Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria Globala

Creat de Orakle, Ianuarie 31, 2013, 10:03:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Orakle

Daca tot vrem sa reinventam apa calda va rog sa aruncati o privire si aici:
www.globaltheory.eu
Va astept observatiile si parerile.
Daca este posibil va rog sa cititi capitolele in ordinea crescatoare,daca nu riscam sa discutam discutii.
Daca sunt nelamuriri in orice etapa nu ezitati sa ma contactati

HarapAlb

#1
Salut, impresionant documentul. Dupa modul de prezentare al lucrarii deduc ca esti matematcian, l-am parcurs rapid in diagonala si as avea o observatie pentru inceput, chiar daca o sa spui ca-s carcotas, viteza este variatia distantei pe unitatea de timp:

[tex]v=\frac{\Delta x}{\Delta t}\equiv\frac{dx}{dt}\neq \frac{x}{t}[/tex].

E bine sa folosim formulele standard sa stim daca ne referim la acelasi lucru, sau e vorba de altceva, de exemplu "timp absolut" ?

Electron

Bine ai venit, mezei geza.

Am descarcat si eu documentul PDF de la tine de pe site, si am inceput sa-l citesc. Inainte sa vin cu intrebari concrete, as avea o intrebare generala, (atentie, intrebare capcana!) : Ce nivel de rigurozitate iti propui pentru aceasta teorie?

Te intreb pentru ca am mai fost acuzat de unii autodidacti, propagatori de pseudostiinta, ca am pretentii la "rigurozitate infinita", acuza care mi se pare cat se poate de ridicola. In stiinta rigurozitatea e rigurozitate, doar la propagatorii de pseudostiinta rigurozitatea se poate arunca (si desigur se arunca) la gunoi cu fiecare ocazie.

Daca nu doresti ca lucrarea ta sa fie riguroasa, in sens stiintific, te rog sa o spui de pe acum, ca sa stiu cum sa continui cu analiza ei.

Spor la dezbateri,


e-
Don't believe everything you think.

Orakle


@Harap Alb
Buna
Ma bucur ca ti-ai facut timp pentru mine.
Sunt fizician nu matematician.Dar dezvoltarea lucrarii a cerut multa matematica si mi-am propus sa ma aptin de la interpretari fizice pana nu se contureaza o idee generala
Chiar acum o sa ma uit unde apare formula asta,asa la prima vedere nu imi place echivalenta care apare acolo,formula pare ok ca mai mult ca sigur ca am vrut sa zic ca viteza este constanta dar nu am terminat ideea.
Cazul pe care se fac calculele corespunde pana la urma unei particule libere mai mult ca sigur ca din cauza asta am scris egalitatile respective.
Chiar te rog sa fii "carcotas" la maxim :) orice greseala gasesti de text de formulare,formule gresite,logica gresita,gramatica etc. te rog sa-mi scrii,dar te rog da si pagina sa pot sa vad unde anume nu este corect.

Orakle

Citat din: Electron din Februarie 01, 2013, 10:12:52 AM
Bine ai venit, mezei geza.

Am descarcat si eu documentul PDF de la tine de pe site, si am inceput sa-l citesc. Inainte sa vin cu intrebari concrete, as avea o intrebare generala, (atentie, intrebare capcana!) : Ce nivel de rigurozitate iti propui pentru aceasta teorie?

Te intreb pentru ca am mai fost acuzat de unii autodidacti, propagatori de pseudostiinta, ca am pretentii la "rigurozitate infinita", acuza care mi se pare cat se poate de ridicola. In stiinta rigurozitatea e rigurozitate, doar la propagatorii de pseudostiinta rigurozitatea se poate arunca (si desigur se arunca) la gunoi cu fiecare ocazie.

Daca nu doresti ca lucrarea ta sa fie riguroasa, in sens stiintific, te rog sa o spui de pe acum, ca sa stiu cum sa continui cu analiza ei.

Spor la dezbateri,


e-

Am inteles intrebarea.
Lucrarea ar cere o rigurozitate la nivelul unui curs general de fizica,nu de matematica.Inca mai contine unele probleme la care nu am raspunsul si care in viitor vor  trebuii corectate
Nu este o biblie,nu este o idee fixa de a mea.Este o regandire a unor relatii matematice,se poate corecta se poate regandi sau in cel mai rau caz se poate arunca si la gunoi daca este cazul.

Electron

#5
Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 10:41:39 AM
Lucrarea ar cere o rigurozitate la nivelul unui curs general de fizica,nu de matematica.
Bun, din asta deduc faptul ca nu vrei sa contina erori de fizica, si ca vei fii foarte atent la interpretarea fizica a relatiilor matematice pe care le folosesti. Daca e asa, atunci va fi o placere sa discutam aici. Retine ca pe mine ma intereseaza popularizarea stiintei (si implicit a demersului stiintific), chiar daca e in contextul "teoriilor alternative".

CitatNu este o biblie,nu este o idee fixa de a mea.
Asta vom vedea cu totii, in functie de cum vei reactiona la critici si cat de dispus esti sa-ti corectezi erorile. Sa nu te superi ca nu sunt foarte optimist in acest sens, dar din experienta de pana acum nu am de ales.


Prima recomandare generala este sa explici notatiile inainte sa le folosesti, si sa fii coerent in folosirea lor. De exemplu, pe pagina 27 gasim asa:
Citatprin simbolul [tex]{\left \langle A \right \rangle}[/tex] am notat valoarea reală a marimii fizice [tex]{ A }[/tex] fără unitatea de masură
Totusi, pana acolo ai tot folosit notatia cu paranteze "unghi" fara sa fie clar ce faci. In plus, notatia unitatilor de masura in S.I. nu se face cu astfel de paranteze, ci cu paranteze patrate.

