Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nu e tarziu niciodata!

Creat de infostar, Februarie 28, 2013, 01:32:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

infostar

Salutare tuturor.Din pacate nu prea am studiat fizica in ciclul gimnazial si am ajuns acuma la liceu sa nu inteleg chiar nimic.Am venit aici in speranta ca voi fi indrumat cu lectiile pe care ar trebuie sa le invat in ordinea in care sunt predate.Am nevoie doar de cele de electricitate.Desi inteleg fizica stiu ca se folosesc forumle pentru rezolvarea problemelor dar nu inteleg cum si de unde.Spre rusinea mea am ajuns in clasa a XI a si sunt aproape fara nici un fel de cunostinte in domeniul fizici mai precis la electricitate.Stiu in ce se masoara intensitate,tesiunea,rezistenta stiu diferenta dintre curentul continuu si curentul alternativ stiu legea lui ohm(dar nu stiu sa o aplic adica stiu doar la exercitile cele mai simple unde doar schimb ordinea ca sa aflu ce doresc si anume rezistenta,intensitatea,tensiunea).In mare stiu si legile lui Kirchoff stiu definitle si hai sa zicem ca stiu si sa le aplic ca se subintelege din definiti.Am ajuns la circuitele RLC serie si Paralel in curent alternativ stiu toate formulele si tot ce se intampla cu o bobina sau un condensator dar nu stiu sa aplic forumele...Daca doriti sa ma ajutati si pe mine cu materiale despre probleme,lectii etc.Cu toate ca stiu toate definitiile si formulele(principalul meu atu este ca am o memorie excelenta si imi amintesc tot exact) dar nu stiu sa le aplic....daca ati putea sa imi oferiti si mie niste probleme de la cele mai simple pana la unele mai complexe cu rezolvare cu tot iar eu voi incerca sa le rezolv singur apoi sa compar rezultatele.Multumesc mult tuturor!

Kn1ves

In clasa a 11-a nu se face acum curent alternativ?

infostar

Ba da se face insa daca nu ai cunostintele de baza nu faci mai nimic

infostar

Se pare ca in ciuda faptului ca eram foarte pesimist :)) chiar ma pricep la fizica am luat azi 8 la o problema si sa explic cum mi-a zis profesorul "Nu ma asteptam la o asa surpriza nu ca, cretini astia" cea ce vrea sa spuna e ca din 24 de elevi doar eu trec :)))............