Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Optica

Creat de Sarah, Mai 22, 2013, 09:03:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sarah

Hey Bună. Vă rog frumos să mă ajutați, căci nu știu cum să rezolv această "problemă", deși nu e ceva nou pentru voi.
Știu că e foarte ușoară, dar ...
"Problema: Punctul A se mișcă cu viteza de 2cm/s,perpendicular pe axa optică principală a unei lentile convergente cu distanța focală de 15 cm .Determinați cu ce viteză se deplasează imaginea ei,dacă distanța punctului A de la lentilă este egală cu 20 cm. "
Deci,imaginea este reală,răsturnată și mărită . Problema este că punctul e în continuă mișcare , eu trebuie să fac o concordanță între viteza și deplasare ?! Nu știu care formule să utilizez în exactitate, nu pot vedea imaginea întregii situații, ajutați-mă să oglindesc totul mai bine și să înțeleg . M-am gîndit la s=v*t, doar că nu avem nimic de-a face cu timpul . Luînd în considerație că imaginea este mărită, nu se deplasează mai rapid? dar cum să o demonstrez?

Sarah

Mersi pentru atenția dumneavoastră și ajutorul oferit , dar m-am descurcat deja , era și mai ușor decît gîndeam .
Păcat totuș că sunteț atît de vrednici și nu vă ajutați (în cele mai multe cazuri) , căci adesea noi chiar nu avem de cine întreba și nu toți (din păcate) îs cu super abilităț de a judeca în maniera matematică.
orcum,succese iubitorilor de fizică!  ;)

HarapAlb

Cu placere draga Sarah.