Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Autoinductanta

Creat de RaduH, Mai 18, 2013, 09:13:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Ce se intampla cu autoinductanta unei bobine daca are un miez conductor neferomagnetic ?

Sunt de acord ca fluxul magnetic scade, curentii indusi generand probabil o inductie magnetica contrara, daca nu cumva fluxul magnetic se si anuleaza, dar ce se intampla cu autoinductanta ei ?

Sau in fine cum se interpreteaza problema inductiiei mutuale.
Ma intereseaza ce inductanta pot interpreta in circuitul electric cu care e alimentata bobina.

Dar daca am o masa conductoare undeva in apropierea bobinei. Tot neferomagnetica.

puriu

Postul este cam incurcat incepand cu titlul. Nu exista termenul autoinductanta ci sunt doi termeni: fenomenul de autoinductie si marimea fizica inductanta.
Daca o bobina are un miez paramagnetic inductanta creste putin. Daca e diamagnetic scade putin. Daca miezul e conductor in curent alternativ curentii turbionari indusi produc o scadere aparenta a inductantei. La fel se intampla si daca pun un corp conductor oriunde in campul bobinei. Scaderea inductantei depinde de forma, dimensiunea si natura materialului conductor si de frecventa curentului de masura. La frecvente mari curentii turbionari scad mult din cauza efectului pelicular.
Fenomenul de inductie mutuala apare cand doua bobine inseriate sunt cuplate magnetic, adica atunci cand o parte a fluxului magnetic produs de o bobina trece prin a doua si reciproc. Indiferent de inductanta fiecarei bobine fluxul magnetic comun este acelasi. In valoarea inductantei totale apare o inductanta mutuala care se aduna sau se scade de doua ori la suma celor doua inductante. Se aduna cand bobinele sunt legate in faza si se scade cand sunt in antifaza.

RaduH

Multumesc [entru raspuns.
Deci inteleg ca daca aduc de exemplu apa sarata dare e conductoare indeva in apropierea bobinei o sa creasca inductanta putin.
Sau in fine e masurabil.
Ce nu inteleg e daca depinde numai de frecventa si geometrie sau si de intensitatea curentului din bobina ?!

Pozitron

Am schimbat numele topicului.

<Pozitron>

ariel55

Sincer, de autoinductanta nu am auzit pana acum, de autoinductie, da.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

RaduH

Atunci scuze autoinductia. La ce intreb eu e cam neclar cat e autoinductie si cat e inductie mutuala.

puriu

Variatiile mici de inductanta sunt masurabile cu punti profesionale sau, mai usor, cu frecventmetrul. Bobina se pune in circuitul unui oscilator LC cu frecventa suficient de mare. Se pot masura astfel variatii de milionimi a inductantei.