Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria Globala

Creat de Orakle, Ianuarie 31, 2013, 10:03:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Orakle

#15
Buna
1
Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].
Chiar nu vad care este problema cu formula asta
2-Constanta de calare sau constanta de scalare (buna intrebare-habar nu am cum ar fi corect)
3-Sunt inca in doua dimensiuni (x,ct) i de acolo este versorul axei spatiale

Orakle

Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 10:26:36 AM
Chiar acum o sa ma uit unde apare formula asta,asa la prima vedere nu imi place echivalenta care apare acolo,formula pare ok ca mai mult ca sigur ca am vrut sa zic ca viteza este constanta dar nu am terminat ideea.
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].

Apoi inca doua chestii:
1) Ce inseamna constanta de calare ? (tot pagina 10) Nu cumva e vorba constanta de scalare ?
2) In pagina 12 notatia [tex](\vec{i} x_k, ct_k)[/tex] mi se pare cam stufoasa, nu se poate folosi deja notatia relativista consacrata sau e vorba despre altceva?
Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 11:59:41 PM
Buna
1
Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].
Chiar nu vad care este problema cu formula asta
2-Constanta de calare sau constanta de scalare (buna intrebare-habar nu am cum ar fi corect)
3-Sunt inca in doua dimensiuni (x,ct) i de acolo este versorul axei spatiale

Acuma vad ca acolo este o greseala mare
Notez identic X1,X2,X3 cu x,y,z
Maine o sa remediez problema

La [tex]V_k = x_k / t_k[/tex] problema era de ce apare Tk ?

[tex]v=\frac{\Delta x}{\Delta t}\equiv\frac{dx}{dt}\neq \frac{x}{t}[/tex].
Aici nu era asa ceva



mircea_p

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 11:59:41 PM
Buna
1
Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].
Chiar nu vad care este problema cu formula asta

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 10:26:36 AM
@Harap Alb
.....
Sunt fizician nu matematician.

??? ??? ??? ???

Orakle

#18
sters

HarapAlb

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 11:59:41 PM
Buna
1
Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].
Chiar nu vad care este problema cu formula asta
Imagineaza-ti urmatoarea situatie unidimensionala: ai un corp ca sta mereu la pozitia [tex]x_1[/tex], apoi tu te uiti la el la momentele [tex]t_1[/tex] si [tex]t_2[/tex]. Conform relatiei [tex]v=x/t[/tex] avem [tex]v_1=x_1/t_1\neq v_2=x_1/t_2[/tex], pe cand relatia [tex]v=\Delta x/\Delta t[/tex] ne furnizeaza [tex]v=(x_1-x_1)/(t_2-t_1)=0[/tex].
Plecand de la relatia [tex]v=\Delta x/\Delta t[/tex] poti descrie fara probleme orice situatie, inclusiv pe cea in care viteza este constanta. Pe cand relatia [tex]v=x/t[/tex] este ambigua, in pagina 10 cand se introduce definitia asta nu se face nici un fel de clarificare. Probabil trecerea de la o formula la alta nu influenteaza rationamentul ulterior, insa e bine sa stabilim despre vorbim.

Citat
2-Constanta de calare sau constanta de scalare (buna intrebare-habar nu am cum ar fi corect)
Ai putea spune constanta de normalizare.

Orakle

#20
Buna
1-Ai dreptate nu este specificat nicaieri dx/dt sau cu delta.O sa-i fac loc,chiar la inceput poate chiar cand dau definitia tangentei.
2-Constanta de normare ? Nu ar fi mai indicat ?

HarapAlb

Citat din: mezei geza din Februarie 02, 2013, 09:20:14 PM
2-Constanta de normare ? Nu ar fi mai indicat ?
Posibil, nu stiu care e termenul consacrat in limba romana.

mircea_p

Citat din: mezei geza din Februarie 02, 2013, 10:16:45 AM
Ori cititi cu atentie ori nu dar va rog daca se poate sa va  abtineti de la comentarii de maidan de genul:
Citat din: mircea_p din Februarie 02, 2013, 02:07:43 AM
Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 11:59:41 PM
Buna
1
Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 11:38:22 PM
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].
Chiar nu vad care este problema cu formula asta

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 10:26:36 AM
@Harap Alb
.....
Sunt fizician nu matematician.

??? ??? ??? ???

A gresi este uman se corecteaza,a fi magar tine de cei sapte ani de acasa

Eu am exprimat o nedumerire in privinta unor afirmatii care mi se pareau contradictorii.
In privinta convenientelor de pe maidan marturisesc ca nu am experienta asa ca nu ma bag.  :)

Nu am intentionat sa fie o jignire. Chiar mi se parea de mirare afirmatia ta din primul paragraf, in lumina faptului ca intelesesm ca esti fizician.
Presupuneam ca esti familiar cu definitia standard a vitezei si deci nu faci confuziile elevilor incepatori care spun ca viteza e "spatiu impartit la timp".
Poate in teoria ta folosesti viteza cu alt inteles decat cel standard. Nimic rau in asta. Dar, din nou, ca fizician, ar fi de asteptat sa enunti asta de la inceput. Asa cum e normal cand folosesti un termen consacrat intr-un context nou. Deci afirmatia ca nu intelegi problema mi s-a parut greu de inteles. Am crezut ca e poate o confuzie de termeni sau de limbaj. Regret ca mi-am exprimat nedumerirea intr-un mod foarte laconic.  ???

