Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema clasa X termodinamica variatia energiei interne in functie de o relatie

Creat de aqua2012, Ianuarie 30, 2013, 06:14:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

aqua2012

Salutare , sunt Vlad elev in clasa a -X -a la mate-info . am intalnit dificultati la urmatoarea problema .

Un gaz ideal biatomic absoarbe caldura Q in timp ce sufera un proces descris de p= constant * √ ̅T. Variatia energiei interne in aceasta transformare . Am si variate dar asi dori o demonstratie sa inteleg .
Variantele : a) 1/2 Q b)5/6 Q c)3/4 Q d)  1/4 Q.
Multumesc

mircea_p

Ca sa primesti ajutor trebuie sa arati ce ai incercat si ce stii in legatura cu problema.
Vezi regulamentul. :)


aqua2012

stiu ca este o transformare izocora , iar in cazul transformarii izocore Q=miu*Cv*deltaT. Nu inteleg cu ce modifica relatia p*radical T= constant . Variatia energiei este egala cu Q. am incercat si o regula de trei simpla care nu se foloseste des in fizica gen :

P/T ... Q
P√ ̅T/T .... x

si am scos x de aici care practic este variata energiei si mi-a dat . x = Q√ ̅T

mircea_p

Citat din: aqua2012 din Ianuarie 30, 2013, 08:20:06 PM
stiu ca este o transformare izocora , iar in cazul transformarii izocore Q=miu*Cv*deltaT. Nu inteleg cu ce modifica relatia p*radical T= constant . Variatia energiei este egala cu Q. am incercat si o regula de trei simpla care nu se foloseste des in fizica gen :

P/T ... Q
P√ ̅T/T .... x

si am scos x de aici care practic este variata energiei si mi-a dat . x = Q√ ̅T
Nu, nu este o transformare izocora. Ce te face sa crezi asa ceva?
In transformarea izocora presiunea este proportionala cu temperatura. Daca ar fi izocora ai avea ceva de genul p=constant*T.
Transformarea data nu este una din cele standard invatate in liceu.

Pentru a calcula caldura poti folosi principiul I si ecuatia de stare a gazului ideala. Astea doua sant generale.
Stii sa folosesti integrale?

aqua2012

sunt clasa s 10a nu am invatat integralele. alta varianta nu este
fara integrale

valangjed

Nu este nevoie de integrale.Foloseste cele doua formule indicate de mircea_p asa cum sunt date in manual.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: aqua2012 din Ianuarie 31, 2013, 08:34:02 AM
sunt clasa s 10a nu am invatat integralele. alta varianta nu este
fara integrale

Ba este, doar putin mai lunga.

Ideea generala este sa calculezi variatia energiei interne si caldura intre doua stari oarecare si apoi sa faci raportul.

Variatia de energie interna nu depinde de tipul transformarii, deci e aceeasi formula care o stii (sper).

Pentru caldura, nu ai o formula gata ci va trebui sa folosesti principiul I.
Pentru asta trebuie sa calculezi lucrul mecanic intre cele doua stari.
Aici intervin integralele. Sau nu. O varianta este sa folosesti metoda grafica.
Reprezinti grafic transformarea in coordonate (p,V). Lucrul mecanic este legat de aria dintre graficul transformarii si axa V.

Deci practic va trebui sa incepi prin a gasi relatia intre p si V pentru transformarea data.
Pentru asta poti folosi ecuatia de stare, combinata cu relatia deja data, adica p=a*V unde a este constanta.

Succes.

aqua2012

multumesc foarte mult pentru idee cu Graficul nu mi-a trecut prin cap , acum totul este clar , i-am dat de capat .

Multumesc !