Sa trecem totusi la lucruri concrete:

Pagina 1: Folosesti niste notatii matematice (pentru niste echivalente) pe care eu cel putin nu le cunosc si nu mi-e deloc usor sa le descifrez. O fi nivelul meu mai scazut in acest sens, dar poate o explicitare a acestor notatii ar ajuta la intelegerea demersului tau.

Pagina 2: Apare o relatie gresita fizic, si anume cea pentru constanta lui Plank redusa. Eroarea la care ma refer este legata de dimensiunile fizice. Daca tot ai gandit o notatie pentru valorile adimensionale (vezi mai sus), atunci foloseste-o in mod coerent. In plus, o intrebare legata de relatia in sine: este relatia aceea o consecinta a teoriei tale (deci voi gasi deducerea ei pe paginile urmatoare), sau este o premisa a teoriei?


e-
Don't believe everything you think.

Orakle

Da ai dreptate la pagina 2
- o sa modific sa fie notatia adimensionala
-este o consecinta a teoriei nu este o premisa

Echivalentele le introduc undeva in capitolul 4 sa  diferentiez o egalitate stricta de o egalitate echivalenta. 
Din  Math Type am ales simbolul ca fiind cel mai potrivit-este o notatie proprie

Cat despre parantezele unghi ma uit si revin cu un alt comentariu

Electron

Ok, sa ne tii la curent cu evolutia versiunilor documentului PDF.

e-
Don't believe everything you think.

Orakle


CitatPagina 2: Apare o relatie gresita fizic, si anume cea pentru constanta lui Plank redusa. Eroarea la care ma refer este legata de dimensiunile fizice. Daca tot ai gandit o notatie pentru valorile adimensionale (vezi mai sus), atunci foloseste-o in mod coerent. In plus, o intrebare legata de relatia in sine: este relatia aceea o consecinta a teoriei tale (deci voi gasi deducerea ei pe paginile urmatoare), sau este o premisa a teoriei?

:) Era explicat mai sus:
Modulul valorii constantei lui Plank reduse este dată de o formulă extrem de simplă: ............

-am facut modificarea sa fie si formula corecta.

parantezele "unghi" fara SI apar doar de la pagina 27 in jos,intradevar parantezele "unghi"cu SI apar mult mai dinainte.O sa le trec pe toate in paranteze patrate (candva asa au si fost dar erau urate in Math Type si le-am schimbat) si atunci pe cele cu SI nu mai trebuie sa le definesc.E ok asa?
       

Orakle

Citat din: HarapAlb din Februarie 01, 2013, 08:34:16 AM
Salut, impresionant documentul. Dupa modul de prezentare al lucrarii deduc ca esti matematcian, l-am parcurs rapid in diagonala si as avea o observatie pentru inceput, chiar daca o sa spui ca-s carcotas, viteza este variatia distantei pe unitatea de timp:

[tex]v=\frac{\Delta x}{\Delta t}\equiv\frac{dx}{dt}\neq \frac{x}{t}[/tex].

E bine sa folosim formulele standard sa stim daca ne referim la acelasi lucru, sau e vorba de altceva, de exemplu "timp absolut" ?

Poti sa-mi spui pagina unde apare relatia asta ca eu am tot cautat-o si precis este dar nu o gasesc

Orakle

#10
Citat din: Electron din Februarie 01, 2013, 11:50:30 AM
Pagina 1: Folosesti niste notatii matematice (pentru niste echivalente) pe care eu cel putin nu le cunosc si nu mi-e deloc usor sa le descifrez. O fi nivelul meu mai scazut in acest sens, dar poate o explicitare a acestor notatii ar ajuta la intelegerea demersului tau.
e-


pag 73

Pentru a nu creea egalitaţi confuze vom folosii în continuare în echivalenţele (4.1) în locul simbolului egal simbolul echivalent[Simb]

Nu stiu cat este de corect dar sunt definite inainte de a le introduce in uz  

Electron

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 03:31:05 PM

CitatPagina 2: Apare o relatie gresita fizic, si anume cea pentru constanta lui Plank redusa. Eroarea la care ma refer este legata de dimensiunile fizice. Daca tot ai gandit o notatie pentru valorile adimensionale (vezi mai sus), atunci foloseste-o in mod coerent. In plus, o intrebare legata de relatia in sine: este relatia aceea o consecinta a teoriei tale (deci voi gasi deducerea ei pe paginile urmatoare), sau este o premisa a teoriei?

:) Era explicat mai sus:
Modulul valorii constantei lui Plank reduse este dată de o formulă extrem de simplă: ............
Am vazut ce ai scris, dar asta nu inseamna ca relatia aceea incadrata de pe pagina 2 nu era gresita in prima varianta de document PDF. Cand e corectata partea asta sa-mi spui sa descarc noua versiune de PDF.


e-
Don't believe everything you think.

Orakle

#12
sters

Orakle

#13
sters

HarapAlb

Citat din: mezei geza din Februarie 01, 2013, 10:26:36 AM
Chiar acum o sa ma uit unde apare formula asta,asa la prima vedere nu imi place echivalenta care apare acolo,formula pare ok ca mai mult ca sigur ca am vrut sa zic ca viteza este constanta dar nu am terminat ideea.
Apare in mai multe locuri de exemplu pagina 10 unde introduci ca viteza [tex]V_k = x_k / t_k[/tex].

Apoi inca doua chestii:
1) Ce inseamna constanta de calare ? (tot pagina 10) Nu cumva e vorba constanta de scalare ?
2) In pagina 12 notatia [tex](\vec{i} x_k, ct_k)[/tex] mi se pare cam stufoasa, nu se poate folosi deja notatia relativista consacrata sau e vorba despre altceva?