Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema Clasa a- X -a -- TERMODINAMICA

Creat de 70ny, Ianuarie 31, 2013, 08:33:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

70ny

Buna seara! As avea si eu nevoie de ajutor la o problema de fizica... relativ grea... aici sunt datele:

Un mol de gaz ideal efectueaza o transformare ciclica formata din:
- 1 transformare izocora la V = 4l
- 1 transformare izobara la p = 5 atm = 5 * 105 N/m2
- 1 transformare izoterma la t = 27 C / T = 300 K
- 1 transformare izobara in care p este de e ori mai mica decat in prima (e ~ 2,73)

Stiind ca in prima transformare izobara volumul gazului se dubleaza si ca Cv = 3R/2 (R = 8310 J/kmol * K), determinati:

a) lucrul mecanic efectuat de gaz intr-un ciclu
b) caldura cedata sursei reci
c) randamentul

Nu cer neaparat o rezolvare. Mi - ar placea niste indicii :D Sper sa nu cer prea mult. Multumesc anticipat.

EDIT:

Am incercat sa calculez lucrul mecanic pe toate transformarile:

L1;2 = 0 , deoarece transformarea este izocora.
L2;3 = p1 * (V2 - V1)
L4;1 = p2 * (V2 - V1)

La L3;4 nu am stiut... era formula ciudata: L3;4 = niu * R * T * ln Vf/Vi

Am reprezentat si grafic dar nu sunt sigur daca este bine.

Notatii pe care le - am folosit:

niu = 1 mol = 10-3 kmol
V2 = 4l = 4 * 10-3 m3
p2 = 5 atm = 5 * 105 N/m2
T = 300 K
p1 = p2/e ~ 1,8 atm
V1 = 2l = 2 * 10-3 m3
Cv = 3R/2 = 12465

Nivel de cunostinte in fizica.... pff .... nu prea merge... un pic sub mediu :P

mircea_p

Care e intrebarea, mai specific?
Ai formulele corecte pentru lucru mecanic. Chiar si aia "ciudata".
Acum trebuie sa folosesti datele problemei pentru a calcula valorile lucrului mecanic.
Din ecuatia de stare pentru fiecare transformare poti afla cantiatile care nu sant date explicit.
DE exemplu, pentr a afla V3 care intra in formula lucrului mecanic L23, va trebui sa aplici legea transformarii izobare pentru transformarea 2-3.

Foarte bine ca ai facut graficul. E bine sa pui pentru ficare stare 1,2,3,4 si valorile care se dau. Asa stii ce mai trebuie aflat. Daca ai facut graficul bine nu pot sa stiu daca nu il pui aici.

foton01

Am si eu o intrebare legata de termodinamica (am zis sa nu mai deschid alt post ). Intr-o transformare ciclica spatiala daca variatia de temperatura dintre doua stari ale transformarii respective este 0 atunci variatia energiei interne DINTRE CELE DOUA STARI nu este zero ? :)

mircea_p

Citat din: foton01 din Februarie 02, 2013, 05:01:51 PM
Am si eu o intrebare legata de termodinamica (am zis sa nu mai deschid alt post ). Intr-o transformare ciclica spatiala daca variatia de temperatura dintre doua stari ale transformarii respective este 0 atunci variatia energiei interne DINTRE CELE DOUA STARI nu este zero ? :)
Ce inseamna transformare ciclica spatiala?
Si ce legatura are ciclicitatea cu restul intrebarii?

Pentru gaz ideal energia interna poate fi scrisa ca o functie de temperatura (ca parametru unic). Asta inseamna ca doua stari ale gazului cu aceeasi temperatura au aceeasi energie interna. Asta nu are nici o legatura cu faptul ca cele doua stari fac parte dintr-o transformare ciclica.

Pentru alt sistem decat gaz ideal, aceasta dependenta nu mai este valabila.
Doua stari cu aceeasi temperatura pot avea energii interne diferite.


anonim

#4
Va rog sa ma ajutati am de predat pe maine doua probleme si habar n-am sa le rezolv!
Daca puteti sa ma ajutati  ???

1.Un Kmol de gaz monoatomic avand temperaturi initiala T1=300K este comprimat adiabatic pana cand viteza termica a moleculelor se dubleaza.Sa se afle raportul de compresie adiabatica si lucrul mecanic necesar comprimarii adiabatice.


2.Fie o transformare ciclica reprezentata in coordonate(p,V) printr-un cerc.Variatia de presiune in decursul procesului este de 3atm,iar variatia de volum in decursul procesului este de 3dm(cubi).Calculati: a)lucrul mecanic efectuat in timpul transformarii.
                       b)caldura primita de sistem daca randamentul unei astfel de masini termice ar fi de 25%
                       c) caldura cedata de sistem mediului exterior.
Va rog ajutati-ma!!! Multumesc anticipat!