron

Citat din: Carambul din Ianuarie 08, 2014, 07:10:03 PM
Argumentele lui trecator nu sunt personale ca sa se insele. Ci sunt din stiinta si chiar multe sunt din cosmologia Big-Bang. El doar a scos in evidenta faptul ca se bata cap in cap Big-Bang cu ..... Big-Bang.
Ei vezi, exact aici se insala si el si in consecinta si tu. E plin forumul de ignoranti care atribuie porpriile lor elucubratii stiintei, si apoi fac mare scandal cum ca acele elucubratii sunt gresite. Pai e clar ca sunt elucubratii, ce nu le e lor clar este ca ei sunt cei care nu au inteles nici pe departe ceea ce critica, iar argumentele lor sunt doar atat, ale lor, iar faptul ca sunt nule dovedeste doar cat de ignoranti sunt.

Acum, daca tu ai impresia ca vreunul din argumentele lui "trecator" este intr-adevar sustinut de vreo teorie din paradigma actuala a stiintei, te invit sa-l precizezi si sa demonstrezi respectiva apartenenta. Daca poti, desigur.

E foarte simplu sa faci afirmatii bombastice despre stiinta actuala, mai ales cand habar nu ai despre ce vorbesti. Daca ai lasa la o parte superficialitatea cu care raspunzi aici si te-ai documenta in legatura cu ceea ce se discuta de exemplu in acest topic, ai descoperi singur lucruri interesante, care merita efortul, daca chiar te intereseaza subiectul.

E si mai usor sa faci afirmatii generale fara nimic concret. Inca astept sa prezinti ceva concret, un citat, o idee, un argument, ceva pe baza caruia sa putem discuta la modul serios. 

CitatMi-a placut mult topicul si m-a amuzat in acelasi timp si atunci am intrat si mi-am exprimat aprecierea fata de unii (unul) si amuzamentul fata de altii.
Da, o atitudine foarte constructiva, ce sa zic! Ce-ar fi sa-ti demonstrezi interesul pentru cunoasterea adevarului si sa participi totusi la subiect, nu doar cu meta-aprecieri tipice de troll?


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

#220
Citat din: Sieglind din Iunie 09, 2013, 10:48:06 PM
Citat din: trecator din Iunie 08, 2013, 07:11:38 PM
Acele trei cuvinte sunt acestea: inexistenta undelor gravitationale.

Daca nu stii despre ce vorbesc, intereseaza-te (nu-mi cere mie sa te informez despre propria ta fizica sau cosmologie). Iar pentru dovada inexistentei (!), cauta LIGO.


Minţi. Cercetarea e departe de-a se fi încheiat. LIGO trece într-o treaptă superioară (complet operaţional în 2016):
An additional data run with the modified Enhanced LIGO detectors reached completion in 2010. The Advanced LIGO project will completely upgrade the three U.S. gravitational wave interferometers, bringing these instruments to sensitivities that should make gravitational wave detections a routine occurrence. The U.S. National Science Foundation leads in financial support for Advanced LIGO. Funding organizations in Germany, the U.K. and Australia also have made significant commitments to the project. Together with Advanced Virgo, Advanced LIGO will bring gravitational wave astronomy to maturity.

https://www.advancedligo.mit.edu/

La fel şi colegii lor europeni (nemţi, cum altfel?!)
http://www.geo600.org/research-highlights/geo600-has-reached-a-sensitivity-of-2b710-22-221ahz-1




http://www.scientia.ro/blogul-catalina-oana-curceanu/6058-au-fost-descoperite-undele-gravitationale.html

http://www.cfa.harvard.edu/news/2014-05

http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,4675.msg63116/topicseen.html#msg63116

Şi chiar de nu s-ar adeveri acum, ar putea fi altă dată.
Iar dacă nu, e posibil ca altcineva să construiască un nou model, să avanseze o nouă teorie.
Aşa că ... aşteptarea va fi răsplătită oricum: ceva nou tot urmează, e imediat "după colţ".

Vorba lui Popper: Infirmabilitatea este o virtute a unei teorii.  

Oder?  ;D

Edited: http://bicepkeck.org/faq.html

ion adrian

Daca nu redeschidea Sieglind subiectul cred ca nu-l observam.
Sunt mult prea multe postari ca sa le pot citi mai ales in sistemul in care o postare este impanata de citate din altele, toate scoase din context.
Dar asa telegrafic am observat ca de fapt nu se incearca sa se raspunda la intrebarea cu care incepe firul ci se umbla pe cosmologie si evolutie a universului.
La intrebarea pusa nu sunt decat trei raspunsuri:
a) Universul nu are finalitate si desvoltarea sa in timp este doar intamplatoare;
b) Are finalitate in toate cele si intamplarea este doar o aparent prin care ni se releva necesitatea;
c) Exista o finalitate prin legile care-l guverneaza care au in ele aceasta preformare asa cum finalitatea unei bile pe un plan inclinat este determinata strict de niste legi imuabile cel putin in perioada de observatie in prezent si in trecut cat putem urmari lucrurile, dar pot interveni si accidente de parcurs.

Inclin sa cred ca raspunsul corect este c) desi este cel mai greu de descris si daca trec in evolutia de la regnul mineral la regnul viu cred ca va apare un regn(metaforic botezat cu acest termen) al intelectului, al nousului cum spun eu, desigur format din fiinte materiale vii si nu din computere sau duhuri. :)

Nu cred ca mai pot adauga ceva la cele spuse asa ca succes in continuarea discutiei voastre.:)


Sieglind

Şi eu revin:

Citat din: trecator din Iunie 11, 2013, 07:07:39 PM

Citat din: Sieglind din Iunie 09, 2013, 10:48:06 PM
Minţi.

Nu, tu minti atunci cind ma acuzi ma mint.


Citat din: Sieglind din Iunie 09, 2013, 10:48:06 PM
Cercetarea e departe de-a se fi încheiat. LIGO trece într-o treaptă superioară (complet operaţional în 2016) 

Da, stiu de advanced LIGO. Stiu si ca alte tari vor ori sa se implice ori sa-si initieze propriile lor cercetari. Si toate astea nu conteaza absolut deloc, caci realitatea ramine ca nu exista nici o detectie. Daca si cind aceasta realitate se va schimba, atunci desigur ca voi fi nevoit sa-mi ajustez pozitia. Pina atunci insa, tu esti nevoit sa-ti ajustezi pozitia.

Concluzie: tu esti dovedit mincinos.


Nimic, nimic?   ::)