Uneori ia mai mult de 7 ani sa inveti sa discuti civilizat, fara invective. ;)
Dar nu conteaza timpul ci derivata in raport cu timpul. :D



Orakle

#23
sters


ariel55

#24
Draga Geza, urmaresc discutia, am aruncat o privire si prin documentul postat. Am nelamuriri asupra intentiei tale...
CitatLucrare care a fost creata ca si un puzzle
Deci, nu este vorba de o lucrare stiintifica?
Daca poti sa definesti intentia ta mai clar din acest punct de vedere.De exemplu, de ce este postata lucrarea in domeniul public daca ea este un "puzzle" si nu este finalizata? Ma intreb cine are dispozitia sa se "joace" ???
Se doreste a fi , la final o monografie sau un punct de vedere personal? Este o noua teorie pe care o propui?
Cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Orakle

#25
sters

Orakle

Citat din: mezei geza din Februarie 03, 2013, 12:51:16 AM
:)
M-am referit la faptul ca se pare ca inca nu este o lucrare finisata total.Daca ai urmarit discutia ai observat ca forumistii au ridicat mai multe probleme de care le-am corectat si unele pe care va trebuii sa le corectez.Probleme de forma dar esentiale pentru corectitudinea lucrarii Pe fond nu anticipez modificari. Orice observatie este binevenita
:) :) :) :)
Citat din: mezei geza din Februarie 03, 2013, 12:51:16 AM
:)

M-am referit la faptul ca se pare ca inca nu este o lucrare finisata total.Daca ai urmarit discutia ai observat ca forumistii au ridicat mai multe probleme de care le-am corectat si unele pe care va trebuii sa le corectez.Probleme de forma dar esentiale pentru corectitudinea lucrarii Pe fond nu anticipez modificari. Orice observatie este binevenita
:) :) :) :)
Vad ca intre timp ai mai completat la intrebari sau nu am fost eu atent
Da! Se vrea a fi o noua teorie care unifica inedit TRR cu Mecanica cuantica
A fost creat ca si un puzzle nu mai este un puzzle deja este un tot unitar.

ariel55

CitatSe vrea a fi o noua teorie care unifica inedit TRR cu Mecanica cuantica
Multumesc pentru raspuns.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Orakle

Cu placere,
Ar mai fi totusi de precizat tot pe aceasta tema:

Teoria nu este o critica a  paradigmei actuale,foloseste elemente,analize specifice paradigmei actuale,este o teorie geometrica.Discutabila ideea daca necesita introducerea si a unor principii sau nu.Inversand ordinea calculelor daca ne dorim il putem transforma si intr-un exercitiu pur geometric pe un caz cu norma data.

Rezultatele diferite obtinute de teoriile consacrate si teoria globala se datoreaza in principal  normei diferite atribuite spatiului fizic.

In linii mari:
Daca in TRR norma este construita pe baza perceptiei noastre tridimensionale extinse cu o axa temporala rezultand o norma pseudoeclidiana,teoria globala isi construieste propria norma din adunarea relativista a trei viteze.Doar pentru anumite valori particulare ale vitezelor norma globala devine o norma pseudoeuclidiana

Ecuatiile teoriei globale intr-o dimensiune spatiala plus timp (x,ct) se suprapun exact peste ecuatiile TRR ,dar in cazul anumitor ecuatii ne dorim o interpretare geometrica diferita.

In schimb in trei dimensiuni spatiale plus timp (x,y,z,ct) cele doua teorii se distanteaza,ecuatiile se spuprapun doar pentru anumite valori particulare ale modulelor vitezelor.
Important de precizat si cu asta inchei, simetriile ecuatiilor teoriei globale in trei dimensiuni spatiale permit obtinerea operatorilor cuantici.La valori mici ale vitezei obtine ecuatia Schrodinger,prezice si o valoare constanta apropiata de valoarea constantei lui Planck obtinuta experimental.Obtine si ecuatii relativiste proprii care doar in anumite cazuri particulare ale modulului vitezei se suprapun peste ecuatia Dirac sau Klein Gordon

Electron

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 04:38:35 PM
Am corectat eroarea de pe pagina 2
Este incarcat un nou pdf

Deseara schimb si toate parantezele unghi cu paranteze patratice
Salut, e de apreciat ca ai luat in considerare observatiile primite. :)

Legat de formula de pe pagina 2, eu as explicita inainte de a folosi parantezele patrate ce inseamna ele in lucrare.

Si inca ceva: in general poti folosi notatiile pe care le preferi, dar daca sunt notatii consacrate pentru ceva, e mai indicat sa le folosesti pe acelea ca sa nu generezi confuzii pentru cei obisnuiti cu ele. De exemplu, ai notat "numarul de aur" cu [tex]{\phi}[/tex] si reciprocul sau (invesrul) cu [tex]{\varphi}[/tex], desi notatia consacrata e exact invers.

In masura timpului disponibil voi analiza si restul paginilor. Spor si rigurozitate!

e-
Don't believe everything you think.