Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

2 probleme cu rotatie

Creat de Kn1ves, Martie 04, 2013, 02:50:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kn1ves



Asa cum a zis si mircea_p, in a 2-a problema se folosesc aproximatii pentru unghiuri mici, si de aceea timpul obtinut e o aproximatie buna pentru o distanta dintre piese destul de mica. Evident ca daca aceasta distanta creste, timpul obtinut din problema asta nu se mai aplica. Doar ca problema o sa se complice din ce in ce mai mult. E la fel ca si aproximatia care se face pentru aflarea perioadei oscilatiilor pentru pendulul matematic; cu cat amplitudinea de oscilatie creste, cu atat aproximarea isi pierde din acuratete.

virgil 48

 Nu am decat 28 de piese de domino, groase de cca 8 mm, cum sunt cele chinezesti
din comertul actual. Asezate la 8 mm, cad toate in cca 1 sec +, pentru 100 de piese
nu te poti astepta decat la max. 5 sec. Am marit distanta dintre piese la 8 mm fiindca
la una mai mica, prima piesa pe care o dezechilibrezi se intoarce la loc in pozitie
verticala. Nu am vrut sa imprim eu un impuls prin lovirea primei piese.
Cum se plaseaza aceasta constatare practica fata de rezultatul teoretic?

Kn1ves

Daca vrei sa calculezi timpul si sa compari rezultatele, ai nevoie, dupa cum am zis in problema de lungimea pieselor nu de grosimea lor. Pentru ca aproximatia sa fie buna (raspunsul la problema e doar o aproximatie), aseaza-le foarte aproape; poate chiar si mai aproape de 8 mm.

virgil 48

Citat din: Kn1ves din Martie 08, 2013, 06:38:08 PM
Daca vrei sa calculezi timpul si sa compari rezultatele, ai nevoie, dupa cum am zis in problema de lungimea pieselor nu de grosimea lor. Pentru ca aproximatia sa fie buna (raspunsul la problema e doar o aproximatie), aseaza-le foarte aproape; poate chiar si mai aproape de 8 mm.
Mi se pare ca grosimea pieselor are importanta in realitate. Am incercat a 2-a oara, de data aceasta
cu 100 piese de rummy, 38 mm inaltime, 4 mm grosime. Distanta dintre piese a fost de cca. 4 mm.
Timpul de cadere a fost cca. 1 sec, destul de dificil de cronometrat.
Cred ca rapotrul dintre grosimea pieselor si inaltimea lor, influenteaza serios rezultatul, ceace
nu se regaseste in raspunsul primit. Mai ales ca aplicand formula data, obtii un timp de cca.
10 ori mai mare. Ce parere aveti?