Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Valoarea fortei....

Creat de mandark, Aprilie 12, 2013, 02:29:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


ariel55

Asa...si tu cum ai gandit problema? Un desen, ceva?Sau este o problema de colectie?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mandark

Citat din: ariel55 din Aprilie 12, 2013, 03:15:13 AM
Asa...si tu cum ai gandit problema? Un desen, ceva?Sau este o problema de colectie?


[tex]F_{x}-F_{f}=0 (viteza constanta) [/tex]
[tex]Fsin\alpha-\mu N=0[/tex]
[tex]Fsin\alpha-\mu (-mg+F_{y})=0[/tex]
[tex]Fsin\alpha+\mu mg -\mu Fcos\alpha=0[/tex]
[tex]F(sin\alpha-\mu cos\alpha)=-\mu mg[/tex]
[tex]F=\frac{-\mu mg}{sin\alpha-\mu cos\alpha}[/tex]
Daca rezolv fractia asta imi da [tex]F=\frac{5}{3}*10^2N[/tex] ,doar ca nu se potriveste cu nici o varianta de raspuns.

HarapAlb

Cand calculezi forta de frecare se considera mai degraba modulul normalei. Forta de frecare este proportionala cu forta de apasare dintre corpuri (se presupune ca greutatea este mai mare decat componenta verticala a fortei care trage de corp) si in sens opus miscarii.

Orakle

Vezi ca cel mai probabil se considera verticala ca fiind orientata in jos
In acest caz componenta fortei perpendiculara pe directia miscarii apasa corpul nu il ridica (deci cele doua forte,forta de greutate si Fy au acelasi sens si se aduma nu se scad) In acest caz obtii 125 N

VERTICÁL, -Ă, verticali, -e, adj. Care este orientat perpendicular pe un plan orizontal; care are direcția căderii corpurilor; (sens curent) care este orientat drept (în sus).