Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Termodinamica

Creat de Sarah, Mai 29, 2013, 08:01:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sarah

Avem transformările unui gaz ideal monoatomic .

Trebuie să se scrie în ordine crescătoare volumele stărilor gazului .
Eu am făcut în acest fel :
P1V1/T1 deci V1=P1/T1=2Po/T1
                   V2=P2/T2=Po/T1 de unde observăm că V1=2V2
                   V3=P3/T3=Po/2T1 vedem că V3=V1=2V2
Cum să fac cu V4?

Mai tîrziu se cere determinarea V4 , dacă V1=Vo.

valangjed

Adica volumul este raportul intre presiune si temperatura?Nu cred.
Intre 1 si 2 ai o transformare izoterma pentru ca temperatura ramane constanta.Trebuie sa reiei rationamentul de la inceput fiindca ceea ce ai scris este "total aiurea".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sarah

Mult probabil că-i aiurea, tocmai de aeea și întreb .
E cumva Q=L căci fiind transformare izotermă. dU=0 , însă L=(V2-V1) nu mi se potrivește ,căci trebuie să stabilim valoarea crescătoare a fiecărei separat,nu și în ansamblu ,grupate oarecum.
miuRT? noo deși putem deduce din ea temperatura pentru o asemenea condiție ,în cazul dat ar fi V1=miuRT/P ceea ce arată și mai aiurea...
E posibil să explicați un pic mai explicit, asta nu-i  mură-n gură cu problema rezolvată, în schimb ar economisi timpul și m-ar ajuta mult .

mircea_p

#3
Citat din: Sarah din Mai 30, 2013, 01:53:44 AM
Mult probabil că-i aiurea, tocmai de aeea și întreb .
E cumva Q=L căci fiind transformare izotermă. dU=0 , însă L=(V2-V1) nu mi se potrivește ,căci trebuie să stabilim valoarea crescătoare a fiecărei separat,nu și în ansamblu ,grupate oarecum.
miuRT? noo deși putem deduce din ea temperatura pentru o asemenea condiție ,în cazul dat ar fi V1=miuRT/P ceea ce arată și mai aiurea...
E posibil să explicați un pic mai explicit, asta nu-i  mură-n gură cu problema rezolvată, în schimb ar economisi timpul și m-ar ajuta mult .
L=(V2-V1) nu are sens dac L este lucrul mecanic si V este volumul.

Volumul in functie de p si V se poate obtine din ecuatia de stare.
Asa cum l-ai si obtinut mai sus. De ce e aiurea?

Textul ala cu albastru e un mister pentru mine. Sper ca tu il intelegi. :)
Ceea ce trebuie sa afli e relatia intre cele 4 volume. De la cel mai mic la cel mai mare sau invers.
Poti exprima explicit valoarea volumului pentru primele 3 (V1, V2, V3) dar nu e nevoie.
De exemplu, intre 1 si 2, presiunea scade la temperatura constanta deci volumul scade. Reulta ca V2>V1, nu?
Intre 2 si 3, temperatura creste la presiune constanta. Ce se intampla cu volumul?